Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Írsko krízu nezvládne - Európa v strachu - chelemendik.sk

 

Írsko krízu nezvládne - Európa v strachu

2018-12-16  (15:33)

 - Írsko krízu nezvládne - Európa v strachu

Írsko krízu nezvládne, tvrdia analytici

Vážnosť situácie priznáva aj vláda v Dubline.

Írsko pravdepodobne nevydrží súčasný tlak na štátne financie a najneskôr do konca budúceho roka požiada o rovnakú zahraničnú pomoc, akú tento rok na jar Grécko prijalo. Myslí si to väčšina analytikov, ktorých sa pýtala agentúra Reuters.

 

Vážnosť situácie priznáva aj vláda v Dubline a z ďalšieho rastu nákladov na obsluhu dlhu čiastočne vinia nechcené poznámky nemeckých činiteľov. "Nie je to len problém Írska, je to problémom celej Európy," poznamenal hlavný ekonóm spoločnosti Bloxham Stockbrokers Alan McQuaid.

Nastal obrat

Reuters sa pýtal 30 ekonómov a finančných analytikov, z ktorých sú celé dve tretiny presvedčené, že Írsko situáciu nezvládne. Časť ekonómov potom uviedla, že prípadná záchrana Írska by hrubým odhadom a z dnešného pohľadu prišla asi na 48 miliárd eur.

Medzi respondentmi boli ekonómovia z výskumných ústavov a z najväčších bánk v Írsku aj iných európskych krajinách. Časť respondentov potom tvorili analytici dlhopisových trhov vo veľkých maklérskych spoločnostiach. Reuters podobné prieskumy vykonáva často, ten najnovší však ukazuje zásadný posun.

Nové rekordy

Ešte pred mesiacom si totiž tesná väčšina analytikov myslela, že Írsko sa s terajšími problémami vysporiada a žiadnu pomoc od EÚ či Medzinárodného menového fondu budúci rok nebude potrebovať. Dôvera v schopnosť Írska vyrovnať sa s obrovskou dlhovú záťažou však od októbra veľmi výrazne klesla. Náklady na poistenie írskeho dlhu proti riziku nesplatenia sa vytrvalo zvyšujú a dnes vystúpili na nový rekord.

Podobne výnos dlhopisov írskej vlády so splatnosťou desať rokov sa dnes vyšplhal na 685 bázických bodov nad výnos porovnateľných nemeckých dlhopisov, ktoré sa v rámci eurozóny považujú za najkvalitnejšie. Tak vysoko tento ukazovateľ nebol za celú dobu existencie eura.

Európa v strachu

Írsko dnes priznalo, že rast výnosov a nákladov na obsluhu dlhu je veľmi vážna vec. "Obavy z toho má celá eurozóna," poznamenal írsky minister financií Brian Lenihan (na snímke). Neodpustil si však poznámku, že sčasti sú na vine neúmyselné poznámky niektorých nemeckých činiteľov. Tí sa vyjadrovali k novému stálemu mechanizmu záchrany jednotlivých členov eurozóny, ktorý by prinútil súkromných držiteľov dlhopisov podieľať sa na nákladoch na prípadnú budúcu záchranu.

Lenihan povedal, že Írsko chce mať v týchto plánoch jasno. Hoci Nemecko dalo zrozumiteľne najavo, že nový mechanizmus sa nebude vzťahovať na už vydané dlhopisy, samotný plán trhy vydesil. Existujú obavy z možnosti nákazy a prenosu problémov na ďalšie krajiny na okraji eurozóny. Ešte pred pár týždňami sa zdalo, že periféria eurozóny už najťažšie obdobie prekonala a že je zažehnaná aj kríza eura.


Zdroj: ČTK


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


Sergej Chelemendik   |   2010-11-12  (07:59)
50%  
mínus plus
  Takto skoncili ekonomicke tigry Europy


bodliak   |   2010-11-12  (18:39)
50%  
mínus plus
  Takto skončí každý umelo živený tiger.


Mg   |   2010-11-13  (10:06)
50%  
mínus plus
  Nie je to tak dávno, kedy sa Írsko uvádzalo ako príklad krajiny, ktorej ekonomika po vstupe do Európskej únie vykazovala vysoký rast a celá krajina hospodársku prosperitu. Onedlho sa pridajú ďalšie štáty ako Španielsko, Portugalsko a Taliansko a Eurozóna bude mať veľmi vážne problémy.

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |