Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Islamský štát na Balkáne? - preložila dobrovoľná pomocníčka hnutia Dobrá sila - chelemendik.sk

 

Islamský štát na Balkáne? - preložila dobrovoľná pomocníčka hnutia Dobrá sila

2020-02-23  (03:37)

 - Islamský štát na Balkáne? - preložila dobrovoľná pomocníčka hnutia Dobrá sila

14.7.2015

Utečenci a prisťahovalci v Európe - obvyklá vec, na  Balkáne to nie je tiež neobvyklé.

Za posledných 25 rokov polostrov zažil lavínu premiestňovania, presídlenia, vysťahovania utekajúceho obyvateľstva pred vojnami. Utekali Srbi z Chorvátska, Kosova, moslimskej časti Bosny a Hercegoviny (BaH), Chorváti zo Srbska, BaH, Židia z Chorvátska a Bosny.

V minulom roku náhle povstali zo svojej pozície kosovskí Albánci: hovorí sa takmer o 100 tisícoch, ktorí prekročili hranicu so Srbskom  ponáhľajúcich sa  cez Maďarsko do Európy.

Toto hnutie bolo natoľko nečakané a rozšírené, že Belehrad nebol dlho schopný pochopiť jeho príčiny. Kosovská vláda presvedčovala, že Albáncov vytrhli z ich domovov reči, akoby o vytvorení v Nemecku veľkého počtu pracovných miest.

Srbská vláda a Európa mali tendenciu uvádzať ako hlavný dôvod veľkého sťahovania Albáncov nevyriešené sociálne problémy v Kosove. Zdá sa, že nečakaný príliv Albáncov do iných krajín je tlakom na Európu, snaha urýchliť uznanie Kosova európskymi a medzinárodnými  inštitúciami..

Albánci boli taktiež aktívni v Macedónsku, Čiernej Hore a Grécku. Dokonca aj vyhlásenie Tirana bolo viac  radikálnejšie. Jednako, všetky tieto procesy sa nachádzali vo vnútri post juhoslovanského územia, tak povediac vnútorná migrácia.

Od nejakej doby pozorujeme úplne iný jav: na Balkán sa upriamili vlny utečencov z Blízkeho východu, predovšetkým zo Sýrie, Iraku a Afganistanu. Podľa oficiálnych údajov Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), po prvýkrát sa takýto utečenci na Balkáne objavili v roku 2008, kedy požiadalo o azyl v Srbsku 77 ľudí. V roku 2013 ich už bolo 5000. A v nasledujúcom 2014 roku sa toto číslo vyšplhalo  na viac ako trojnásobok – až na  16 490 ľudí.

V roku 2015 tento jav dosiahol grandióznu stupnicu: len za prvých päť mesiacov srbskú hranicu prekročilo 22 182 osôb. Sú to oficiálne údaje , podľa ktorých „utečenci sa dostávajú do Srbska cez Macedónsko z vojnových oblastí Blízkeho východu a Afganistanu." 95% z nich sú zo Sýrie a Afganistanu. Avšak, oficiálne údaje sú nepresné, neposkytujú úplnú skutočnosť.

Trasa veľkej časti utečencov prechádza cez Turecko, odkiaľ po mori sa dostávajú do Grécka, potom prekročia hranice Macedónska a ďalej idú pešo, alebo cestujú k srbskej hranici, prekročia ju a smerujú do malého pohraničného mesta Preševo, 90% obyvateľstva tvoria Albánci.

V Preševe prostredníctvom Červeného kríža a zastupiteľstva mesta zriadili centrálu pre prípad núdze, organizovali príjem utečencov a ich ubytovanie. Navštívila ich delegácia UNHCR a organizácia "Lekári bez hraníc", postavili im  stany, poskytli prvú lekársku pomoc.

Cesty sú dve: jedna legálna a druhá nelegálna, ktorá pomáha utečencom prekročiť hranice za peniaze cez "kozie chodníky". Prevážajú ich v uzavretých nákladných autách, nákladných vagónoch, obíduc hraničné priechody. Denne v Preševe žiada o azyl 300-500 ľudí. Len počas júna v Srbsku pribudlo 15 tisíc emigrantov. Ale problém nevznikol v júni.

Koľko  všetkých moslimov zo Stredného východu požiadalo o útočisko v Srbsku? V niektorých publikáciách sa hovorí, že v prvých 4 mesiacoch tohto roku v Srbsku pribudlo 10 tisíc ľudí zo Sýrie, Afganistanu, Iraku a ďalších krajín a do konca roka ich bude  na 30 tisíc.

Srbský minister vnútra N Stefanovič hovorí o 30 tisíckach tých, ktorí sú už na území Srbska, plus ďalších pol milióna (!) pozbieraných na hraniciach Sýrie a Turecka. Podľa našich odhadov v prvej polovici roka 2015 prekročilo hranice Srbska najmenej 60-tisíc ľudí.

Podľa UNHCR celosvetový počet ľudí, ktorí boli nútení opustiť svoje domovy dosahuje takmer 60 miliónov. Teraz väčšina utečencov je zo  Sýrie (3,9 mil. osôb), Afganistanu (2,6 milión) a Somálska (1,1 milión). "Najviac utečencov z týchto krajín stretneme často na uliciach, autobusových zastávkach a parkoch  v Srbsku" – hovorí šéf UNHCR Hans Friedrich Shoder.

Musím povedať, že UNHCR reaguje na vlnu utečencov do Srbska skôr zo zvedavosti. Predtým, hrnúcich sa utečencov do Srbska si nevšímali. A teraz Shoder Srbsko nazýva "demokratickou krajinou v srdci Európy" a chváli srbskú vládu za to, že neuzatvára hranice.

Shoder ešte sľubuje srbským orgánom pomoc v "budovaní funkčného systému" pre  príjem utečencov. To znamená, že OSN je za úplné otvorenie hraníc pre utečencov zo Sýrie a Iraku, počíta sa s 15 miliónmi.

Ďalším zaujímavým faktom je, že vlna utečencov smerom do Srbska spontánne, alebo nie, si vyberá cestu cez Maďarsko ignorujúc časti srbskej hranice s Rumunskom a Chorvátskom. V bežnom roku, podľa slov maďarského premiéra Viktora  Orbana, Maďarsko požiadalo o azyl  40 500 ľudí, z nich 23 800 z Kosova a zvyšok z Blízkeho východu.

V Budapešti lavína utečencov nadšenie nevyvolala. Neohliadajúc sa na Európsku komisiu, Maďarsko prijalo samostatné rozhodnutia o uzavretí hranice a výstavbe vysokého múru na hranici. Približne o tom  rovnako hovorilo Chorvátsko. Európska komisia kritizovala "maďarský" projekt, ale problém nevyriešila.

To zvyšuje počet moslimov, ktorí zostávajú v Srbsku a Macedónsku. V zložitých rokovaniach s EÚ chce Belehrad preukázať svoju otvorenosť a prehlasuje, že bude pohostinne prijímať všetkých utečencov z východu.

Opäť upriamime pozornosť na skutočnosť, že časť utečencov zostáva v Macedónsku, časť prekročí hranicu, usadí sa na juhu Srbska v oblastiach s moslimskou väčšinou. Niektorí smerujú do miest a obcí vo vnútrozemí Srbska.

Ešte jeden dôležitý detail: utečenci idú bez dokladov, sprievodné  doklady "zo slov", tie dostanú až v Srbsku. Podľa medzinárodných právnych predpisov a zákona Srbska o utečencoch, kedy ľudia utekajú z oblastí postihnutých vojnou cez hranice, nie je považované za nezákonné. Preto sa k ním v Srbsku správajú s pozornosťou.

V Banja Koviljača je zriadené Centrum pre utečencov, otvorené sú ešte 4 dočasná strediská - Bogovadži (70 km od Belehradu), Krnjači ( obec na horskej plošine v blízkosti srbského-čiernohorskej hranici) Senica (na juhu Srbska) a Tutin (Rašský okruh, na hranici s Kosovom). Všetky spravuje Národná komisia pre utečencov a imigrantov.

Európa na to všetko reaguje veľmi pomaly. Text dohody o rozdelení utečencov do krajín  Európskej únie ešte stále nie je pripravený. Očakáva sa, že v najbližších dvoch rokoch európske krajiny na báze  dobrovoľnosti si budú rozdeľovať 60 tisíc utečencov z Blízkeho východu, ktorí sú teraz nahromadení v Taliansku a Grécku.

S povinnými  kvótami nikto nesúhlasí. Preto balkánske krajiny s pravoslávnou kultúrou naraziac na nával moslimských prisťahovalcov z Blízkeho východu, bude musieť riešiť problémy svojho vlastného prežitia.

Pre Srbsko, ktoré nemôže prekonať následky vojen a hospodársku krízu, ktorá už 20 rokov nemôže úplne vyriešiť problém srbských utečencov z Chorvátska, Kosova, Bosny a Hercegoviny, je ťažkou ranou pre hospodárstvo. A nielen to.. Existuje ešte jedna, takmer neviditeľný problém ...

Keď som bol  júni v Belehrade, upozornil som na skutočnosť, že v meste sa začali pravidelne stretávať mladí ľudia, ktorí nehovoria po srbsky a nepodobali sa na utečencov. Pohybujú sa zvyčajne v trojici, snažia sa nevynikať, hoci bije do oči ich športová postava.

Súdržné trojky "prišelci" boli pozorované aj  v iných srbských mestách. Informácie v médiách boli o nich povrchné. Väčšina z objavených  "utečencov" sú muži, nie starší ako 27 rokov, 94% islamského náboženstva, 56%  bez rodín. Nemajú radi, ak ich niekto fotografuje, nie sú vo finančne núdzi ...

Prvá vec, ktorá vás napadne: pod rúškom utečencov krajinu môžu zaplaviť dobre vyškolení a vycvičení na " hot Spoty " islamisti.  Rozdeľujúc sa  na území Srbska a sústreďovanie na juhu, sa môžu ľahko stať silou, ktorá bude konať na podporu "balkánskych moslimských bratov." Noviny "Telegraf" píšu: nie je možne, že medzi utečencami nebol ani jeden terorista, ak vezmeme do úvahy, že väčšina utečencov pochádza z vojnou zničenej Sýrie!

Okrem toho, väčšina z týchto údajných utečencov preniká do Srbska organizovanými skupinami. Podľa niektorých údajov je teraz v Srbsku sústredených okolo 1000 "džihádistov", asi 200 z nich v Belehrade. Zvyšok sa nachádza v Ledincach, Zemune, Palilule, Medakoviče. Medzi nimi je veľa Kosovčanov. Peniaze dostávajú z Viedne.

Pozorne sa začítame do komentárov k článkom elektronických srbských publikácií o utečencoch, "Stačí sa pozrieť na týchto takzvaných utečencov. Všetko sú to mladí muži spôsobilí služby bez dokladov. Prečo nemajú pri sebe aspoň nejaké doklady?

Potvrdenia sú im vydané až v Srbsku len na základe slov. Kto to nariadil? Veď sú to  budúce islamistické  brigády ... prílev týchto utečencov - to je súčasť plánu na islamizáciu Európy! Haló, národ, zobuď sa! "Čo sa týka islamizácie Európy, nie som si istý, ale islamizácie Srbska - to je isté. "

Ako hovorí  kriminalista Zlatko Nikolič, medzi stovkami utečencov je ľahké sa "stratiť", jeden "spiaci" terorista. Úlohou takých singles je schovať sa v dave a čakať na rozkaz.

Koordináciu aktivít uskutočňujú miestni Albánci – wahhábovci. z Prizrena, Bujanovac a Gračanica, robia  nábor nových priaznivcov. Nikolič verí, že v Srbsku sa teraz voľne pohybujú desiatky tisíc moslimov spoza hraníc a počet wahhábovcov niekoľko stoviek.


O sebe dáva vedieť aj Islamský štát

Jeden z jeho zástupcov vo video správe k svojim bratom v BaH vyzval k boju za víťazstvo islamu v Bosne a Srbsku. "Naložte im bomby pod kapoty áut, vyhoďte  do povetria domy, sypte jed do pitia, jedla, nech zdochnú na otravu, zabíjajte ich všade, kdekoľvek ich stretnete - v Bosne, Srbsku,  Sandžaku.

Môžete to robiť, Alah vám pomôže. " To povedal Albánec z Kosova Ridvan Hačifi, známy pre svoju brutalitu v Sýrii. V tlači sa blysli oznamy, že teroristické útoky v Srbsku sa  pripravovali k pravoslávnemu sviatku Vidovdan (28.júna)

Generál Momir Stojanovič, kedysi vysoko postavený pracovník bezpečnostnej služby tvrdil, že Kosovskí teroristi plánovali tri teroristické útoky v období medzi 25. a 28. Júnom v centrálnych a južných oblastiach Srbska.

28. júna zasadala správna rada srbského ministerstva vnútra k otázke vnútornej bezpečnosti v krajine. Posudzovali sa rovnaké problémy prílivu utečencov. V Macedónsku, zdá sa, že si uvedomili nebezpečenstvo a na konci júna zvolali  parlament, ktorý schválil zákon, podľa ktorého sa nemôžu utečenci  v krajine zdržiavať dlhšie ako 72 hodín.

V BaH v Službe pre prácu s cudzincami sa začala aktivita  na získanie biometrických údajov o cudzincoch na celom území BaH. Financie vo výške 800 tisíc dolárov vydelila vláda USA (?). V Sarajeve vo februári 2015 začal proces s Husseinom Bosničom, ktorý propagoval islamský radikalizmus v BaH, vyzýval vstupovať do  teroristických organizácií.

Otvorene sa rozhovoril o nebezpečenstve islamského radikalizmu na Balkáne prezident Srbskej republiky Milorad Dodik. Je dôkaz, povedal, že v Sarajeve a Ilidže sa v súčasnej dobe stavia 34 000 bytov pre Arabov a 380 občanov Bosny a Hercegoviny bojujú na strane "islamského štátu."


Podľa dostupných informácií orgánov Srbskej republiky Milorad Dodik vyhlásil, že na území BaH existuje 3 400 potenciálne nebezpečných osôb, ktoré sú schopné uskutočniť teroristické akcie (medzi nimi nie je ani jeden Srb). Musíme tiež vziať do úvahy, že na území moslimsko-chorvátskej federácie v BaH pracuje 5 závodov na výrobu zbraní.

Macedónsky portál "Netpress" píše, že vodca macedónskej opozície Zoran Zaev pripravuje "čierny a krvavý scenár" pre Macedónsko s účasťou radikálnych islamských prvkov. Talianska polícia oznámila, že v Albánsku je tábor, kde cvičia islamistov. V Taliansku a Albánsku zatýkajú ľudí regrutovaných bojovníkov za "islamský štát" na Balkáne.

Vojislav Šešelj, vodca srbských radikálov, verejne varuje, že Washington sa pripravuje na operáciu "Orol", ktorá zahŕňa rad teroristických akcií na území Srbska a aktiváciu teroristických skupín už sústredených  sústredila v Niši, Čačake, Kragujevace, Belehrade.

Skupiny asi 170 ľudí v Belehrade a 20 až 30 ľudí v ďalších srbských mestách, podľa Šešelj, len čakajú na signál, aby mohli isť so zbraňou v ruke. Synchrónne útoky vo veľkých mestách a preplnených miestach na seba upozornia, ale tentoraz hlavné akcie sa budú konať na juhu Srbska, kde Albánci urobia ďalší krok smerom k zjednoteniu. V tomto čase kosovskí Albánci sa pohnú smerom na sever do Kosovskej Mitrovice.

Tirana, ktorý sa predtým dištancoval od všetkých podujatí mimo hranice Albánska, teraz hovorí, že nemôže  kontrolovať  nespokojnosť Albáncov na Balkáne, že Albánci môžu ísť až v mene svojho sna zjednotiť všetky územia s väčšinovou albánskou populáciou.

Posledný vývoj v Srbsku, Kosove, BaH a Macedónsku by mali byť prepojený. Na jednej strane, vo všetkých týchto krajinách sa vštepoval model  vonkajšej kontroly, potláčajúc prejavy štátnej suverenity, ale úplný úspech tu Washington nedosiahol.

Srbsko  posilňuje svoju pozíciu, snaží sa brániť nezávislosť a integritu Macedónska, Srbsko neuznáva Kosovo a všetky tieto krajiny sa naďalej spoliehajú na Rusko, neprerušujú s ním  vzťahy ."Vyriešiť problém" s nepokorenými  Slovanmi Balkánu Američania potrebujú.

Na druhej strane, zvýšená aktivita islamského radikalizmu na Balkáne je evidentná. Na juhu Srbska a Čiernej Hory pôsobia islamské organizácie "wahhábovského" a "Červená ruža", v Macedónsku - "Tarikat", v Kosove a severnom Albánsku  "al-Kájda".

V BaH islamisti obhajujú jedinú moslimskú Bosnu organizátormi a páchateľmi teroristických útokov. Ich cieľom  je vytvorenie "zelenej transverzály“, čo znamená  kontinuálny pás moslimských krajín v podbrušku Európy. A zdá sa, že realizácia tohto plánu prichádza do záverečnej fázy.

Je potrebné poznamenať, že príliv utečencov na Balkán sa zvýšil v roku 2014 – keď na poprednú scénu medzinárodnej politiky bolo náhle vtiahnuté nové teroristické zoskupenie  "islamský štát". Zdá sa, že "balkánsky scenár " bol už sformovaný.

Zároveň so zbraňou v ruke  povstanú Albánci v Macedónsku a južnom Srbsku – v Preševskej doline, Sandžaku. Kosovská polícia sa pokúsi obsadiť oblasti so srbským obyvateľstvom. V centrálnom Srbsku a v BaH a Hercegovine bude vykonaných niekoľko teroristických útokov, ktoré majú odpútať od pozornosti.

Polícia v Macedónsku a Srbsku začne operácie proti ozbrojeným skupinám teroristov. V dôsledku provokácií a zrážok zahynú civilní obyvatelia Albánci, a potom všetci islamisti v Srbsku, Macedónsku a BaH, čakajúci na rozkaz so zbraňou v ruke, pôjdu na pomoc "hynúcim" bratom - moslimom.

Zrážky budú veľkoplošné. Vojenské akcie s rôznou intenzitou pokryjú Srbsko, Macedónsko, Čiernu Horu, BaH. Za oslabenia "reformovaných" (v americkej terminológii) armády a polície pri obrane, budú   vystavené islamskej agresii, balkánske krajiny to budú mať mimoriadne ťažké. Najťažšie bude Srbsku  a BaH.

"Uregulovať konflikt" príde NATO  alebo nové skupiny islamistov.

Zdá sa, že konflikt začne koncom augusta - začiatkom septembra. Rusko má veľmi málo času.

Zdroj: http://rusnext.ru/news/1436696959


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |