Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Je čas, Maďari! - chelemendik.sk

 

Je čas, Maďari!

2020-11-21  (23:26)

 - Je čas, Maďari!

Je čas, Maďari, burcuje Orbán

Ivan Drábek | 15. marca 2010  19:27
Viktor Orbán odštartoval predvolebný finiš notoricky známym veršom. "Je čas," zopakoval vodca Fideszu stošesťdesiatdva rokov po revolučnom básnikovi Sándorovi Petőfim, z ktorého Piesne národa si najväčšia opozičná strana požičala hlavné heslo svojej kampane. Predchádzajúci verš básne znie "Hor´sa, Maďar, vlasť volá ťa!" A odpoveď na výzvu je: "teraz, alebo nikdy."

Veľký favorit aprílových volieb sa naplno zapojil do kampane takmer dva mesiace po tom, čo sa oficiálne začala. Nemal sa prečo ponáhľať. Socialistov po ôsmich rokoch pri vládnom kormidle čaká od voličov krutý trest za to, že krajinu priviedli do hlbokej krízy.

Aj politológovia uznávajú, že Orbán nemohol robiť nič rozumnejšie, ako čakať, kým mu víťazstvo padne do lona. Ak ho niečo môže znepokojovať, tak len to, že vzrastajúca sila extrémne pravicového Jobbiku ohrozí jeho sen o zisku ústavnej väčšiny. Štart si Orbán naplánoval na výročie revolúcie z roku 1848, čo je pre Maďarov najväčší národný sviatok. Hoci na rovnaký deň mítingy zvolali aj socialisti a extrémne pravicový Jobbik, Fideszu s niekoľkodesaťtisícovým publikom ťažko mohli konkurovať.

Takmer istý budúci premiér vo svojom prejave hojne používal symboliku revolučného roku 1848. Terajšiu vládu prirovnal k "trasúcej sa miestodržiteľskej rade" a odkázal jej: "Zostáva už len 27 dní, je čas sa pobaliť!" Nový 15. marec podľa neho má nastať už o necelý mesiac. "Naša revolúcia bude 11. apríla. Prinesie rýchlu, vypočítateľnú, ústavnú, bezpečnú zmenu, ľudské obete si nevyžiada," dodal.

Ak niekto očakával, že Orbán prezradí, čo si počne s črtajúcim sa triumfom, či zmení ústavu, bude pokračovať v úsporných opatreniach súčasnej vlády a ako sa zachová k narastajúcim prejavom extrémizmu, musel byť sklamaný. Ani vo volebnom programe, ktorý Fidesz prijal až minulý piatok, dlhé týždne po Jobbiku a socialistoch, sa veľa konkrétneho nedá dočítať. Chýbajú v ňom efektné sľuby, s akými si Orbánova strana zvykla populisticky kupovať priazeň voličov.

"Nemôžeme naháňať fatamorgány, musíme vychádzať zo súčasnej ťažkej situácie," napísal vodca Fideszu v predslove k programu. Podľa politológa Ágostona Sámuela Mráza je Orbán v pohodlnej pozícii. "Môže sa vyhnúť obvyklému licititovaniu sľubmi, lebo jeho strana teraz nemá skutočného súpera, náskok Fideszu pred socialistami zostáva priepastný," povedal pre Inforádió.

Orbán teraz zjavne považuje za jediného vážneho protivníka extrémistov z Jobbiku, s ktorým súperí o takmer pol milióna nerozhodných radikálnych pravičiarov. Prieskumy ukázali, že Fidesz sa musí báť o tristotisíc svojich voličov, ktorí poškuľujú po Jobbiku. Jobbik má zase medzi svojimi stúpencami dvestotisíc voličov, ktorí majú blízko aj k Fideszu. Orbán preto dôrazne varoval sympatizantov Fideszu, aby nerozdelili svoje hlasy.

Maďari totiž hlasujú za stranícke kandidátky aj za individuálnych uchádzačov v jednotlivých volebných obvodoch a môžu tak odovzdať hlasy dvom rôznym stranám. "Nedovoľme, aby chýbal čo i len jeden hlas, lebo potom prehráme bitku. Ten, kto rozdelí svoj hlas, ten pomáha protivníkovi," citovali ho internetové noviny Origo.

 

pravda.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |