Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Jaroš predpovedá rozpad Ukrajiny - chelemendik.sk

 

Jaroš predpovedá rozpad Ukrajiny

2020-02-07  (00:21)

 - Jaroš predpovedá rozpad Ukrajiny

21.4.2016


Anna Sedovová


Bývalý líder Pravého sektora Dmytro Jaroš nevylučuje, že Ukrajina sa môže rozpadnúť už koncom roka.

Jaroš, ktorý zostáva poslancom Najvyššej rady a momentálne sa snaží vytvoriť nové národné hnutie DIJA (Deržavna iniciativa Jaroša), poskytol veľký rozhovor jednému z ukrajinských portálov. Povedal, že ak by neexistovala ruská hrozba, nacionalisti by sa nezmierili so súčasnou vládou, lebo ideály za ktorými stál majdan, neboli dosiahnuté. Boja sa však destabilizovať situáciu, aby to neviedlo k definitívnemu rozpadu Ukrajiny.

Jaroš tvrdí, že má prístup k analýze ukrajinských bezpečnostných služieb a Rady národnej bezpečnosti. Ukrajinské spravodajské služby varujú, že územná celistvosť je ohrozená. „Existuje jeden pesimistický scenár, ktorý našej krajine dáva rezervy sily do konca roka. Následne môže dôjsť na ukrajinskom území k rozpadu na niekoľko kvázištátov,“ vyhlásil Jaroš. Vysvetlil to zhoršovaním situácie v krajine, konfliktom na východe, korupciou a ťažkou ekonomickou situáciou, ktorá vedie k rastu nespokojnosti obyvateľstva. 

„Pracujeme s armádou aj so silovikmi. Len tieto dve zložky môžu udržať situáciu. Politici nemajú dôveru. Čím viac sa pohybujem po krajine, tým viac sa o tom presviedčam,“ povedal Jaroš.

Jaroš má aj optimistický scenár pre Ukrajinu. V ňom ukrajinské vojsko, prirodzene, s pomocou patriotov,  za rok až dva obsadzujú Donbas a potom prinavracajú Krym. Teraz podľa exlídra pravého sektoru, ukrajinskí silovikovia vybojovali  „šedé zóny“ a onedlho môže nastať správny okamih  pre okamžitú útočnú operáciu,“ ktorá umožní získať celé územie.

Zatiaľ však vývoj situácie na Ukrajine hovorí skôr v prospech negatívneho scenára. Ekonomická kríza sa prehlbuje – nedávno MMF opäť znížil predpovede pre Ukrajinu. Ani politická kríza nie je podľa väčšiny analytikov regulovaná, iba ak pozastavená. Na druhej strane, územná celistvosť Ukrajiny sa stala stavebným kameňom nielen pre kyjevskú, ale aj západnú rétoriku. Pripustí  Washington a Brusel rozpad Ukrajiny, do ktorej vložili toľko síl, času  a prostriedkov?

„Ukrajina je územne nestabilný štát, vysvetľuje vedecký pracovník Ruského inštitútu pre strategický výskum Oleg Nemenskij. „Analytici, západní, aj ruské hovoria o tom  minimálne pätnísť rokov. O tom, že Ukrajina je ako štát odsúdená na rozpad, sa písalo v 90. rokoch aj v USA. Odvtedy,  ako sa začala kampaň proti Kučmovi, ktorá viedla k prvému majdanu, je jasné, že štát nesilnie.

Súčasný politický život ráta s prítomnosťou v štáte cieľového obyvateľstva, kým štátne hranice sú totožné s hranicami jazykov a kultúr. Keď sú také nekompatibilné ako na Ukrajine, štátu hrozí rozpad. Otázka znela, či sa dokáže ukrajinské vedenie vyrovnať s týmto problémom a vybudovať taký systém vnútorného života, ktorý by zabezpečoval záujmy všetkých častí štátu a celého národa všeobecne.

Ako vidieť, Ukrajina nedokázala nájsť formu existencie, pri ktorej by národ na západnej a na východnej Ukrajine bol spokojný so svojou situáciou a súčasne vlastenecky naladený. O to viac, že Ukrajina sa ukázala ako veľmi neúspešná krajina s vnútorným riadením. Celé postsovietske obdobie ukrajinské vedenie rozkladá priemysel, sociálny systém, všetko to, čo získalo ako dedičstvo od ZSSR.

SP: Hrozí teda reálne rozpad krajiny reálny alebo je to iba hypotéza?

— Rôzne analytické centrá  prinášajú rôzne varianty rozpadu Ukrajiny, vrátane ukrajinských centier. Ak to nerobia, snažia sa vydávať za reálne to, čo si zbožne želajú a zahovoriť realitu patriotickými vyhláseniami o budúcnosti krajiny. Zatiaľ vidíme, že uplynuli dva roky od euromajdanu a Ukrajina stále viac degraduje takmer vo všetkých aspektoch spoločenského a štátneho života. Preto raz sa opäť vynorí  otázka o oddelení častí, ktoré sú nespokojné s politikou centra a štátnym systémom vytvoreným na Ukrajine.

Veľmi dôležitú  úlohu v akomkoľvek scenári rozpadu Ukrajiny budú mať radikálni ukrajinskí nacionalisti, ktorých predstavuje Jaroš. Práve on čiastočne nesie zodpovednosť za víťazstvo euromajdanu, za použitie násilných metód. Odchod Krymu a Donbasu je v mnohom Jarošova vina. To, že teraz vyzýva zápasiť proti centristickým procesom, je absurdné, lebo práve ľudia ako on krajinu deštruujú.

SP: Na aké časti sa môže Ukrajina rozpadnúť?

— Scenárov rozpadu Ukrajiny je niekoľko. Zrejme pôjde o postupný proces. Regióny sa budú oddeľovať s rôznou rýchlosťou, preto je teraz ťažké predpovedať, aké konkrétne štáty budú vznikať na území dnešnej Ukrajiny. Tie vnútorné kultúrne hranice, ktoré dobre poznáme na základe elektorálnej geografie budú zohľadnené. Som presvedčený, že najťažší bude proces rozpadu na západnej Ukrajine. Je tam veľa regiónov, ktoré sú navzájom voči sebe negatívne naladené.

SP:  Čím sa môže začať proces dezintegrácie?

— Už vieme, že ťažké politické krízy na Ukrajine sa konajú formou majdanu. Sú to pouličné nepokoje na hlavnom námestí v Kyjeve, ktoré môžu vyústiť do minimajdanov na námestiach iných miest. Aj ďalšia politická kríza môže mať takúto formu. Bude sa odohrávať podľa ešte  surovejšieho scenára, s radikálnejšími heslami a správaním. Tretí majdan môže viesť k rozpadu krajiny – hlavu zodvihnú nielen separatisti na východe, ale aj na západe, ktorý je v skutočnosti lídrom takýchto nálad.

„Ukrajina má dosť slabý „unitárny“ zdroj,“ súhlasí politický expert, exposlanec Odeského mestského výboru Igor Dimitrijev. „Dedičstvom po Sovietskom zväze bol centralizovaný systém riadenia, ktorý bol z administratívneho hľadiska anachronizmom. Štruktúra ministerstiev  a rezortov zahŕňala riadenie štátnych aktív a plánovanú ekonomiku. Keď sa tento systém dostal do rúk takej krajine, akou je Ukrajina, ktorá neprišla na nič lepšie, ako zruinovať veľkú časť štátnych aktív, tieto nástroje sa jednoducho zmenili na administratívny zdroj pre presadzovanie vlastných záujmov komerčnými skupinami. Týmto sa vysvetľuje ich „unitárny“ zápal. Každá skupina, ktorá sa dostala k moci sa držala tohto rudimentu, lebo pracoval v ich prospech. Problém je v tom, že vyčerpal ekonomiku krajiny.“

SP:  Medzi obyvateľmi je veľa prívržencov unitarizmu, majú azda v tom nejaký osobný záujem?

— Podpora unitarizmu v kyjevskom prostredí sa vysvetľuje trochu inými dôvodmi. Centralizácia viedla ku koncentrácii zdrojov v centre krajiny. Rozpočtové potoky, ktoré prúdili cez Kyjev, tam aj zostávali. Početné kancelárie s povaľačmi, veľké akcie – to všetko sa sústreďovalo  v Kyjeve, na tom sa zakladal dostatok. Preto akékoľvek federalistické vyhlásenia boli pre kyjevskú rétoriku zhubné. V marxizme bytie určuje vedomie. Nepriatelia federalizácie v Kyjeve, ktorí ochkali a chytali sa za srdce pri akejkoľvek  zmienke o tom , že by sa malo niečo zmeniť, v skutočnosti ochraňovali svoj majetok. Ale Ukrajina má ako územie jednu  zvláštnu črtu. Je zošitá z rôznych dielov. Nech by sme využili akýkoľvek ukazovateľ – politický, ekonomický, hospodársky, kultúrny, dokonca archeologický – všetky sa rozdeľujú vnútri Ukrajiny približne podľa tých istých  geografických hraníc. Veľmi názorné sú v tomto smere akékoľvek voľby prezidenta alebo parlamentu. Na mape elektorálnych preferencií vidieť, že krajina sa delí na „oranžovú“ a bielo-modrú“ časť. Rovnaké hranice vidíme aj archeologických kultúrach, ale aj na hospodárskych typoch. 

Aj dnes je to prítomné vo všetkých oblastiach – v období Juščenkovej vlády, bolo napr. rozdelenie na vývozcov z východnej Ukrajiny a dovozcov zo západnej. Dnes je to rozdelenie na tých, ktorí sú orientovaní na ruský a tých ktorí sú orientovaní  na európsky trh. Skôr či neskôr sa toto rozdelenie muselo prejaviť.

Jediný spôsob aby  Ukrajina prežila s ohľadom na  takéto rozdiely, by bol pluralizmus, kedy by sa uznávala existencia rôznych názorov vnútri krajiny. Ale centralizovaný systém riadenia zahŕňal predpoklad, že tí, čo prichádzajú k moci, budú potláčať akúkoľvek alternatívu. Skôr či neskôr takáto situácia musela vyčerpať rezervy štátu a viesť k jeho rozpadu. Dnes sme toho svedkami.

SP:  A čo cudzí vonkajší hráči, ktorí nemajú záujem o rozpad Ukrajiny, oni ju nemôžu udržať?  

—  Vtedy budú musieť udržiavať aj túto vertikálnu moc. Samozrejme, môže to trvať dosť dlho. Tak to bolo napríklad v Pobaltsku. Ukrajina je však veľká krajina. Neviem, či Západ dokáže a bude chcieť podporovať túto „mŕtvolu“ v stave zombie.

SP:  Napriek tomu, že niektorí analytici hovoria o rozpade Ukrajiny už dva roky, zostáva dosť stabilná…

—  Áno, bez nejakého impulzu sa Ukrajina nerozpadne. Tým viac, že ju budú podporovať injekciami zvonku. Otázkou je, že vnútorná situácia na Ukrajine je dosť nestabilná a môže ju „rozkývať“ náhoda – technologická katastrofa, vzbura na nejakom území.

 K rozpadu Ukrajiny tento rok veľmi pravdepodobne nedôjde. Niekoľko rokov ju budú udržiavať. Ale ak zohľadníme to, že v tomto roku nadobudla platnosť dohoda o zóne voľného obchodovania s EÚ, predpokladám, čo sa bude diať ďalej. Táto zóna povedie k prudkému poklesu exportu. Ľudia, ktorí pripravovali tieto dohody, buď  z hlúposti, alebo z politických dôvodov museli podpísať podmienky, ktoré sú pre Ukrajinu kritické. Každý mesiac sa bude otvárať nožnice medzi exportom a importom. To znamená, že mena z krajiny bude odchádzať, Na vnútornom trhu sa začne tvoriť deficity meny a prudko vzrastie a hrivna , klesne ešte viac.

Nový tajomník  Najvyššej Rady rozhodol zaviesť vízový režim s Ruskom.

Obyvatelia to zrejme strpia, ale sociálno-ekonomické dôsledky budú. Povedú k ďalšej politickej kríze, ktorá umožní rozšíriť zónu vplyvu opozičných združení. Začne sa pomalý politický ústup, ktorý povedie k návratu do politiky radikálov z druhej strany. Je možné, že názorové konfrontácie vyústia do pouličných nepokojov a novej vlny násilia.

To je iba prognóza. Existujú aj objektívne ekonomické procesy. Do ekonomiky sa budú vkladať jeden za druhým úverové tranže, ale ako dlho to potrvá, nevieme. Pokým tento finančný prameň  neuzavrú , Ukrajina bude dlho a pomaly zomierať. Ale akýkoľvek výbuch, vrátane násilia na východe, môže priviesť krajinu k rozpadu. Ekonomické podmienky na to sú už vytvorené. 


Zdroj: http://svpressa.ru/politic/article/146906/


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |