Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Irán bude bojovať proti agresii v Sýrii všetkými dostupnými prostriedkami - chelemendik.sk

 

Irán bude bojovať proti agresii v Sýrii všetkými dostupnými prostriedkami

2020-02-23  (04:13)

 - Irán bude bojovať proti agresii v Sýrii všetkými dostupnými prostriedkamiAmerický Kongres nakoniec stlačil spúšťač schválenia agresie USA proti Sýrii. Senátny výbor pre medzinárodné otázky prijal rezolúciu, ktorou sa schvaľuje realizácia vojenskej operácie. Ďalším krokom bude plenárne zasadnutie Senátu a následne  dvojitá stranícka podpora vojny v Sýrii obidvoma snemovňami Kongresu. Washington počíta s tým, že to dodá zdanie legalizácie rozhodnutia Obamu o intervencii  v Sýrii bez schválenia Bezpečnostnej rady OSN.
Predpoklad o tom, že ak USA zaútočia na Sýriu, vojna prekročí hranice jednej krajiny a zachváti celý Blízky východ, sa začína napĺňať práve tam, kde sa to v minulosti malo stať - v Iráne. Iránska mládež, ktorá sa pripravuje brániť Sýriu, sa začala hlásiť k dobrovoľníkom. Ich počet sa blíži k stotisícom. Iránski dobrovoľníci poslali list sýrskemu prezidentovi, v ktorom žiadajú o dovolenie organizovať vojenskú základňu na Golanských výšinách... Súčasne žiadajú vládu svojej krajiny, aby ich preložila do Sýrie cez iracké územie, kde veľmi pravdepodobne ožije šiitský faktor a k nim sa budú chcieť pripojiť tisíce miestnych šiitských dobrovoľníkov. Obama chcel na Blízkom východe rozsiahly medzináboženský masaker a tak ho zrejme aj môže dostať, presnejšie môže ho priniesť do Sýrie na krídlach svojich Tomahawkov.
Pritom v celom tomto americkom „sýrskom hľadáčiku“ je hlavným terčom samotná Islamská republika. Zámery Teheránu, na čele s novým prezidentom Rouháním, zmeniť kurz smerom k normalizácii vzťahov so Západom a vyviesť krajinu z medzinárodnej izolácie, seriózne znepokojili vládne kruhy USA a Izraelu. Američania si už dávno zvykli zo všetkého zlého na Blízkom východe obviňovať Teherán, dokonca aj v tých prípadoch, keď s tým Irán nemá nič spoločné. Irán je pripravený na prelom v rokovaniach o jadrovom programe a hoci je to paradoxné, americká administratíva to vníma ako  priame ohrozenie svojich záujmov.
Snaha Washingtonu zachovať si v rukách argument iránskej jadrovej hrozby“ po odchode Ahmadínedžáda, sa zmenila na utkvelú ideu mať dôvod pre vojnu proti Iránu, ktorej sýrska fáza sa môže začať už onedlho.
Irán vojnu nepotrebuje. Iránci ponúkajú Obamovi, aby si seriózne premyslel následky vojenskej akcie a dávajú najavo, že ukryť sa za rozhodnutie Kongresu sa mu nepodarí. Obama „nemôže porušovať medzinárodné zákony, ako sa mu zachce,“ hovorí iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Javad Zarif; iba Bezpečnostná rada OSN v osobitých prípadoch môže schváliť vojenskú akciu. Podobnú pozíciu zdieľa aj Rusko.

Zatiaľ sa v Teheráne viac zaoberajú nie tým, či Kongres nakoniec schváli vojnu v Sýrii, ale tým, ako to urobia pod zámienkou „potrestania“ Sýrie za použitie chemických zbraní, bez toho, aby sa dotkli iránskej témy. Veď pri rokovaní o Sýrii americkí kongresmani určite budú brať do úvahy iránsky faktor. Vyzývajúc k vojne proti Sýrii, štátny tajomník USA John Kerry uisťuje Kongres: „ak sa nepodniknú kroky, potom pravdepodobne Irán ešte odvážnejšie pristúpi k vytvoreniu jadrových zbraní“
Kedy a ako  Kerry uvidel priamu súvislosť medzi udalosťami v Sýrii a iránskym jadrovým programom, to nevysvetľuje. On len jednoducho formuluje postoj Bieleho domu. Aj šéf Pentagonu Chuck Hagel  uisťuje kongresmanov o tom, že nezasiahnutie USA do situácie v Sýrii ohrozí možnosti Ameriky čeliť iránskej jadrovému programu. V americkom Kongrese, kde o mnohých veciach rozhoduje židovská lobby, tieto dôvody fungujú. Veď v Izraeli, nie „veľmi spriatelenom“ so Sýriou, mali vždy na mysli práve Irán. Kde  konkrétne sa má vymedziť „červená čiara“ pre Teherán, nie  je pre izraelských politikov v podstate dôležité. Niektorí republikáni v americkom Kongrese nielenže podporujú agresiu proti Sýrii, ale nástoja na rozsiahlejšej intervencii, keď vyhlasujú, že „obmedzený útok nevystraší Irán tak, ako je nutné. Rozumná výstraha, že útok na Sýriu skôr Irán bude viesť k tomu, aby si zabezpečil vlastnú bezpečnosť, a teda aj vrátane toho, aby sa dostal k jadrovým zbraniam ako univerzálnemu faktoru zdržiavania, to sa do úvahy neberie.
Sýrska vojenská provokácia s iránskym zameriavačom je zameraná aj na destabilizáciu situácie v iránskom vedení. Washington dúfa, že militantné snahy niektorých iránskych politikov prevážia a nová vláda bude musieť kapitulovať a vzdať sa zahraničnej politiky v sýrskej otázke. Naozaj, ešte pred niekoľkými mesiacmi by podobné otvorené hrozby zo strany USA vyvolávali v Teheráne búrku odvetných vyhlásení, ktorých tón vždy udával bývalý iránsky prezident Ahmadínedžád. Teraz však Irán prejavuje, dá sa povedať, výnimočnú zdržanlivosť. Napríklad iránsky minister obrany, v diskusiách s Obamom sa vyjadruje veľmi diplomatickým jazykom a nástojí na tom, že „problémy, ktoré existujú, sa musia riešiť diplomatickou cestou“.
Verejná zdržanlivosť novej iránskej vlády však Američanov nesmie zmiasť. Musia vychádzať z toho, že v prípade vojenského konfliktu, nebudú mať do činenia s nejakým vysokým iránskym úradníkom, ale s ozbrojenými iránskymi silami, ktoré Spojeným štátom zaručujú nevyhnutnosť odvetných opatrení, v prípade agresie. Náčelník vojenského štábu iránskych ozbrojených síl generál Firuzabadi, napríklad varoval Washington, že akýkoľvek zásah USA do sýrskeho konfliktu, povedie k zničeniu Izraela.
Nie náhodou iránski dobrovoľníci, ktorí sa chystajú na vojnu so Sýriou, žiadajú povolenie organizovať vojenskú základňu nie niekde na hraniciach s Tureckom alebo Jordánskom, ale na Golanských výšinách – na hraniciach dávneho sýrsko-izraelského ozbrojeného konfliktu. Útok Iránu na Izrael, ako odpoveď na útok Američanov na Sýriu, by bol
 najhorší variant z možných, pri ktorom sa veľkej vojne na Blízkom východe nebude dať vyhnúť. Zatiaľ však Obama namiesto toho, aby odstúpil od vojenskej intervencie v Sýrii, pokračuje zaháňať Irán do kúta nekonečnými provokáciami, ako napríklad poslednou demonštratívnou previerkou protiraketovej obrany Izraelu v prípade možnej iránskeho raketovej odvety.

Zdroj: Fondsk. ru


 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |