Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Indické Varanasi - stroj času - chelemendik.sk

 

Indické Varanasi - stroj času

2021-10-16  (11:22)

 - Indické Varanasi - stroj času

Televízny seriál Poliny Chelemendikovej Magický Nepál, Neuveriteľná India


V tomto indickom meste sa za stovky rokov toho skutočne veľa nezmenilo. Mnohí ľudia v ňom žijú stále rovnakým spôsobom: väčšina ich činností sa odohráva na ulici.

Varia si tu jedlo, kupujú a predávajú čokoľvek, čo potrebujú, modlia sa, klábosia so susedmi... Je tu teplo väčšinu roka - teplo alebo príšerne teplo. Určite aj to je dôvod, prečo tak veľa ľudí  v Indii žije na ulici. V takom teple mať solídny dom proste nie je vôbec nevyhnutné. Prespať sa dá hocikde aj len tak na zemi, na kuse kartónu, na schodoch, na lavičke... Robia to tak mnohí. Majitelia rikší spia bežne vo svojich vozoch.

Teplo, teplo...

Teplo bolo zásadnou súčasťou nášho augustového pobytu - bolo to často veľmi namáhavé, pretože v kombinácii  s veľkou vlhkosťou  pre človeka, ktorý nie je zvyknutý, to ozaj nie je nič príjemné. Preto rozhodne všetkým odporúčam návštevu tejto skvelej krajiny v príjemnejších jesenných a zimých mesiacoch - november  až marec, kedy sú teploty okolo 25 a vtedy tam chodí väčšina normálnych turistov.

Na druhej strane, aj keď to bolo nepohodlné, bolo zaujímavé spoznať takýmto spôsobom autentickejšie život miestnych ľudí. Vidieť ulice zaplavené teplým monzúnovým  lejákom, stredoveké mesto Varanasi nie prepchaté turistami, ale miestnymi oranžovými pútnikmi. Ozaj ma tešilo, že sa nemusím pretláčať davom Japoncov s foťákmi, ale vidím ako si žijú miestni. V hlavnej sezóne by ich bolo určite oveľa viac. 

Tiež zaujímavý rozmer teplo pridáva všetkým vôňam. Najintenzívnejšie spomienky na Indiu mám práve v tejto oblasti. Keďže všade na zemi je bordel, špina  a odpadky, tento zápach je prítomný na viacerých miestach. Tam, kde nemajú kapacity špinu upratovať.  Zase, rovnako ako v prípade Nepalčanov, nie je to tým, žeby boli Indovia  leniví špinavci  - len je ich proste veľa a nie všade je možné  prevádzkovať smetiaky a zamestnávať ľudí na upratovanie. Samozrejme, okolie prezidentského paláca v Dilí  bolo upratané jedna radosť, ale  v úzkych uličkách  Varanasi, kde kanalizácia napríklad vôbec neexistuje a kanálom je svätá rieka Ganga a taktiež ulice, tam to veru bolo iné. Hoci, bolo dobre vidieť, že vo svojoch skromných príbytkoch majú veľmi čisto. 


Agresívne vône a zápachy

Takže pri návšteve indických miest je treba byť pripravený na tvrdý útok mnohých agresívnych pachov. Nie všetky sú nepríjemné. Sú tam aj vône všemožných vonných tyčiniek a kadidiel z chrámov, vône korenín a rozličných pokrmov, ktoré  sa varia na ulici... Tie mi neprišli vyslovene odpudivé, ale aj tak boli dosť cudzie, veľmi vzdialené tým našim.

No a konkrétne vo Varanasi nemôžeme zabudnúť na všadeprítomný "pach smrti", nasládlu vôňu pálených tiel, ktoré sa tu pália celý deň. Vznáša sa nad mestom už tisícročia a vzbudzuje podvedomý pocit úzkosti, keďže je to zápach smrti. Napočudovanie, pohľad na pálenie ľudských tiel na mňa nijako nezapôsobil - v Nepáli som dokonca natočila celý pohreb (vo Varanasi je to prísne zakázané, pálenie mŕtvych sa  nemôže točiť ani fotiť) - ale tie  zápachy, pach rozkladu  šíriaci sa z odpadkov  a zápach  pálených tiel, to zanechávalo celkom ťaživý pocit. Plus obrovské kopy dreva, umiestnené na brehoch rieky Gangy,  dreva určeného na pálenie tiel - tiež pôsobili depresívne.Stroj času


Ale v ostatných ohľadoch sa mi mesto Varanasi mimoriadne páčio, pripadalo mi úžasne autentické a starobylé, mala som pocit akoby som nasadla do stroja času... Večer sme sledovali úžasný rituál zatvárania Gangy: každovečerné modlitby  Brahmanov (najvyššia kasta) pri rieke, spojené s hádzaním do rieky kvetov a sviečok, spievaním a mávaním kadidlami -  bolo úžasné vidieť čosi, čo sa tu opakuje každý jeden deň stovky rokov.Na svitaní sme sa zase plavili loďkou okolo ghatov, v ktorých sa ľudia kúpali, umývali si zuby, modlili sa... A potom sa prechádzali po nekonečne pestrých uličkách, plných toľkých zaujímavých výjavov... Mrzelo ma, že na toto skvelé mesto sme mali v zájazde vymedzené len necelé dva dni. Ak sa tam rozhodnete vybrať, odporúčam minimálne 4-5 dní, optimále týždeň. Čas totiž v Indii plynie úplne inak, oni sa nevedia tak ponáhľať ako my na Západe. Je treba mať viac času, aby človek dokázal poriadne absorbovať všetky tie zvláštne vnemy z tohto celkom iného sveta. Iste, špina a smrad môžu niekoho odradiť, ale z môjho pohľadu tie zážitky stoja za tu trochu nepohodlia.

 

Všetky diely nájdete TU:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |