Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Je výroba šuniek viac alchýmiou? - chelemendik.sk

 

Je výroba šuniek viac alchýmiou?

2020-05-25  (07:35)

 - Je  výroba šuniek viac alchýmiou?

7.11.2010


Prečo jedna šunka chutí viac ako iná


Ešte nikdy neponúkali pulty toľko druhov šunky ako v poslednom desaťročí. Od lacných ľudových až po veľmi drahé. Nie vždy sú spotrebitelia spokojní s tým, čo si kúpia. Bravčové stehno – základ dusenej šunky – je neraz v pozadí, niektoré šunky sú plné vody, soli a rôznych prísad a prídavných látok.

V spotrebiteľskom teste denníka Pravda sme testovali tri druhy dusenej šunky – kategóriu štandard, výberové šunky a napokon šunky špeciál.
 

Neduhy, ale aj prednosti šuniek odhalil aj spotrebiteľský test denníka Pravdy, ktorý vykonali pracovníci Štátneho veterinárneho a potravinového ústavu v Bratislave.

Šunka sa dnes nakupuje zdanlivo ľahko. Najmä veľké obchodné reťazce ponúkajú desať aj pätnásť druhov. Väčšina zákazníkov sa orientuje podľa ceny a svojich zmyslov. Vôbec netuší, že šunky sa delia na lacné, tzv. štandardné, výberové a šunky špeciál za naozaj vysokú cenu.

Predavači menej skúseným spotrebiteľom pri výbere veľmi neporadia. Nevedia, aké množstvo mäsa, presnejšie čistých svalových bielkovín, by mali jednotlivé druhy šuniek obsahovať. Jedno však vedia presne, ak je šunka v akcii, stačí zľava o desať – pätnásť percent, vypredá sa veľmi rýchlo.

Cena je na Slovensku stále kľúčovým kritériom, ktoré rozhoduje o predajnosti výrobku. Ako však ponúknuť lacnú šunku, keď ju treba vyrobiť z drahého bravčového stehna? Tak, že sa do nej vstrekne viac soľného roztoku. Odborníci pripomínajú, že kvalitné šunky by nemali obsahovať viac ako 10 až 20 percent roztoku (nálevu). Ak šunka tečie, niečo nie je v poriadku.

Zvýšené množstvo pridanej vody a široké spektrum prísad a chuťových doplnkov, aj také sú niektoré moderné šunky. Svojim klasickým predchodcom sa podobajú vizuálne a vari aj chuťovo, ale niečo im chýba.

Je moderná výroba šuniek viac alchýmiou ako mäsiarskym umením? Odpoveď na túto otázku nie je taká jednoznačná, ako by sa zdala. Polyfosfáty a dusitany, dnes tak hojne využívané pri výrobe šuniek, si totiž vynútil trh. Ale kto je trh? Ten predsa netvoria len obchodníci a mäsiari, ale aj spotrebitelia.

Zaujímavé súvislosti okolo výroby šunky prinášame v rozhovore s českým odborníkom Ladislavom Steinhauserom, ktorý píše nielen vysokoškolské učebnice či populárne knihy o mäse, ale sám šunku aj vyrába.

Možno by si spotrebitelia mali zapamätať jeho radu: Šunka, ktorá sa predáva pod cenu bravčového mäsa, nemôže byť kvalitnou šunkou. Ak nevidíte na reze štruktúru mäsa vo veľkých kúskoch, neočakávajte, že kupujete kvalitu za nízku cenu.

 

Zdroj: pravda.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |