Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Tajomstvo indickej premávky - každý ide kam chce a snaží sa nikoho nezraziť - chelemendik.sk

 

Tajomstvo indickej premávky - každý ide kam chce a snaží sa nikoho nezraziť

2021-10-14  (21:38)

 - Tajomstvo indickej premávky  - každý ide kam chce a snaží  sa nikoho nezraziť


T
elevízny seriál Poliny Chelemendikovej Magický Nepál, Neuveriteľná India


Indickú premávku sa nedá pochopiť, dá sa ju iba pozorovať v nemom úžase. Každá cesta rikšou bola úchvatný zážitok. Človek sa až zabudne báť, ako to celé pozoruje s otvorenými ústami. A láme si hlavou nad jedinou otázkou: Ako to môže fungovať?

Najviac ma zarazilo, keď som videla biele dievča s dredami, ako sa s pokojným, ba priam flegmatickým výrazom v tvári vezie na bicykli cez celý ten chaos. Nuž, asi tu už je dosť dlho, asi to pochopila, v čom spočíva tajomstvo indickej dopravy, aké pravidlá cestnej premávky tu platia.

Mne sa to nepodarilo. Mám však teóriu, že majú iba jedno pravidlo: každý ide kam chce a snaží  sa pritom nikoho nezraziť. A to je celé.

Non stop trúbia, aby si boli istí, že všetci o nich vedia (čo je inak dosť naivné vzhľadom na ten splývajúci jeden hlasitý trubivý zvuk) a idú pomaly - to je ďalšia vec. Pri rýchlostiach 10-20 km za hodinu zase nie je také ťažké sa vyhýbať chodcom, zvieratám aj iným vozidlám.

Na diaľnici rýchlosť stúpa niekedy až ná závratých 60 km/h, ale to sa nestáva až tak často. Zväčša medzi mestami bola rýchlosť  pohybu nášho autobusu cca 40 km/h, čo menilo presun o 300 km ďalej na celodennú aktivitu... Ak pôjdete do Indie, dobre zvážte aký počet miest chcete navštíviť, pretože tie presuny sú najúnavnejšia vec na celej ceste. Preto lepšie menej destinácii ako viac. 

Indovia si na rýchlosti všeobecne nezakladajú, prejavuje sa to vo viacerých oblastiach. Na druhej strane, v premávke je to dosť pozitívna vec, pretože na to, aký je tam chaos, nemajú až také veľké množstvo nehôd. Proste sú dosť ohľaduplní. Rovnako ako sa mi ani raz nestalo, že by do mňa v hustom dave chodcov niekto vrazil - nevidela som ani že by rikša zavadila o človeka alebo zviera. Jasné, nevravím, že sa to nestáva vôbec, ale je zjavné, že sa snažia, aby nikomu neublížili.

A po prvotnom šoku, ktorý som z indickej dopravy mala (Nepal bol predsa len o dosť kľudnejší a menej zaľudnený), som si celkom rýchlo zvykla a nebála sa po takej ulici chodiť. Stačilo vlastne sledovať, ako to robia miestni. Potom na záver našej cesty v Dilí som trénovala prechádzanie rušnej ulice - asi štvorprúdovky, keby tam existovali nejaké pruhy. Bolo to fakt ľahšie, ako som si myslela. Až sa objavila menšia medzera medzi vozmi, stačilo zdvihnuť ruku na znamenie, že idem a vozidlá proste zastali na chvíľu a hotovo :) U nás také niečo žiaľ nie vždy funguje aj na prechode pre chodcov...

Po návrate naspäť na Slovensko som spočiatku mala silný pocit, že všetci šoféri v Bratislave sú neskutočne arogantní a zbytočne uponáhľaní. A s láskou som spomínala na ten indický pomalý a ohľaduplný chaos. Akurát musím uznať, že ten hluk je ozaj únavný a ten mi teda nechýbal ani chvíľku.

Odporúčam stíšiť zvuk pri pozeraní videa - komentár som nenahrávala, pretože to v tom rámuse ozaj nemalo zmysel.


Všetky diely nájdete TU:

  

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |