Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Jeden deň v utečeneckom tábore. A zmenil som názor. Už nebudem pomáhať! - DOSTALI SME MAILOM - chelemendik.sk

 

Jeden deň v utečeneckom tábore. A zmenil som názor. Už nebudem pomáhať! - DOSTALI SME MAILOM

2020-09-28  (18:52)

 - Jeden deň v utečeneckom tábore. A zmenil som názor. Už nebudem pomáhať! - DOSTALI SME MAILOM

8.10.2015

NAPÍSAL KAROL JANIK 

Nickelsdorf, Rakúsko, 30.septembra 2015. Smerujem s ďalšími tromi dobrovoľníkmi do tábora, v ktorom je teraz sústredených množstvo utečencov zo Sýrie, Iraku a Afganistanu. Okrem nich asi 90 Maročanov a 25 Alžírčanov.

Dodávku s pomocou máme naplnenú takmer kompletne potravinami, ovocím, teplým oblečením, vodou, hygienickými potrebami a liekmi.

Hľadáme nejakého zodpovedného šéfa, ktorému pomoc chceme odovzdať. Miro obchádza už asi tretí raz celý objekt a nikde nikto.Odtiaľ ho posielajú tam, odtamtiaľ zase inde. Potom to vzdáva. Vyložme to do skladu, navrhujem. Skúšame, ale sklad je samozrejme zamknutý. Tak vykladáme veci na betónovej ploche, napokon je slnečno a príjemne, snáď to rozdáme utečencom priamo my.Voláme na deti, aby si prvé vybrali hlavne ovocie a sladkosti. Odmietajú. Tyčinky a čokoláda sú našej, slovenskej výroby a oni trvajú na Milke, kindervajíčkach a tyčinkách Mars, alebo Bounty. Neuspeli sme… Nič to, vraví Katka, možno je to náhoda. Skúšame to s ovocím. Jablká a hrušky sa nechytajú, vraj by radi banány a ananásy. Začíname byť neistí. Tričiek a detského oblečenia máme tiež množstvo.Všetky sú nové. Venovala to jedna slovenská spoločnosť, zaoberajúca sa ich dovozom. Sme v koncoch. Keďže medzi nimi nie sú značkové Addidasy a Pumy, deti ich takmer pohŕdavo odsúvajú nabok. Rovnako dopadli aj tenisky z ázijskej produkcie.

Čo by ste chceli, pýta sa Michal jedného z detí, ktoré prekvapilo veľmi dobrou angličtinou. Najprv trošku ostýchavo, ale potom už sebavedme chalanisko vraví. Mobily aj s kreditom. Nech vieme trocha surfovať na internete a zavolať domov, ako sa máme. Alebo ešte lepšie tablety, tie sa dajú použiť univerzálne. A kam chcete ísť v Nemecku? Ja do Mníchova, vraví takmer dospelý chalanisko. Mám rád futbal, chcem chodiť na Bayern. Ty by si mal hlavne chodiť do školy, oponuje mu Mišo. Chalanovi sa zdala predstava chodenia do školy natoľko smiešna, že sa začal úprimne rehotať. Načo do školy? Veď dostaneme podporu skoro 1 800,-€, z toho nádherne vyžijem!

Ale čo chceš v Nemecku neskôr robiť? Skúša Mišo ďalej. Nič. Keď nám prestanú vyplácať po troch rokoch podporu, pôjdeme do Holandska, alebo Švédska.

Začínal som si klásť otázku, či sme s pomocou na správnom mieste. A vy ste odkiaľ, pýtame sa chalniska, asi tak vo veku 20 rokov, ktorý stál poblíž so svojím otcom a zrejme mamou. Z Maroka, vraví s úsmevom. Tak to ste museli prjsť obrovský kus cesty, kým ste sa sem dostali, upokojujem sám seba. No, ako sa to vezme, odpovedá. Lietadlom z Casablanky cez Istanbul do Belehradu a odtiaľ už taxíkom na chorvátske hranice. A po 8 hodinách vo vlaku sme vystúpili v Niklenorfe, láme perfektnou francúžštinou názov svojho momentálneho bydliska. Tu budeme asi 3 dni a príde pre nás rodina z Paríža. Oni tam žijú už asi 30 rokov. Je to brat mojej mamy. Budeme u nich na začiatku bývať a požaidame o sociálnu výpomoc. Z tej sa tam dá skvele vyžiť. Naštudoval som si to už vtedy, keď sme začali pripravovať náš odchod do niektorej európskej krajiny. Rumunsko, Bulharsko, Maďarsko a Slovensko sme vylúčili už na začiatku, vraví s úsmevom, ktorý je znakom profesionálnej prípravy jeho rodiny na príchod do Európy.

Všetci štyria členovia našej humanitárnij výpravy sme sa začali nechápavo obzerať….

No nič, zavelil Mišo po trápnom, možno 5 minútovom mlčaní. Nasadáme a padáme!

Naša výpomoc ostala ležať na betóne a mám obavu, že tam leží dodnes….

 

Zdroj: http://www.somvobraze.eu/jeden-den-v-uteceneckom-tabore-zmenil-som-nazor-uz-nebudem-pomahat/


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |