Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
KDH hrá na dve strany - chelemendik.sk

 

KDH hrá na dve strany

2020-05-25  (07:53)

 - KDH hrá na dve strany

Janiš: KDH hrá opäť na dve strany

BRATISLAVA. Predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Stanislav Janiš sa domnieva, že KDH hrá v rámci rétoriky o povolebnej spolupráci na dve strany tak, ako sa správalo aj po voľbách v roku 2006.

Uviedol to dnes pre TASR, pričom reagoval na sobotňajšie (20.2.) slová lídra KDH Jána Figeľa, ktorý pripustil aj širokú koalíciu stredo-pravých strán so Smerom-SD.

"Je mi ľúto, ak KDH uvažuje pár mesiacov pred voľbami nad nejakou krízovou alternatívou. Náš postoj je úplne jasný - so Smerom-SD do vlády nepôjdeme. Ten, kto si neverí, pripúšťa aj krízové varianty," povedal Janiš. Tvrdí, že voľby sú o výsledku a riešiť pred nimi takéto možnosti je slabé.

"Keď nemáte jasný názor a neviete zaujať jasný postoj, tak potom špekulujete, ako to povedať, aby niečo bolo biele a ak bude potrebné, tak aj čierne. Takto ja chápem KDH," vysvetlil.

Myslí si, že hnutie si pripravuje dvierka na situáciu, keď sa nepodarí vytvoriť výlučne stredo-pravú koalíciu. "Naša snaha bola dať pravicovým voličom jasné znamenie, že po voľbách pôjdeme spolu. Toto sa nám nepodarilo, KDH takýto signál s nami nechcelo vyslať," konštatoval na margo neochoty hnutia spečatiť povolebnú spoluprácu s SDKÚ-DS aj na papieri.

Janiš je totiž presvedčený, že ak by SDKÚ-DS, KDH aj SMK ťahali spolu s tým, že po voľbách bez Smeru-SD idú dostať Slovensko z krízy, tak by to bol oveľa silnejší signál voličom a oveľa väčšia nádej na úspech, ako predvolebné vajatanie aj doľava aj doprava.

KDH nechce hrať druhé husle

"My vravíme, že so Smerom-SD do vlády nie. To, čo táto strana urobila zo Slovenska za necelé štyri roky, je katastrofa. Naprávať chyby s tými, ktorí ich vedome, naschvál a brutálne robili, to si neviem predstaviť," deklaroval Janiš.

Politológ Grigorij Mesežnikov sa domnieva, že KDH sa nechce dostať do situácie, že by vstúpilo do koalície len so Smerom-SD, kde by hralo druhé husle. "Hnutie zároveň naznačuje pripravenosť vstúpiť do širšej koalície stredo-pravých strán so Smerom-SD a prejavuje tak určitú solidaritu a blízkosť s SDKÚ-DS v tom, že bez nej do takejto koalície nepôjde," reagoval pre TASR.

Predpokladá, že vytvorenie koalície KDH so Smerom-SD bez SDKÚ-DS by nebolo dobrým riešením, pretože zvyšné stredo-pravé stany by potom mohli získavať konkurujúcich voličov na vlne opozičnej rétoriky.

KDH a SDKÚ sú si aj tak najbližšie

Mesežnikov zdôraznil, že politické strany pred voľbami zaujímajú určité stanoviská, ale podľa neho sa o nich s definitívnou platnosťou rozhodne vždy až po voľbách. Tvrdí, že niektoré subjekty si tak rozširujú manévrovací priestor a nechávajú si možnosti pre rôzne, aj tie menej pravdepodobné zoskupenia.

"Ale vzhľadom na to, ako sa formovali stanoviská KDH predtým, teda že s SDKÚ-DS minimálne v posledných dvoch rokoch vystupuje ku kľúčovým politickým otázkam v zhode, tak neexistencia písomného záväzku neznamená, že by to nebola najpravdepodobnejšia možnosť," uviedol.

Predseda SMK Pál Csáky sa v nedeľňajšej (21.2.) relácii televízie Markíza Na telo vyjadril, že od nastávajúcich parlamentných volieb očakáva predovšetkým zmenu. "Úplná zmena je, aby nastúpila úplne iná vláda. Netajíme sa tým, že jadro by mohlo tvoriť SDKÚ-DS, KDH a SMK," konštatoval Csáky s tým, že v súčasnosti strana žiadny variant B nehľadá.

Figeľ na žilinskom sneme v sobotu vyhlásil, že ak po tohtoročných parlamentných voľbách nebude možné zostaviť vládu bez strany Smer-SD, mali by stabilné strany hľadať možnosť vytvoriť širokú koalíciu ponad politické spektrum. Podľa neho by široká koalícia musela byť nielen vyvážená, stabilná, ale aj precízne definovaná z hľadiska politického programu a pravidiel.

"Každý má svoju predstavu, s ktorou predstupuje aj pred voličov. Ja som presvedčený, že ponuka, ktorá Smer-SD kladie do opozície, je korektná, je čitateľnejšia, je lepšia pre Slovensko," povedal Figeľ.

 


Zdroj: TASR


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |