Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Interview prezidenta Ruska Vladimíra Putina pre nemeckú televíziu ARD - chelemendik.sk

 

Interview prezidenta Ruska Vladimíra Putina pre nemeckú televíziu ARD

2020-07-12  (15:16)

 - Interview prezidenta Ruska Vladimíra Putina pre nemeckú televíziu ARD

18.11.2014


Vladimír Putin v interview pre nemeckú televíziu HUBERT SEIPEL odpovedal na otázky o situácii na Ukrajine, sankciách a vzťahoch Ruska s EÚ. Interview zverejňujeme v skrátenej forme.

Hubert Seipel (ARD)
: Vážený pán prezident! Ste doteraz jediný ruský prezident, ktorý prehovoril v Bundestagu. Bolo to v roku 2001. Hovorili ste o nemecko-ruských vzťahoch, o budovaní Európy spolu s Ruskom, ale aj vystríhali ste. Povedali ste, že treba vykynožiť myšlienku „studenej vojny“. Povedali ste aj to, že všetci žijeme v spoločnom systéme hodnôt, ale vzájomne si nedôverujeme. Prečo ste už vtedy boli trochu pesimistický?

Vladimír Putin: Po prvé, nikoho som nevystríhal, nevaroval ani som nebol pesimistický. Jednoducho som sa snažil preanalyzovať predošlé obdobie rozvoja situácie v Európe a vo svete po tom, ako Sovietsky zväz prestal existovať. A dovolil som si predpovedať situáciu v rôznych možných variantoch. Zdalo sa mi, že to bola dosť objektívna analýza. Vychádzal som z toho, že vediac o problémoch minulosti musíme prejsť k oveľa komfortnejšiemu a vzájomne výhodnému budovaniu vzťahov v budúcnosti.

Hubert Seipel: NATO usporadúva vojenské cvičenia v akvatóriu Čierneho mora, v blízkosti ruskej hranice, ruské bombardéry uskutočňujú cvičné lety v európskom medzinárodnom priestore. Minister obrany, myslím si, povedal, že dosahujú dokonca Mexický záliv. To všetko svedčí o obrodení „studenej vojny“.

Vladimír Putin: Počet základní NATO rastie. Či sú to ruské základne roztrúsené po celom svete? Nie, práve základne NATO sú zriadené v celom svete, a to ja v blízkosti našich hraníc, a ich počet stále rastie.

Okrem toho celkom nedávno boli schválené rozhodnutia o rozmiestnení síl pre špeciálne operácie, a to znovu v bezprostrednej blízkosti našich hraníc.

Spomenuli ste rôzne vojenské cvičenia a lety lietadiel, pohyb lodí a podobne. Bolo to alebo nie? Áno, bolo.

Ale po prvé, povedali ste, alebo to bol nepresný preklad, o medzinárodnom európskom vzdušnom priestore. Je buď medzinárodný – neutrálny, alebo európsky. Nuž, naše cvičenia prebiehajú výlučne v medzinárodných výsostných vodách a v medzinárodnom vzdušnom priestore.

Od roku 1992 sme schválili rozhodnutie prerušiť lety nášho strategického letectva. Súčasne v priebehu mnohých rokov naši americkí partneri pokračovali v hliadkovaní s použitím svojich jadrových síl, lietadiel (práve o tom hovorím) zvyčajnými smermi, a to aj v blízkosti našich hraníc. A preto pred niekoľkými rokmi vidiac, že sa nič nedeje, žiadne kroky v ústrety nik nerobí, sme obnovili hliadkovacie lety nášho strategického letectva vo vzdialených oblastiach.

Hubert Seipel: Spúšťajúcim mechanizmom terajšej krízy sa stala dohoda medzi Európskou úniou a Ukrajinou. Názov tejto dohody je úplne neškodný, je to Dohoda o asociácii medzi Európskou úniou a Ukrajinou. Hlavným bodom tejto dohody je prístup EÚ na Ukrajinu a naopak. V čom je tu nebezpečenstvo pre Rusko? Prečo ste boli proti tejto dohode?

Vladimír Putin: V skutočnosti sa v oblasti ekonomiky odohráva takmer to isté, ako aj v oblasti bezpečnosti. Hovorí sa jedno a robí sa niečo iné. Hovorí sa o potrebe vytvorenia jednotného priestoru, ale v skutočnosti sa vytvárajú nové rozdeľujúce čiary.

Čo predpokladá asociačná dohoda? Už som veľakrát hovoril, ale asi mám to zopakovať: zrušujú sa colné poplatky z dovozu európskeho tovaru na územie Ukrajiny. Avšak Ukrajina už je členskou krajinou zóny voľného obchodu v rámci Spoločenstva nezávislých štátov, takže Rusko a Ukrajina majú nulté colné poplatky. Čo to znamená? Znamená to, že všetky európske výrobky cez ukrajinské územie začnú prúdiť rovno do Ruskej federácie.

Existuje veľa iných vecí, ktorým možno nerozumejú ľudia neoboznámení s touto problematikou, ale tieto veci existujú. Aké? Je to technické regulovanie, u nás sa toto regulovanie nezhoduje s Európskou úniou, máme iné normy. Sú to normy technickej kontroly, fytosanitárne normy, zásady pohybu tovaru. Ako môžeme to všetko pripustiť? Od začiatku sme povedali: „Počúvajte, sme za, ale poďme to robiť postupne, s ohľadom na reálne problémy, ktoré môžu vzniknúť medzi nami a Ukrajinou“. Čo nám odpovedali? „Vás sa to netýka, nestrkajte do toho nos“.

Hubert Seipel: Keď išlo o dohodu s Ukrajinou, rokovania trvali dosť dlho. Keď v novembri minulého roka predošlý prezident nepodpísal túto dohodu, došlo ku vlne násilia, boli zabití ľudia na Majdane. Pozorne ste sledovali udalosti. Veľmi rýchlo ste reagovali. Vy ste, tak povediac, anektovali Krym. Západ to bral ako porušenie medzinárodného práva. Nedocenili ste reakciu Západu a možnosť zavedenia sankcií?

Vladimír Putin: Považujeme túto reakciu za úplne neadekvátnu tomu, čo sa dialo.

Keď počujeme výčitky o porušení Ruskom medzinárodného práva, u mňa to nevyvoláva nič iné, než údiv. Čo je to – medzinárodné právo? Je to predovšetkým Charta Organizácie spojených národov, je to medzinárodná prax a výklad tejto praxe patričnými medzinárodnými inštitúciami.

Som hlboko presvedčený, že sa Rusko nedopustilo žiadneho porušenia medzinárodného práva. Áno, netajím sa s tým, že naše ozbrojené sily, poviem to rovno, zablokovali ozbrojené sily Ukrajiny rozmiestnené na Kryme, avšak nie preto, aby kohosi nútili hlasovať, nie je možné to urobiť, ale jedine preto, aby sa nepripustilo krvipreliatie, aby ľudia mali možnosť vysloviť svoj osobný vzťah voči tomu, aby mohli zvoliť svoju budúcnosť a budúcnosť svojich detí.

K tomu máme ešte aj výrazný čerstvý precedens – Kosovo. Nič iné, okrem toho, čo bolo urobené v Kosove, na Kryme sa nedopustili.

Hubert Seipel: Ukrajina je dnes rozpoltená. Štyri tisíc ľudí zahynulo, stovky tisíc sa stali utečencami a odišli mimo iné aj do Ruska. Na východe krajiny rusky hovoriaci separatisti žiadajú širokú autonómiu, niektorí sa chcú pripojiť k Rusku. Podľa Minskej dohody je tu prímerie, ale každý deň hynú ľudia. Krajina je zbankrotovaná. V tomto konflikte v podstate prehrali všetci. Ukrajina asi v prvom rade, ale Európa a Rusko tiež. Ako podľa vás vyzerá budúcnosť Ukrajiny?

Vladimír Putin: Ukrajina – to je zložitá krajina, a to nielen kvôli etnickému zloženiu, ale aj kvôli procesom, ktoré ju sformovali v jej dnešnej podobe.

Či má budúcnosť a akú? Myslím si, že samozrejme má. Je to veľká krajina, veľký ľud. 43-44 miliónov obyvateľov. Je to veľká európska krajina s európskou kultúrou.

Viete, chýba len jedno. Podľa mňa chýba uvedomenie si toho, že pre úspech, stabilitu a prekvitanie treba, aby všetci žijúci na tomto území ľudia, nech hovoria v akomkoľvek jazyku (maďarskom, ruskom, ukrajinskom alebo poľskom), cítili, že toto územie je och Vlasťou. Musia cítiť, že sa dokážu plnohodnotne realizovať tu nie horšie, ako na akýchsi iných územiach, ba dokonca v čomsi ešte lepšie. Preto nechápem neželanie niektorých politických síl na Ukrajine ani počuť o možnosti federalizácie.

Teraz počujeme o tom, že môže ísť nie o federalizáciu, ale o decentralizáciu. Je to ale slovná hráčka. Treba pochopiť, čo znamenajú tieto pojmy: decentralizácia, federalizácia, regionalizácia. Je možné vymyslieť si ešte desiatok takýchto slov. Treba, aby žijúci na týchto územiach ľudia pochopili, že majú akési práva, že môžu o čomsi samostatne rozhodovať vo svojom živote.


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |