Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Jediná šanca ako prežiť pre obkľúčených ukrajinských vojakov v Debaľceve je zložiť zbrane a vzdať sa - chelemendik.sk

 

Jediná šanca ako prežiť pre obkľúčených ukrajinských vojakov v Debaľceve je zložiť zbrane a vzdať sa

2019-12-13  (10:08)

 - Jediná šanca ako prežiť pre obkľúčených ukrajinských vojakov v Debaľceve je zložiť zbrane a vzdať sa
16.2.2015

Reportéri denníka Komsomoľskaja pravda Alexander Koc a Dmitrij Stešin sa ako jedny z prvých dostali do hrdla „debaľcevského kotla“,  kde prímerie je v nedohľadne. 

Nedeľné ráno v Gorlovke je ťaživo tiché. Behom niekoľkých mesiacov občianskej vojny si tu zvykli na nepretržitý šum v pozadí,  vo dne v noci. Dokonca aj keď nebolo ostreľované  samotné mesto, delostrelecká kanonáda na jeho okraji sa nezastavovala ani na deň. 15. februára po začiatku prímeria miestni obyvatelia vyšli do ulíc do zvonivého ticha. Ľudia znovu uverili v  neistú možnosť mieru a ponáhľali sa vychutnať si túto krehkú ako krištáľ раuzu. Ostatne, nie všade. 

Celkom blízko, v „najhorúcejšej“ časti regiónu – „debaľcevskom kotli“  - o prímerí, zdá sa, nepočuli. A ak aj počuli, nevenovali tejto „maličkosti“ žiadnu pozornosť.  Mnohotisícová ukrajinská formácia, obkľúčená domobranou, naďalej kladie odpor a pokúša sa dostať von z blokády, používajúc všetky druhy delostreľby. Priamemu zápasu s domobranou sa Vojnové sily Ukrajiny stále vyhýbajú.

Periféria Uglegorsku. Skoré ráno 15. februára. Pri zhodenom plote sa stavia do radu kolóna obrnených transportérov domobrany. Kdesi v diaľke počuť mocné výbuchy. Bojovníci dostávajú suchú stravu na tri dni, nastupujú do obrnených vozidiel a čakajú na rozkazy. Sú to ťaživé a zároveň svetlé minúty pred bojom, kedy sa rozprávaš sám so sebou, čistíš svedomie myšlienkami a spovedáš sa z hriechov sám pred sebou.
Александр КОЦ, Дмитрий СТЕШИН

 Kedy už to celé skončí? - pýta sa nás jeden z vojakov.  -  Už tak chcem ísť domov...

- А odkiaľ ste?

- Zo Slaviansku. S manželkou sme sa neposledy videli pred 4 mesiacmi. Keď sem ešte chodili autobusy, chodievala ma navštíviť. А teraz sa bojí.

Za  jeho chrbtom mladý bojovník rozpráva stručné inštrukcie postaršiemu mechanikovi-vodičovi ako používať protitankovú riadenú strelu upevnenú na veži. Zlatozubý starec pozorne počúva a prikyvuje akosi rozpačito. V DDR, kde pracoval ako tankista, takéto zariadenia neboli. Hoci obrnený transportér dedo šoféruje ako profík.

„Do vozidiel!“ - nakoniec zaznie rozkaz a kolóna, vypľúvajúc do vzduchu kúdoly dieslového dymu, sa plazí do polí pokrytých hustou mliečnou hmlou.

Prvé vozidlo mieri smerom k obci Logvinovo, po obsadení ktorého sa vrchnák „kotla“ zabuchol definitívne. Dedina stojí rovno uprostred trasy, ktorá vedie z Debaľcova do Artiomovsku. Práve po tejto trase sa zásobovala mnohotisícová formácia  Vojnových síl Ukrajiny.

Александр КОЦ, Дмитрий СТЕШИН

Kolóna sa pomaly posúva ďalej a kilometer od nej  za stúpaním exploduje  nálož vystrelená  z Gradu. V Debaľceve o tejto frontovej ceste vedia  - takmer všetky  elektrické stožiare sú tu pokrútené obludnou silou. Cestu ostreľujú cielene, poľujúc na kolóny. Ako dôkaz vypálené Uraly a BTR vidíme po ceste.

Александр КОЦ, Дмитрий СТЕШИН

V jednom transportéri zahynuli pred pár dňami dvaja známi chlapci-vojnoví lekári z Gorlovky — pokúšame sa uhádnuť v ktorom? Behajú nám z týchto pohľadov zimomriavky po tele, ale v takej hmle nič neuvidí žiadny ostreľovač. A tak do Logovinova dorážame bez problémov.

Александр КОЦ, Дмитрий СТЕШИН

Už keď sa blížime, vidíme, ako veľmi Vojnové sily Ukrajiny boli naštvané na domobranu. V poliach trčia zbytky kazetových Uraganov. Povaľujú sa masívne chvosty z taktických rakiet Točka-U. Napočítali sme tri kusy. Teda dedinu s počtom 30 domov dobýjali s pomocou balistických rakiet!

Александр КОЦ, Дмитрий СТЕШИН

Od samotnej dediny zostali len obhorené zbytky stavieb a túlavé psy a mačky. Civilisti tu už nie sú.

Александр КОЦ, Дмитрий СТЕШИН

- Bola tu jedna žena,  hovorí jeden bojovník.  - Jej dom trafila fosforová mína, dom zhorel a ona sa schovala v pivnici. Zadusila sa dymom. Už tri dni tu do nás hádžu všetko, čo sa dá. Hen, koľko techniky nám podpálili. Ale nás odtiaľto už nevyštvú.

Александр КОЦ, Дмитрий СТЕШИН

Jednotky armády DĽR  sa tu usídlili seriózne  — pechota, delostrelectvo, tanky. Súdiac podľa strašnej situácie na ceste, ktorási kolóna Vojnových síl Ukrajiny neuverila vážnosti zámerov domobrany. Alebo jednoducho bola oklamaná velením. Neprežil tu nikto. Telá niekoľkých desiatkov ukrajinských vojakov sú rozhádzané na krajnici trasy. A v poliach, kam sa vozidlá pokúšali odbočiť, aby sa vyhli útoku. Zrejme transportéry jednoducho nechávali tak a utekali.

Александр КОЦ, Дмитрий СТЕШИН

Na pohľad zachovalý BMP je ovešaný po obvode a na veži desiatkami rozličných nepriestrelných viest. Pokúšali sa ich použiť ako dodatočnú ochranu. Na samotnej ceste vidieť obhorené nákladiaky a  obrnenú techniku. Pričom, súdiac podľa nákladu rozhádzanému po asfalte  — ktosi sa pokúšal dostať do kotla, a ktosi naopak.

Александр КОЦ, Дмитрий СТЕШИН

Volá nás postarší domobranec. Na krajnici, súdiac podľa postavy, leží na bruchu chlapec. Domobranec mu siahne pod golier a vytiahne retiazku so žetónom. Kladie retiazku s číslom rovno na ostrihaný zátylok mŕtveho  -  G-008686:

- Odfoť to, mamka ho asi hľadá, trápi sa. Nech sa aj iní pozrú, načo sem chlapcov posielajú na smrť? Domobranec čaká od nás odpoveď. Ale my sami nevieme  — načo?

Александр КОЦ, Дмитрий СТЕШИН

Prevrátený džíp v  kope jabĺk — silný muž v dobrej kamufláži.

Domobranec, ktorý ide okolo, naložený pozbieranou muníciou, sa na sekundu zastaví, zdvihne jablko, utrie ho o okraj bundy,s chuťou sa zahryzne so slovami:

- Dajte si, chlapi, asi to budú poľské jablká!

Jablká sú naozaj poľské a džíp je plný náboženskej literatúry jednej známej medzinárodnej pseudokresťanskej cirkvi...

V prestrelenom bielom sedane sú dvaja zabití  v civile.

- Pokúšali sa dostať von spolu s kolónou, - vysvetľujú nám domobranci. - Takých bolo veľa. Prezliekajú sa do civilu a pokúšajú sa vykĺznuť. Ešte aj strieľajú naspäť po ceste.

Александр КОЦ, Дмитрий СТЕШИН

- Tu v baráku sa schovával ukrajinský vojak, - hovorí druhý domobranec s krycím menom Felix. - tam sedel na lavičke, mal odretú nohu. Povedal, že je ostreľovač a že boli traja, len ho nechali tak. Na otázku koľko dostáva povedal, že 960 hrivien za mesiac. My sme mu nerobili zle, nebili sme ho, ako to oni robia s našimi chlapcami. Zo štábu prišli a zobrali ho.

Александр КОЦ, Дмитрий СТЕШИН

V tej chvíli čosi dunivo zarachotilo celkom blízko. Ale výbuch nevidno  —  terén je kopcovitý.

- To fungujú Grady z Debaľcova, - vysvetľujú domobranci. - Už od svitania do nás strieľajú z mínometov.  Z Novej Grigorjevky a Malej Lozovatky. Ignorujú prímerie, čakáme kedy sa prebijú.

-  Robíte odvetnú paľbu?

- Zatiaľ nie. Iba bežnými strelami, ťažkú artilériu nepoužívame.

Александр КОЦ, Дмитрий СТЕШИН

Posily, ktoré dorazili sa presúvajú smerom k vyvýšeninám, sťahujúc aj už bez tak úzke obkľúčenie okolo  Debaľceva. Ako už neraz vyhlasovala vláda  republiky, akýkoľvek pokus dostať sa von z „kotla“ bude vnímaný ako porušenie prímeria. A kolóny protivníka sa budú jednoducho likvidovať. Jediná šanca prežiť pre  formácie Vojnových síl Ukrajiny je zložiť zbrane a vzdať sa. Pravda, tí, ktorí velia odsúdenej na smrť formácii sedia v Artiomovsku alebo v Kyjeve a ich taktické plány sú celkom iné. Na ich štábových mapách kotol nie je.

Zdroj: http://www.kp.ru/daily/26342.7/3225103/ 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |