Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Jobbik už straší socialistov aj Orbána - chelemendik.sk

 

Jobbik už straší socialistov aj Orbána

2020-02-23  (05:26)

 - Jobbik už straší socialistov aj Orbána
Ivan Drábek

Čo s rastúcou príšerou? Odvekým rivalom striedajúcim sa v Maďarsku štyri volebné obdobia pri moci, vyrástol nový súper, s ktorým si nevedia rady. Krajnepravicová strana Jobbik svojimi čerstvými preferenciami zaskočila opozičný Fidesz i vládnucich socialistov.

Šesť týždňov pred voľbami sa už extrémisti tešia podpore pätnástich percent voličov. Fidesz expremiéra Viktora Orbána, ktorému agentúra Medián vo zverejnenom prieskume namerala medzi rozhodnutými voličmi 63-percentnú podporu, sa zrazu musí obávať o svoju vytúženú ústavnú väčšinu. A socialisti, ktorých náskok pred Jobbikom sa scvrkol na skromné tri percentá, sa trasú, aby neskončili až na ponižujúcej treťom mieste.

Nástup nacionalistického a otvorene rasistického Jobbiku, ktorý svojím populizmom osedlal prehlbujúcu sa sociálnu nespokojnosť, je vskutku impozantný. Pätnásť percent hlasov síce extrémisti získali už vo vlaňajších eurovoľbách, vtedy sa však ich úspech pripisoval skresleniu spôsobenému mimoriadne nízkou volebnou účasťou. Tentoraz však volebná chuť Maďarov rastie - za posledný mesiac až o sedem percent. A najviac na tom ryžuje práve Jobbik. U mladších voličov, v kategórii do 40 rokov, sa už zaradil medzi Fidesz a socialistov. Druhou najsilnejšou stranou je aj v severovýchodnom Maďarsku, chudobnom regióne, kde pre nárast kriminality mocnejú protirómske nálady.

O diagnózu tohto stavu sa vo svojom poslednom parlamentnom vystúpení tento týždeň pokúsil dosluhujúci premiér Gordon Bajnai. Hoci na čelo dočasnej vlády ho vlani dosadili socialisti, ako nestraník si trúfol časť zodpovednosti pripísať aj im. "Z fanatického nepriateľstva dvoch veľkých strán sa zrodila príšera... Táto príšera teraz stojí tu, pred našimi dverami. Búši na ne, aby sme ju vpustili, lebo inak ich vraj rozbije aj s našimi tvárami, keď sa jej nebudú páčiť," varoval premiér. Orbána i jeho socialistického protivníka podľa neho možno spája iba to, že sú demokrati. "Aj to však môže stačiť na to, aby Maďarsko premohlo krajnepravicovú hrozbu," citoval Bajnaiho denník Népszabadság.

Napriek tejto expresívnej výzve Fidesz a socialisti sú naďalej zamestnaní predovšetkým vzájomnou rivalitou a o spojení síl proti Jobbiku neuvažujú. Orbánova strana sa utešuje tým, že Jobbik odsáva socialistom dvojnásobne viac stúpencov ako jej. A pre socialistov, pre ktorých je najväčšou nočnou morou parlament s ústavnou väčšinou Fideszu, je každé oslabenie Orbána vítané.

Zdroj: pravda.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |