Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Joseph Nye: Terorizmus - to je forma divadla - chelemendik.sk

 

Joseph Nye: Terorizmus - to je forma divadla

2020-01-14  (15:21)

 - Joseph Nye: Terorizmus  - to je forma divadla

10.2.2016

Igor Šumejko  

79-ročný profesor Harvardu Joseph Nye je skúsený politický bojovník. Preslávil sa svojou knihou o „mäkkej sile“  (Soft Power: The Means to Success in World Politics, 2004),  kde dokazuje, ze úspech v politike sa nedosahuje schopnosťou nútiť, ale presviedčať. Pravda, vo vládnych kruhoch Washingtonu Josepha Nyea viac poznajú nie ako spisovateľa, ale ako odborníka na otázky vojenskej bezpečnosti a rozviedky. Z toho pramení aj záujem o jeho článok Päť právd o terorizme, ktorý sa objavil 4. februára na stránke  Project Syndicate.

Celá kariéra Josepha Nyea je spojená s vládnutím prezidentov-demokratov. Počas 70-tých rokov za Jimmyho  Cartera slúžil v Štátnom departemente ako pomocník zástupcu štátneho  tajomníka pre otázky bezpečnosti, vedy a technológií. Počas 90-tých rokov za Billa Clintona pracoval na postoch predsedu N8rodnej rady pre rozviedku a zástupcu hlavy Pentagónu pre otázky medzinárodnej bezpečnosť. Istý čas bol súčasťou  vedenia Trilaterálnej komisie. 

Článok Päť právd o terorizme za podmienok  momentálne prebiehajúcej prezidentskej kampane v USA na jednej strane vyzerá ako akcia v prospech demokratov: pretože cielene útočí na lídra prezidentského zápasu za republikánov Donalda Trumpa, „antimoslimská rétorika ktorého“,  píše autor, pôsobí ako „obzvlášť krutá, ak nie vznetlivá“. Na druhej strane, „päť právd“ Josepha Nyea – to je cielené pôsobenie „mäkkej sily“ na americké auditórium. 

Joseph Nye sa sťažuje na to, že pozornosti Ameriky sa stále viac zmocňujú teroristi. V decembri 2015 každý  šiesty opýtaný Američan, teda približne 16 % obyvateľstva krajiny, označili terorizmus za „mimoriadne dôležitý národný problém“,  zatiaľ čo o mesiac skôr ich boli iba 3 %. Joseph Nye uznáva, že terorizmus predstavuje pre Ameriku problém, ale je to podľa neho problém zveličený prostredníctvom vystúpení kandidátov na prezidentov a médií. A preto, aby tento problém nadobudol správne proporcie, navrhuje svojich „päť právd“. 

„Pravda“ prvá.  „Terorizmus  - to je forma divadla.“ Vraj pre teroristov je dôležité upútať pozornosť verejnosti, а nie zabiť čo najviac ľudí.  Zaujímalo by ma, k akému divadelnému žánru podľa profesora patrí zavraždenie pasažierov ruského lietadla nad Sinajom alebo masové zavraždenie desiatok Parížanov. A bolo dosť v oboch prípadoch smrtí, aby sme nemohli považovať efekt od týchto  zločinov za „zveličený“? 

„Pravda“ druhá.  „Terorizmus nie je tá najväčšia hrozba pre rozvinuté  krajiny.“  Autor píše, že totiž  v súčasnej Amerike oveľa viac ľudí zomiera v dôsledku nehôd a kvôli fajčeniu, než zapríčinení teroristov. Možno, že niekoho  by to mohlo ukľudniť. 

„Pravda“ tretia. „Globálny terorizmus – to  nie je nový jav“. Vraj Červené brigády a Frakcia Červenej armády existovali už počas 60-70-tých rokov. Tuto sa pánovi profesori zrejme v mozgu čosi poplietlo. Teror Červených brigád nikdy nebol javom globálnym. Faktorom globálnej politiky spravil terorizmus útok na newyorské mrakodrapy 11. septembra  2001, po ktorom automaticky nasledovala invázia USA do Afganistanu. Alebo to tiež nie je nové? 

„Pravda“ štvrtá. „Terorizmus sa podobá na jiu-jitsu.“  Divadlo, jiu-jitsu... Voľba profesorových prirovnaní vyzýva sa pozrieť na masové vraždy ako na čosi každodenné  (ak s tým človek súhlasí ihneď sa ocitá  v kliešťoch „mäkkej sily“!). Analógiu s jiu-jitsu profesor navrhuje preto, lebo slabší (teroristi) využívajú počínanie silnejšieho  (štátu) proti ním. „Ani jedna teroristická organizácia, - hovorí profesor, - nedisponuje silou  štátu.“ Tu hovorí nepravdu. DAIŠ alebo IŠ disponuje dnes zdrojmi, porovnateľnými so zdrojmi  stredne veľkého štátu (IŠ kontroluje v Iraku a Sýrii územie, porovnateľné  s plochou Veľkej Británie, s obyvateľstvom cca 8 miliónov ľudí). A už celkom trápne pôsobí, keď pán harvardský profesor na ilustráciu svojej tézy o  terorizme ako jiu-jitsu tvrdí, že Al-Kájda „vlákala“ (?!) USA do Afganistanu. Áno, Joseph Nye uznáva  (kto to už len teraaz spätne neuzná?),  že Islamský štát vznikol na troskách, ktoré sa sformovali v dôsledku  invázie USA do Iraku, ale aj tam údajne Američanov ktosi „vlákal“. Možnože profesor chce prezentovať štát USA ako objekt manipulácie oveľa vplyvnejšieho  a prefíkanejšieho hráča?

„Pravda“ piata. „Nato, aby terorizmus bol porazený, je potrebná múdra sila (smart power).“ Týmto pojmom J. Nye označuje kombináciu vojensko-policajnej moci štátu a „mäkkej presvedčovacej sily“. Nezmieriteľných teroristov zabíjať, na ostatných moslimov ideovo pôsobiť. Takáto rada pravdaže nie je vrcholom štátnickej múdrosti, ale pôsobí dostatočne rozumne. Zarážajúce je len to, že profesorove úvahy o teroristoch plynulo prechádzajú do úvah o moslimoch. Nie, znamienko rovná  sa medzi nich nedáva, ale jeho poznámka o tom, že verejné hodnotenie terorizmu by malo byť rovnako presné ako  „vzdušné cielené útoky“, núti človeka sa zamyslieť. 

Boli časy, keď J. Nye počítal s tým, že v prípade víťazstva v prezidentskej kampani v roku 2004 Johna Kerryho sa stane jeho poradcom  pre národnú bezpečnosť. V kampani roku 2016 J. Nye tiež hrá v prospech demokratov a proti republikánom. Tým však význam jeho  článku nekončí. V závere autor hovorí že terorizmus to je seriózny problém, ktorý si „zasluhuje byť najvyššou  prioritou našej rozviedky, polície, ozbrojených síl a diplomatických služieb“,  ale nech teroristi hrajú „v prázdnom divadle“, nesmieme pripustiť, aby sa vo verejnom diskurze dostali do popredia. Len čo to dovolíme,  „naša sila bude použitá proti nám“. 

Ak opomenieme niektoré nie nesporné „pravdy“ Josepha Nyea, jeho  článok pôsobí ako varovanie. Keď krvavé  udalosti  neprestajne zapĺňajú hlavné rubriky médií, s vedomím spoločnosti a jej prioritami sa začína diať čosi nedobré. Táto fascinácia Ameriky násilím je alarmujúca. 

 

Zdroj: http://www.fondsk.ru/news/2016/02/09/dzhozef-naj-probuet-mjagkuju-silu-na-amerike-38536.html

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |