Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Noemova archa pre Japonsko - chelemendik.sk

 

Noemova archa pre Japonsko

2019-11-18  (17:29)

 - Noemova archa pre Japonsko

Zelená plť má byť domovom až pre 50-tisíc ľudí


00:00 | Dnes
| Zuzana Kleknerová, Aktuálně.cz

Tokio - Za také mesto by sa nemuseli hanbiť ani v Hollywoode. Stojí na umelo vytvorenom ostrove o priemere troch kilometrov, ktorý pláva kdesi v Pacifiku.

V strede obrej "plte" sa k nebu týči 1000 metrov vysoká veža v tvare ľalie. Mimochodom - najvyššia budova sveta.

V "stonke" ľalie sa v špeciálnych skleníkoch na 350 hektároch pestuje zelenina, v jej "kvete" sú byty a kancelárie pre 30-tisíc ľudí. Ďalších 20-tisíc obyvateľov ostrova žije v špeciálnych domoch na pobreží.

To, čo znie ako science fiction, chcú Japonci premeniť na realitu.

Autor návrhu, japonský stavebný koncern Shimizu s obratom 16 miliárd eur ročne, chce do projektu zapojiť vedcov z najlepších univerzít. Jedného mocného spojenca už získal: Nomuru, najväčšiu investičnú banku v Japonsku.

"Očakáva sa, že projekt zláka viacero najväčších japonských technologických skupín," uviedla americká televízna stanica Fox News. "Významné práce na univerzitách a v inžinierskych spoločnostiach už začali."

Novodobá Noemova archa

Ostrov, prezývaný tiež "Zelený vor", mnohí prirovnávajú k biblickej Noemovej arche. Aj on má totiž zachrániť ľudstvo pred obrovskou potopou. Lepšie povedané - pred vzostupom hladiny morí v dôsledku globálneho otepľovania.

"Obyvatelia ostrova budú žiť a rásť v súlade s prírodou, ako skutočná súčasť ekosystému," vysvetľujú na internetových stránkach architekti a inžinieri Shimizu.

Zelená plť

Ľalia bude len pre peších autá tu nebudú mať miesto.väčší obrázokAutor: Shimizu Corporation

"Dokážeme vyrobiť mesto, ktoré - tak ako každá rastlina - tieto princípy stelesňuje."

Plávajúce mesto budúcnosti sa má ľalii podobať nielen zovňajškom. Okrem iného má absorbovať viac CO2, než koľko ho vyprodukuje.

A ako to chcú Japonci dosiahnuť?

Jednoducho. Tým že má ostrov "len" 3000 metrov v priemere, sú výrazne skrátené vzdialenosti. Všetky potrebné plodiny sa budú pestovať na mieste, odpadne teda potreba potraviny dovážať. Chodiť sa bude pešo, s autami autori projektu nepočítajú.

Ostrov šťastných

Skleníkové plyny nemajú do ovzdušia unikať ani pri kúrení či výrobe elektriny.

Ostrov bude plávať v oblasti rovníka. Vo výške 700 až 1000 metrov nad morom, kde má bývať väčšina jeho obyvateľov, je po celý rok príjemná teplota medzi 26 a 28 stupňami. Kúriť tu netreba.

Energiu by mal futuristický ekoostrov získavať zo solárnych panelov, termálnych zdrojov, využitím vetra a vlnobitia.

Veda a technika:

Zelená plť

Všetok odpad, ktorý sa tu vyrobí, sa priamo na Zelenej plti zrecykluje.

V umelo vybudovaných ostrovných lagúnach pri upätí ľaliovitej budovy budú žiť ryby a kôrovce. Projekt počíta aj s 85 hektármi lesov, polí, lúk s pasúcim sa dobytkom, poletujúcimi motýľmi a vtákmi.

Ľudia tu majú žiť inak, než sú zvyknutý. "Bývanie na tomto ostrove bude zvyšovať index šťastia, nie index hmotného blahobytu," zdôrazňujú na internete autori projektu.

Unikátny postup aj materiál

Japonci majú do detailov premyslené aj to, z čoho a ako plávajúci ekoostrov postavia.

Základy by sa svojou štruktúrou mali podobať včelím plástom. Tvoriť ich budú betónové rúry naplnené vodou a vzduchom.

Obytnú vežu, ostrovnú dominantu, chcú architekti vyrobiť z magnézia. Hlavne kvôli nízkej váhe.

"Tento kov je o tretinu ľahší ako hliník a v tridsiatych rokoch ho s obľubou využívali v nemeckom leteckom priemysle," píše nemecký denník Die Welt. "Pri stavbe takej obrovskej štruktúry však zatiaľ magnézium nikto nepoužil."

A stavebný postup? Aj ten má byť podľa Japoncov unikátny. Zjednodušene povedané: gigantická obytná ľalia neporastie pri stavbe nahor, ale dole.

Keď stavitelia dokončia jedno poschodie, spustia ho do mora. S ďalším poschodím urobia to isté. Až keď bude hotová vrchná časť veže, zdvihnú celú ľaliu nad morskú hladinu.

Prví záujemcovia

Že nejde o čistú utópiu, potvrdzujú záujemcovia, ktorí sa Japoncom v súvislosti s projektom koncernu Shimizu hlásia. Podľa denníka Die Welt ide minimálne o dva ostrovné štáty v Tichomorí.

Zelená plť

Celý projekt by mal produkovať menej CO2 ako ho spotrebuje.väčší obrázokAutor: Shimizu Corporation

Nadšení bol vraj hlavne Anote Tong, prezident štátu Kiribati, ktorého 100-tisíc obyvateľov žije na 33 atoloch (koralový ostrov prstencovitého tvaru, ktorý vznikne tak, že pôvodný ostrov okolo ktorého narástol klesne pod úroveň koralov - pozn. red.) v južnom Pacifiku.

Väčšina obyvateľov Kiribati býva meter až dva nad morskou hladinou. Ak voda v dôsledku globálneho otepľovania stúpne, budú si musieť hľadať nový domov. Časť niekdajšieho územia štátu je neobývateľná už teraz.

Už v roku 2008 požiadala tamojšia vláda Austráliu a Nový Zéland, aby prijali ľudí, ktorí prídu kvôli vode na Kiribati o strechu nad hlavou. Japonská Zelená plť je pre prezidenta Tonga ďalšou z možností, ako zachrániť jeden z národov Mikronézie.

Podľa neho je to dokonca lepší nápad, než presunúť ostrovanov na pevninu.

Projektové "muchy"

Aj na prvý pohľad dokonale premyslený projekt má ale svoje "muchy". Jednou z nich sú rozmary počasia, ktoré budú komplikovať nielen prípadnú stavbu, ale aj život na umelom ostrove.

Napriek tomu sa v návrhu počíta s najrôznejšími systémami včasného varovania vrátane monitorovania tajfúnov. Práve búrky s rýchlosťou okolo 250 kilometrov za hodinu výškové budovy ohrozujú najviac.

Výnimkou by nebola ani obytná "ľalia" na Zelenej plti. Práve preto má ostrov plávať výhradne v oblastiach, kde je nebezpečenstvo hurikánov a tajfúnov minimálne.

Zelená plť

Celý ekoostrov by sa mal plaviť okolo rovníka. Musel by sa vyhýbať tajfúnom.väčší obrázokAutor: Shimizu Corporation

Japonské ambície však môže zmariť ešte jedna, nie práve nedôležitá vec: peniaze.

Do projektu síce vstúpila Nomura, to ale neznamená, že chce nákladnú stavbu sama financovať. Banka pred týždňom len prisľúbila, že koncernu Shimizu pomôže nájsť partnerov a investorov.

V spoločnosti Shimizu sú však všetci presvedčení, že sa najneskôr v roku 2050 začne stavať. "Ostrovné mesto vznikne," tvrdí šéf projektu Masajuki Takejuči.

Keď návrh popisoval novinárom, spomínal, ako v roku 2008 predstavoval model umelého plávajúceho ostrova po prvýkrát. "Mnohí boli tou myšlienkou nadšení, mnohí ju považovali za nerealistickú. Ale nikto sa nám nevysmial," tvrdí.


Zdroj: aktualne.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


Miroslavaj   |   2010-05-24  (23:22)
45%  
mínus plus
  Stúpnutie hladín oceánov kvôli roztopeniu ľadovcov je číry nezmysel.
Naopak hladina by zákonite poklesla. Môžete si to overiť doma. Naplňte nádobu ľadom, dolejte vodou do plna, aby sa nepreliala.
Počkajte si, až sa ľad roztopí a uvidíte že hladina klesne.


Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |