Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Informačná vojna proti Rusku: odkiaľ prichádzajú útoky - chelemendik.sk

 

Informačná vojna proti Rusku: odkiaľ prichádzajú útoky

2019-10-15  (06:03)

 - Informačná vojna proti Rusku: odkiaľ prichádzajú útoky

5.2.2015

V novembri 2014 v jednom zo svojich rozhovorov ruský prezident Vladimir Putin povedal, že hoci na summite Veľkej dvadsiatky boli prijaté konkrétne rozhodnutia o zvýšení kvót pre rozvojové krajiny v MMF, Spojené štáty americké ich zablokovali, a to aj s pomocou médií.  Washington už takmer rok vedie nevyhlásenú vojnu proti Rusku,   využívajúc pritom ekonomické sankcie, diplomatický tlak, ale najefektívnejšie v tejto vojne sú informačné zbrane.

Nie sú to len svetové médiá, monopolizované USA, ale aj tisíce časopisov, novín distribučné siete  tlačových vydaní, veľký počet elektronických vydaní, stovky informačných agentúr, tisícky televíznych a rozhlasových spoločností, reklamný biznis, internetový biznis, telekomunikácie, filmový priemysel, atď. Pokúsime sa teraz opísať všeobecné črty svetového informačného monopolu, ktoré obsadili USA. 

* * *

Ešte pred tridsiatimi rokmi 90% masových informácií v Amerike patrilo päťdesiatim spoločnostiam. V súčasnosti oblasť amerického mediálneho biznisu na 90% kontroluje päť megakorporácií. Je to holding, pod kontrolou ktorého sa nachádza množstvo firiem s rôznym profilom – počínajúc filmovými štúdiami a kinami, až po telekomunikačné systémy a sociálne siete, od vydavateľskej činnosti, až po zábavný priemysel. 


Päť najväčších amerických korporácií v oblastí médií

Názov Hlavné spoločnosti a aktíva, ktoré patria do korporácie Príjem v roku  2012, v mld. dolárov

Time Warner Komunikačná spoločnosť Turner Broadcasting System, ktorá zahŕňa spoločnosť CNN, аko aj spoločnosti TBS, TNT, NBA TV, Cartoon Network a The CW (spolu so CBS Corporation). Ostatnými aktívami Time Warner sú televízna stanica HBO, vydavateľstvo Time Inc. (viac než časopisov, vrátane TIME, Life, People, Fortune и Sports Illustrated) a IPC Media, filmovej spoločnosti Warner Bros., New Line Cinema a Castle Rock Entertainment. 28,7

News Corporation Spoločnosť Fox Entertainment Group. K nej patrí TV sieť Fox Broadcasting s televíznymi stanicami Fox News, National Geographic a televíznou sieťou Sky, denníky The Sun, The Times, Sunday Times, New York Post, The Wall Street Journal a čiastočne „Vedomosti", spoločnosť Dow Jones, vydavateľstvo Harper Collins a filmová spoločnosť 20th Century Fox. 33,7

The Walt Disney Company 

  „Tradičný" filmový biznis (brandy Walt Disney, Lucasfilm, Pixar Animation,Touchstone Pictures). Kontroluje zároveň TV siete ABC и ESPN, spoločnosť Marvel Entertainment a iné „maličkosti", ako napr. 77 rozhlasových staníc. 42,3

Viacom/CBS Corporation Aliancia dvoch konglomerátov, ktorá je kontrolovaná štruktúrou NationalAmusements. K ich aktívam patria siete CBS, Showtime Networks, BET Networks и The CW (spolu s Time Warner), stancie MTV a Nickelodeon, vydavateľstvo Simon & Shuster, internetové spoločnosti Atom Entertainment a Last.fm, filmové spoločnosti Paramount Pictures a CBS Films, a tiež 130 rozhlasových staníc. 28,6

Comcast/NBCUniversal Káblové siete, také ako MSNBC, Bravo, CNBC a The WeatherChannel. Do impéria patria aj TV stanice NBC a Telemundo, filmové štúdiá Universal Studios a sieť NHL Network.

  62,6

Tabuľka je zostavená podľa zdroja: Komu patria americké médiá (11.06.2013)


Otázka vlastníkov piatich amerických gigantov mediálneho biznisu je veľkou záhadou. Týka sa to najmä Time Warner. Svojho času korporáciu zakladal Bronfman, preto si niektorí myslia, že majiteľov treba hľadať medzi jeho následníkmi. Hovorí sa aj o šéfovi spoločnosti Geralda Levina Tretia postava, ktorá je spojená s Time Warner  je vplyvný izraelský podnikateľ Aviv (Vivi) Nevo, ktorý je minoritným akcionárom holdingu.

Najprehľadnejší obraz je vo vzťahu aliancie Viacom / CBS. Jednoznačne kľúčovou postavou je miliardár Samner Redstone, ktorému patrí 78% hlasovacích akcií CBS. Okrem toho, prostredníctvom National Amusements vlastní 79% hlasovacích akcií Viacomu.

News Corporation približne 39%   akcií s hlasovacím právom patrí rodine zakladateľa korporácie Ruperta Murdocha News Corp. Približne 7% saudskému princovi Al-Waleed bin Talalovi. Na banky a investičné spoločnosti pripadá ďalších 5%. Až 38% patrí neznámym osobám – sú roztrúsené medzi anonymnými investormi. Treba vedieť, že držitelia, ktoré majú menej ako 5% akcií, majú podľa amerických zákonov právo nezverejňovať informácie o sebe, svoje meno, či názov firmy.

Podobná situácia je aj v Comcast, ktorú, vraj, kontroluje syn jej zakladateľa a súčasný nominálny šéf Brian Roberts. Patrí mu iba 33% hlasov spoločnosti.

Za najroztrúsenejší môžeme považovať kapitál impéria Walta Disneyho. Je zastúpené dvoma miliardami akcií korporácie. Najväčší balík má fond Lauren Powellovej, manželky Steva Jobsa. Balík má trhovú hodnotu 6,9 miliárd dolárov, alebo 7,3% celého kapitálu korporácie. Vie sa, že desiatim riaditeľom korporácie patrí menej než 1% kapitálu.

Za desiatkami a stovkami anonymných akcionárov sa podľa všetkého skrýva niekoľko, alebo možno iba jeden akcionár. Podľa toho ako hladko pracujú americké médiá pri objasňovaní udalostí, päť gigantických konglomerátov je riadených z jedného centra. 

Treba zdôrazniť, že všetky tieto megakorporácie sú americké iba na základe jurisdikcie ich vedúcich štruktúr. Mnohé z konglomerátov majú svoje dcérske pobočka v rôznych častiach sveta. Murdochovmu konglomerátu News Corporation napríklad vo Veľkej Británii patria denníky The Times, The Wall Street Journal, The Sun a The Sunday Times, а tiež TV spoločnosti SKY Italia (podiel 100 %), British Sky Broadcasting (39 %) a Sky Deutschland (49,9 %).

Za najúspešnejšiu čisto európsku mediálnu skupinu sa dnes považuje nemecký gigant Bertelsmann SE & Co. KGaA,, ktorého väčšinovým vlastníkom je rodina  Mohnovcov. Podľa svojich ekonomických parametrov (príjem v roku 2012 – 16,1 miliárd eur, počet pracovníkov – 104-tisíc) je porovnateľný s najväčšími americkými konglomerátmi. Hlavným jeho aktívom je gigantický informačný luxemburský holding RTL Group; nemeckému gigantovi v ňom patrí 75,1%. RTL Group  zastupuje 53 staníc a 28 rozhlasových staníc v Nemecku, Francúzsku, Belgicku, Holandsku, Luxemburgu, Španielsku, Maďarsku, Chorvátsku a tiež v Rusku.  Druhým najväčším aktívom gigantu Bertelsmann je najväčšie vydavateľstvo v Európe Gruner + Jahr, ktoré vydáva vyše 250 časopisov v 30 krajinách sveta. Medzi nimi sú také, ako napríklad Stern a Geo. Tomuto vydavateľstvu patrí aj Financial Times Germany, a tiež 25,25% akcií týždenníka Spiegel. 

Tak ako v prípade  väčšiny amerických informačných konglomerátov, nie je jasné, kto reálne (nie formálne) je konečným  beneficiárom nemeckého gigantu. Na internetovej stránke Betelsmann je informácia, že 19,1 kapitálu patrí rodine Mohnovcov, ostatných 80,9% - fondom Bertelsmann Stiftung, Reinhard Mohn Stiftung, BVG-Stiftung. Charakteristické je, že sú to fondy, ktoré o sebe vyhlasujú, že nie sú finančné organizácie, ale štruktúry „pripravené poskytovať pomoc a konzultácie“ v najrôznejších oblastiach spoločenského života – politike, vzdelaní, riadení.

 Druhé miesto v zozname najvplyvnejších mediálnych impérií Európy patrí francúzskej Vivendi S. A. (príjmy v roku 2012 - 30,0 miliárd eur, počet zamestnaných 63,1-tisíc).  Ďalej nasleduje francúzska Lagardère Media (7,4 miliárd eur, 26,5-tisíc zamestnancov). Pre francúzske mediálne giganty je tiež charakteristická absencia presných informácií o konečných príjemcoch. 

Osobitná úloha v realizovaní informačnej politiky Západu patrí informačným agentúram. Úroveň monopolizácie tejto oblasti je veľmi vysoká. Leví podiel všetkých informácií, vysielaných v západných médiách pripadá iba na tri agentúry Reuters, Associated Press a Agence France-Presse. 

V Reuters (jedna z najstarších spoločností v mediálnej sfére, existuje od polovice 19. storočia), pracuje viac než 14-tisíc pracovníkov v 91 štátoch sveta, vrátane 2300 novinárov, fotografov a kameramanov. Reuters je považovaná za britskú spoločnosť. V roku 2008 ju kúpila korporácia Thomson a jej názov teraz znie Thomson Reuters. Na internetovej stránke tejto americkej korporácie  nájdete čokoľvek, okrem odpovede na otázku, komu patrí agentúra a spoločnosť.  Na demokratickom Západe je neslušné klásť takéto otázky.

Uviedli sme iba niektorých najväčších účastníkov informačnej vojny, ktorú Západ rozpútal proti Rusku. Treba však povedať, že títo účastníci sú iba vykonávatelia. Ozajstní organizátori, objednávatelia a beneficiári tejto vojny svoje mená a miesto, kde sa nachádzajú, neprezradia. 


Informácie o európskych megaholdingoch boli prevzaté zo zdroja: Denis Tukmakov. Mediálne koncerny Starého sveta. Komu patria európske médiá // Ruská národná línia, 18.06.2013


Zdroj: Fondsk.ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |