Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Je chybou neustále pozerať smerom na západ - preložila dobrovoľná pomocníčka hnutia Dobrá sila - chelemendik.sk

 

Je chybou neustále pozerať smerom na západ - preložila dobrovoľná pomocníčka hnutia Dobrá sila

2020-06-05  (01:08)

 - Je chybou  neustále pozerať smerom na západ - preložila dobrovoľná pomocníčka hnutia Dobrá sila

8.8.2015

Jurij Bogdanov

„Západná Európa sa pozerá len smerom k Atlantiku, nič iné okrem toho ju nezaujíma. Tieto časy sa už skončili, svet sa stáva čím ďalej, tým viac zložitejším a Európa sa musí v prvom rade pozerať na seba"- povedal vodca belgickej strany "Vlaams Belang" Tom Van Grieken. V rozhovore  pre Vzgľad povedal, aká by mala byť politika EÚ vo vzťahu k Rusku.

Tom Van Grieken je najmladším (27 rokov), vodcom politickej strany v histórii Belgicka. V októbri 2014 sa Van Grieken postavil na čelo strany "Vlaams Belang". Pred tým bol aktivistom mládežníckej sekcie tej istej strany a bol  aktívny v politickom, spoločenskom a kultúrnom živote belgickej spoločnosti.

"Vlaams Belang", podľa vodcu je nacionalistická, pravicová strana, ktorá vystupuje za "posilnenie konzervatívnych hodnôt." A čo je najdôležitejšie, "Vlaams Belang" vystupuje v prospech flámskej nezávislosti a vytvorenie suverénneho štátu - Flámsko.

Strana Toma Van Grieken je najväčšou politickou silou v Belgicku s podporou 24%. Počas posledných volieb do Európskeho parlamentu "Vlaams Belang" získala 6,9% hlasov.

Flámsko pozostáva z  piatich severných provincií Belgicka, kde sa hovorí hlavne v holandčine. Región je subjektom federácie o celkovej ploche cca 45 - 50%  územia Belgicka s počtom obyvateľstva sedem miliónov ľudí, čo predstavuje 50 až 60% z celkového počtu kráľovstva.

Belgicko je federálne kráľovstvo, ktoré je rozdelené do troch regiónov: Flámsky región - na severe krajiny, Valónsky región - na juhu  a región Brusel - hlavné mesto.

V Belgicku žije 11 miliónov ľudí, z ktorých 6,5 milióna hovorí holandsky a žije vo Flámsku. Jedná sa o rovnaký  jazyk ako v Holandsku. 4,5 milióna ľudí hovorí francúzsky a žijú v južnej časti Belgicka - Valónsko.

Ďalšia zaujímavá štatistika: Flámi tvoria asi 50 až 60% obyvateľstva krajiny, ale produkujú približne 80 až 85% HDP. To znamená, že leví podiel ekonomickej prosperity Belgicka je výsledkom práce obyvateľov severu - Flámska. Navyše, každý rok v rámci rozpočtovej a finančnej politiky sa odvádza obrovské množstvo finančných prostriedkov zo severného Belgicka do južného pre sociálne účely, čo sa nepáči Flámom.


O lobizme  Európy, politickej situácií v Belgicku a nezávislosti Flámska, postoja  k referendu v Kryme a kríze  na Ukrajine pre noviny Vzgľad hovoril vodca strany "Vlaams Belang" Tom Van Grieken.


VZGĽAD: Počas stredoveku v Európe na území dnešného Belgicka existoval nezávislý štát – Flámske grófstvo. Trvalo do konca XVIII. storočia. Vaša strana podporuje myšlienku nezávislosti Flámska, alebo v prospech jeho osobitého postavenia? Alebo je tam tretia možnosť?


Tom Van Grieken: Úplná nezávislosť. Je to úplne presné a nie je to predmetom diskusie. Sme  jedinou stranou v Belgicku, ktorá otvorene a jasne vystupuje v prospech nezávislosti Flámska. Moja strana a naši priaznivci sú presvedčení, že všetky národy na svete majú svoju vlastnú jedinečnú kultúrnu a jazykovú identitu.


V prípade Belgicka je všetko jasné: táto krajina bola vytvorená v roku 1830, keď dva rôzne národy prinútili žiť spoločne v jednom štáte. Asi 60% Belgičanov hovoria holandsky, zvyšok hovorí francúzsky. Z kultúrneho hľadiska obe časti Belgicka sú úplne odlišné.


Sme presvedčení, že ako krajiny budeme oveľa lepšie fungovať v pozícii dobrých susedov, ako časti, ktoré boli násilne spojené a pomenované Belgickom.


VZGĽAD: U hovoriacich holandsky všeobecne u obyvateľstva Flámska alebo Belgicka sú nejaké problémy? Belgické orgány vás utláčajú alebo zakazujú  jazyk a kultúru?


T. G.: Vo Flámsku je veľké množstvo  problémov. Trvalo to asi 100 rokov, kým sme mali  vlastnú univerzitu, kde sa vyučuje v našom jazyku. Belgicko bolo vytvorené ako jediná krajina s jedným jazykom - francúzštinou. Flámi nemali žiadne práva ani možnosť učiť sa v svojej reči. Všetky štátne inštitúcie používali francúzštinu, boli sme obmedzovaní vo vojenskej službe. Stručne povedané, v Belgicku boli  skutočné obmedzovania. Preto  boj za svoje práva a identitu nie je pre nás ničím novým, sme na to zvyknutí a pripravení.


Ďalším problémom dnešného Belgicka je to, že Flámsko de facto sponzoruje zvyšok krajiny  Valónsko. Každý rok približne 60 miliárd eur zo severu Belgicka, teda z Flámska sa odvádza na juh. Je to obrovský problém. Rozumiete, vzniká to tak, že my sa snažíme a pracujeme, aby sa vyplácali dôchodky obyvateľom Valónska. Zároveň máme problém s vlastnými dôchodcami, rovnako novými daňami, ktoré zavádza belgická vláda. Stručne povedané, samotný systém sám o sebe je problém. 


VZGĽAD: Populácia Flámska holandsky hovoriaca. Chcete vystúpiť z Belgicka. To vyvoláva otázku: aké je postavenie Holandského kráľovstva,  nechcete sa pripojiť k tejto krajine?


T. G.: Áno, skutočne máme spoločnú históriu s Holandskom. Poviem vám viac: pre väčšiu časť  našej histórie Flámi a Holanďania boli jeden národ. Hovoríme rovnakou rečou a máme spoločnú kultúru. Ale v skutočnosti sa o nás nestarajú. V zásade nie sú proti pripojeniu Flámska, obzvlášť bohatých občanov. Ale väčšina obyvateľov Flámska nechce byť súčasťou Holandska, chce plnú nezávislosť.


VZGĽAD: V Belgicku, najmä na severe krajiny, je najvyššia životná úroveň. Obyvateľstvo je veľmi prosperujúce. Hlavné mesto Belgicko a EÚ - Brusel - hlavné mesto Flámska. Prečo potrebujete nezávislosť?


T.G.: Pretože sme vlastenci. Veríme, že všetky národy, ktoré obývajú Európu majú svoju vlastnú národnosť, nie sú nevýrazné bytosti: Katalánci, Íri, Flámi, Nemci atď. Pevne veríme, že každý národ má právo na  vlastný štát.


Navyše, ak máte štát, kde všetci hovoria rovnakým jazykom, všetci majú  spoločnú kultúru a všetci čítajú rovnaké noviny a sledujú rovnaký program, bude sa ľahšie vytvárať demokratický štát.


VZGĽAD: Belgicko – to je federácia. Možno preto nemáte vážne problémy a krviprelievania ako je tomu na Ukrajine. V súlade s Minskými dohodami Kyjev je povinný uskutočniť ústavnú reformu, ktorej hlavným bodom  je decentralizácia.


T.G.: Belgicko bolo vytvorené ako jednotný štát. Neskôr, v XX. storočí, belgický štátny systém bol zreformovaný – stali sme sa federáciou. Brusel dal niektoré z právomoci miestnym parlamentom vrátane Flámska. Ďalším logickým krokom - nezávislosť. Malo by byť jasné, čo je to federácia. Aspoň pre Belgicko je federáciou ochrana menšín. Problém je v tom, že Flámi nie sú menšinou. Federácia funguje len vtedy, ak v  krajine žije mnoho národností. V Belgicku sú len dve.


Čo sa týka druhej časti otázky.  Rozumiete, som nacionalista a pre mňa národná suverenita hrá kľúčovú úlohu. Jednotlivé štáty nemajú diktovať druhým, čo je potrebné urobiť v ich vnútornej politike. Dôležitá je  mienka národa ako tomu bolo na Kryme.


VZGĽAD: Spomenuli ste  Krym. To je úplne iný príbeh, ale vám, ako nikomu inému, by to malo byť jasné a blízke. Čo si myslíte o krymskom referende a pripojení Krymu k Rusku?


T. G.: Všeobecne si myslím, že pripojenie Krymu k Rusku za tých podmienok, ktoré mala Ukrajina, to bol logický krok. Historicky je veľmi ťažké určiť, kto si môže oprávnene uplatniť nárok na dané územie. Z geopolitického hľadiska  myslím, je úplne pochopiteľné, že Krym sa stal súčasťou Ruska. V každom prípade majú ľudia rozhodovať o svojom osude.


Pokiaľ ide o referendum na Kryme, som názoru, že sa uskutočnilo na demokratickom základe . Na druhej strane musím povedať, že jedna mienka národa nie je dostatočná. Musí byť historické, kultúrne a jazykové zázemie. Na Kryme žije mnoho  národností, ruská je väčšinová. Osobne nevidím veľký problém v tom, že sa Krym  stal súčasťou Ruska. Navyše nevnímam voči tomu veľký protest. Čo sa týka  Krymu, všetci chápu túto situáciu.


Ešte jeden detail: je veľmi dôležité, aby na podobných referendách boli účastní medzinárodní pozorovatelia. Som si istý, že je to povinné a potrebné na dosiahnutie súladu so všetkými demokratickými procesmi. Toto bohužiaľ nebolo počas  krymského referenda.


VZGĽAD: vašu stranu priraďujú k euroskeptikom. Sami tak o nej hovoríte. 16. júla v EÚ bola vytvorená koalícia euroskeptikov na čele s Marine Le Pen. Vstúpilo do nej päť európskych strán vrátane vás. Čo  očakáva "Vlaams Belang" od tohto spojenia?

T.G.: Ideologicky a prakticky máme spoločné názory na hlavné problémy a otázky Európskej únie. To je dôvod, prečo sme vytvorili spoločnú frakciu v Európskom parlamente. Všetci úprimne veríme, že skutočná demokracia môže byť vytvorená prostredníctvom národných štátov.

Európska únia sa zmenila na Sovietsku EÚ. Byrokracia a administrácia riadia  EÚ bez toho, aby dávala kyslík do národných štátov. Ako súčasť tejto frakcie hovoríme: dosť! Menej vládnej byrokracii EÚ, viac národným štátom. Z EÚ chcú urobiť niečo podobné ako bol Sovietsky zväz, kde je všetko pevne organizované, kde sa neberie  do úvahy národná identita každého národa. Ale  nie som proti EÚ, som euroskeptik.

VZGĽAD: Nedávno zástupcovia delegácie francúzskych poslancov navštívili Krym. Thierry Mariani, vedúci delegácie pomenoval znovu zjednotenie Krymu s Ruskom  "historicky podmienenou skutočnosťou." Pripravuje sa  cesta talianskej delegácie na polostrov. Nechystáte sa na Krym?


T.G.: Domnievam sa, že poslanci by sa mali starať o záležitosti svojich vlastných krajín. Som členom belgického parlamentu a mám obrovské množstvo záväzkov, ktoré musím plniť. Myslím si, že takéto výlety sú  plytvaním energie. Medzinárodné kontakty by sa mali uskutočňovať v rámci ministerstiev zahraničných vecí a národných delegácií, ale nie na úrovni politických strán.


Ale nie v tom je skutočný problém. Vzťahy EÚ s Ruskom sa dnes nachádzajú v kríze, z veľkej časti kvôli správaniu Európanov. Považujem to za hlúpe detinské správanie. EÚ sa vždy riadi pokynmi USA, a preto  kazí vzťahy s Moskvou. Rusko je zase najbližšou a najväčšou krajinou k EÚ. Je lepšie byť dobrými susedmi, ako zlými. Prioritou EÚ by malo byť teraz nadviazanie normálnych vzťahov s Ruskom, začiatok dialógu.

 

VZGĽAD: Na jednej strane ste zástancom myšlienky národnej suverenity a nezávislosti národov, na druhej strane hovoríte, že všetky medzinárodné kontakty by sa mali uskutočňovať prostredníctvom orgánov EÚ.


T.G.: Pretože tieto delegácie neboli delegáciami národných vlád. To boli návštevy niektorých politických strán.


VZGĽAD: Určite pozorujete ukrajinskú krízu, nakoľko ovplyvňuje všetky európske krajiny. Čo si myslíte o tomto probléme?


T.G.: Nemyslím si, že existuje vzorec pre vyriešenie tohto konfliktu, ktorý by vyhovoval všetkým stranám. V každom prípade  som Európan  a znepokojuje ma  politika EÚ. Myslím si, že európski politici majú dosť problémov a nemali by zasahovať do krízy. Blázniví euro imperialisti môžu spôsobiť len viac škody svojou účasťou údajného  riešenia ukrajinskej krízy. Myslím si, že vyriešenie ukrajinskej krízy je vecou všetkých  Ukrajincov všetkých oblastí krajiny, vrátane juhovýchodu. A tomu by sa malo načúvať.


VZGĽAD: Juhovýchod Ukrajiny sa nechce stať súčasťou Ruska, alebo sa stať nezávislou krajinou. Sú tak povediac ukrajinskí federalisti. Vyžadujú jazykové, kultúrne a politické práva. Myslíte si, že je to prijateľné?


T. G.: Uvediem  zaujímavý príklad z európskeho života. V hlavnom meste Flámska a Belgicka v Bruseli žije veľa francúzsky hovoriacich ľudí. Pýtajú sa nás, ak sa stanete nezávislí, budeme môcť hovoriť francúzsky? Hovoríme áno, ale len v Bruseli.

VZGĽAD: Vo svojich prejavoch veľa a tvrdo kritizujete USA. Podľa vášho názoru je EÚ  závislá od Washingtonu?  


T. G.: Vidím, že západná Európa pozerá iba smerom k Atlantiku, nič iné ju okrem toho nezaujíma. Mám dojem, že tieto dni sa skončili, svet sa stal zložitejším, Európa sa musí pozerať v prvom rade  na seba. Flámsko je malá krajina a aj my musíme uskutočňovať oportunistickú politiku. Aj Američania môžu byť naši spojenci, ak budeme mať spoločné záujmy. Aj východ môže byť pre nás zaujímavý. Nie je možne  sa zamerať iba na jedno. V každom prípade je chybou sa neustále pozerať smerom na západ.

VZGĽAD: Niektoré noviny z jedného na druhý deň hovoria o prítomnosti takzvaného ruského lobizmu v Európe. Údajne existujú strany a organizácie, ktoré nasledujú politiku a usmernenia Kremľa. Čo si o tom myslíte?

T. G.: Iba v jednom hlavnom meste  Belgicka je viac ako 20 tisíc lobistických organizácií. Každá krajina, každý sektor, každá politická a finančná skupina majú svojich lobistov v Bruseli, o čom hovoríte? Myslím si, že sú medzi nimi ruskí aj americkí lobisti. Ale myslieť si, že niekto sedí v Moskve a posiela európskym politikom plány činnosti, to je smiešne. 

Nie je to žiadny veľký objav týchto novinárov. To je súčasť politického systému. Ale nemyslím si, že lobisti sú veľmi vplyvní, akí sú napríklad v USA. Osobne nemám rád tento systém, existuje v ňom mnoho chýb, ale čo sa dá robiť. Musíme pracovať s tým, čo máme.

Zdroj: http://vz.ru/politics/2015/8/6/759865.html


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |