Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
J. Hruška: Dej krávě do dršťky - chelemendik.sk

 

J. Hruška: Dej krávě do dršťky

2020-02-23  (05:02)

 - J. Hruška: Dej krávě do dršťky

 


Nad starým českým příslovím „dej krávě do dršťky, ona ti dá do dížky“ se asi většina lidí zasměje a někdo možná ani nebude vědět, „co chtěl básník říci“. Protože dršťka je kravský žaludek, říká nám přísloví, že když chceš mít z krávy trvalý užitek, musíš jí řádně nakrmit. V přeneseném smyslu pak znamená, že když chceš dobře hospodařit, musíš správně investovat a pečovat o vše, co je ti svěřeno.

Obrat „dát někomu do držky“ ovšem obvykle znamená něco docela jiného. A kupodivu - přísloví zase platí, také v přeneseném smyslu, jenže jinak: Když chceš zisk, buď drzý, surový a bezohledný. Ono ti to dlouho nevydrží, ale chvíli budeš „king“.

Tyhle samozřejmosti jsem si dovolil připomenout proto, že neplatí jen pro drobné zemědělce, ale i pro státní útvary. Tak třeba impérium žije ze svých provincií a kolonií. Jestli ale chce z nich být dobře živo, musí jim nechat  tolik, aby mohly žít a vydělávat. Z tohoto hlediska býval Sovětský svaz superimperialistou, protože se lidé v provinciích měli často líp než v metropoli. Naproti tomu - a o to mi od začátku jde - USA ve skutečnosti vůbec nejsou imperialisté, přestože se to o nich tvrdívá. Jsou to, jak nám říkali učitelé v hodinách historie pravěku, lovci a sběrači. Jejich obvyklý postup je někam vniknout, všechno sežrat a jít dál.


 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


protopartorg   |   2011-05-18  (22:32)
50%  
mínus plus
  Spomínaný princíp - dej krávě do dršťky - platí ale nielen smerom navonok, vo vzťahoch medzi národmi, lež i dovnútra, vo vzťahu medzi rôznymi skupinami spoločnosti (a či "triedami", ak chcete).

Zdrojom bohatstva v každej spoločnosti je totiž ľudská práca. Najmä TVORIVÁ ľudská práca. Otrocká práca však tvorivá nebýva. Tvorivým je človek slobodný, všestranne vzdelaný, dobre živený.

Takisto: hospodársky rast v dnešnom systéme možno dosiahnuť iba pri udržaní spotreby - niekto predsa tie produkty kapitalistom musí kupovať. Stále zbiedenejší, nesolventnejší ľudia to ale nebudú. Špirála pokles príjmov - pokles spotreby - pokles dopytu - pokles výroby - pokles príjmov... sa začína naplno roztáčať.

V podstate by stačilo udržať akýsi STATUS QUO z konca 80-tych rokov, vymoženosti sociálneho štátu, štátu "všeobecného blahobytu", ako ich poznáme z povojnových európskych štátov, a bol by aj vlk sýty, aj ovca celá. To však zrejme odporuje samotným základom systému, okrem iného práve psychológii jeho elít - mentalite "lovců a sběračů".

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |