Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Invázia do Sýrie: cena je vysoká, cieľ nie je jasný - RUVR.RU - chelemendik.sk

 

Invázia do Sýrie: cena je vysoká, cieľ nie je jasný - RUVR.RU

2020-08-04  (04:02)

 - Invázia do Sýrie: cena je vysoká, cieľ nie je jasný - RUVR.RU
 
© Koláž Hlasu Ruska

Otázka začiatku vojenskej operácie proti Damasku, ako sa zdá, už je vyriešená. Americké bojové lode sa priblížili k pobrežiu Sýrie, oficiálne osobnosti z Európy a USA stále častejšie hovoria o tom, že útok na režim Bashara Assada je možný aj bez povolenia Bezpečnostnej rady OSN.

Cena operácie môže činiť miliardy dolárov a diskusie o účasti Západu na sýrskom konflikte už vyľakali finančný trh.

V týchto dňoch Spojené štáty poslali do Sýrie mínonosku Mahan. Je to už štvrtá loď vojenskej flotily USA, ktorá sa nachádza v Stredozemnom mori. Ako vysvetlil šéf Pentagónu Chuck Hagel, armáda USA je pripravená na útok na Sýriu, ak Barack Obama vydá rozkaz. Medzitým experti poznamenávajú, že táto operácia bude značnou záťažou pre americký rozpočet. Pôjde prinajmenšom o stovky miliónov dolárov, uisťuje riaditeľ informačných projektov Centra politických výskumov Andrej Baklický:

- V skutočnosti teraz je dosť ťažko povedať, koľko bude táto kampaň stáť. Počas podobnej operácie v Líbyi vydávali asi milión dolárov denne len na zasadenie raketových úderov.

Ani v samotnom Pentagóne nemajú ilúzie ohľadne možných výdavkov. Ešte v júli generál Martin Dempsey predložil päť možných scenárov poskytnutia pomoci sýrskym povstalcom. Na najlacnejší z nich – výcvik vojakov opozície a poskytnutie im výzvedných údajov – treba vyčleňovať 500 miliónov dolárov každý mesiac.

Z nedávneho vyhlásenia ministra zahraničných vecí Johna Kerryho vyplýva, že sa Washington chystá šetriť a chce sa obmedziť len na raketové údery. Ale tento postup sotva pomôže zvrhnúť Assada, domnieva sa politická expertka Jevgenija Vojková:

- Skúsenosti vojenských akcií západných krajín v iných horúcich bodoch a predovšetkým v Líbyi, svedčia o tom, že to určite nebude malá víťazná vojna. Sýrska moc demonštrovala oveľa väčšiu odolnosť voči vonkajšiemu nátlaku, ba aj vnútornému, ako líbyjská.

Avšak dokonca v prípade, že sa USA a ich západní spojenci odhodlajú na plnohodnotnú operáciu v Sýrii, nepodarí sa zastaviť konflikt. Naopak, experti sú toho názoru, že úroveň násilia v krajine vyrastie. Pritom, ako sa domnieva Andrej Baklický, USA destabilizujúc situáciu ani nemajúc predstavu, aký je ich konečný cieľ:

- Posledné Kerryho vyhlásenia sa obmedzujú na to, že v zásade treba niečo robiť, pretože boli použité chemické zbrane. Ale nie je jasné, čo konkrétne treba podniknúť. V prípade zasadenia raketových úderov môže ísť len o potrestanie Assadovho režimu, nie o jeho zvrhnutie ani dokonca nie o vnesenie značných zmien do priebehu bojových akcií. Čiže ak sa USA odhodlajú na silovú akciu, bude to mať v prvom rade politický, nie vojenský význam.

Medzitým rozhovory o možnej operácii proti Sýrii už znepokojujú finančný trh. Napríklad americké fondové indexy poklesli po vyhláseniach Johna Kerryho o možnosti použitia silového scenára v Sýrii. Na pozadí týchto rozhovorov vyrástli ceny ropy.


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |