Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
„Iba ak si hlupák alebo politik“ - chelemendik.sk

 

„Iba ak si hlupák alebo politik“

2020-05-26  (16:32)

 - „Iba ak si hlupák alebo politik“

29.1.2015

Európa zarábajúca na turizme pre  sankcie proti Rusku pocítila straty. Rusi sem teraz prichádzajú menej a menej aj míňajú.

RAKÚSKO

„Kde je Lena?“ Spýtala som sa predavačky, usmievavej Rakúšanky. „Pracuje teraz v malom butiku v centre Viedne.“ Predavačka Lena  prišla do Viedne z Ukrajiny a vždy sme si spolu zvykli pokecať po rusky, pokým som sa prehrabávala medzi svetríkmi.

„Lenu prepustili,“ odpovedala mi Rakúšanka. „Ruských turistov je teraz  málo.“

Lenin strašný sen sa splnil. Pred tromi rokmi, keď som sem zašla po prvý raz, čudovala som sa, že v každom obchode je jeden ruskojazyčný predavač. Iba sa zasmiala:

„Veď ruskí turisti sú tu  hlavní zákazníci. Ten najstrašnejší sen je, že by zrazu nikto z Rusov neprišiel. Všetci skrachujú.“

Nuž, čo chápala som ich strach. V tučných časoch naši všade dovolenkovali so širokým rozmachom. Podľa štatistiky, väčšina turistov dávala prednosť dovolenkovať luxusne: v štvor- až päťhviezdičkových hoteloch. Na nákupy zvykli obetovať až 60% svojho dovolenkového rozpočtu. Dlhé roky nechávali za každú návštevu v obchode priemerne 430 eur, ocitajúc sa tak sa ocitli v trojke lídrov pokiaľ ide o výdavky: spolu s Ukrajincami a Číňanmi. V miestnych novinách radostne písali, že príjmy obchodov vďaka štedrosti Rusov  v posledných rokoch vyrástli o 42% a zdalo sa, že to nie je tá posledná hranica. 

A odrazu sa z Viedne takmer vytratila ruština, slávna obchodná Kartnerstrasse stíchla. A ešte jednej  mojej známej  z obchodu na vedľajšej ulici prestalo byť na jeseň  do smiechu.

„Nataša, dve moje kamarátky v susedných butikoch prepustili. Čo myslíš, kedy zrušia tie sankcie?“

Vstupujeme do obľúbenej reštaurácie, kde pracuje Talian Michele, okamžite sa ku nám vrhá už na prahu:

„Nataša, nemysli si, to nie my, to všetci Američania! Hádajú sa s Putinom a Európa si to musí vyžrať. Vždy sme sa s Rusmi priatelili. Ako teraz môžeme naše vzťahy prerušiť? Je to ako natiahnuť gumu a prerezať ju -  zasiahne obidve strany! Mám teraz menej návštevníkov. Teda aj dane budú menšie. A komu z toho plynú výhody? Iba Amerike.“

Kamarát Bernhardt, majiteľ hudobného obchodu – namiesto toho, aby mi ukázal nové cédečká, polhodiny   so zápalom vykladá o tom, ako mu lezie na nervy celá Európska únia, ktorá všetko robí na príkaz  Američanov. Dvaja jeho priatelia už na to tvrdo doplatili. Jeden z nich musel zatvoriť reštauráciu druhý, majiteľ farmy, ktorá dodáva mäso na 20 miliónov eur ročne, má čoraz väčšie straty.

„Myslíš, že podporujeme sankcie? Iba ak si hlupák, alebo politik...“

„Novoročné sviatky sme mali biedne,“ sťažuje sa mi kamarátka Oľga Valeková, manažérka hotelu Schlosshotel Oth v Badene. „Spoliehali sme sa na Rusov, ale tohto roku ich prišlo o 40% menej. A pritom mnohí z nich si ubytovanie zaplatili ešte v lete alebo na jeseň, pred pádom rubľa. Neviem si predstaviť, čo bude na budúci rok...“

„V lyžiarskych strediskách zmizli fronty ku vlekom, hotely majú voľné miesta. Také niečo som za 25 rokov ani raz nezažila. V našej právnickej kancelárii sa predaj nehnuteľností a vybavovanie podnikateľského obchodu zasekli. Všetci vyjú ako vlci: Rusi, vráťte sa!“ Hovorí Tatjana Holz, ktorá pracuje v advokátskej kancelárii v centre Viedne.


Lacnejší hotel, zrušenie nákupov vo výpredajoch

Začala som teda študovať čísla, či je situácia naozaj taká zlá. Podľa hodnotení ekonómov Rakúsko môže vďaka sankciám  stratiť približne 100 miliónov eur. Rakúska televízia ORF informovala o tom, že zimná sezóna pre nedostatok ruských turistov môže byť stratová. Do lyžiarskych centier ich prišlo o 40% menej, takže Aeroflot dokonca zrušil  priame lety do Insbrucku. A turisti, ktorí sem prišli sú šetrnejší: podľa hodnotení bánk, Rusi začali v zahraničí míňať o 40% menej, než si dovolili v minulom roku. Vlastne som toto všetko vedela. Moji ruskí priatelia, ktorí nezrušili cestu do Innsbrucku, to pri mne rátali: prenajmeme si to najobyčajnejšie auto, nie ako minule. Hotel si vezmeme  trojhviezdičkový alebo dvojhviezdičkový. No a na výpredaje do mesta nepôjdeme...

Rakúske straty sa však neobmedzujú iba na turizmus. Krachujú farmári, ktorí tradične dodávajú do Ruska veľa hovädzieho a bravčového mäsa. Ešte na jeseň rakúsky vicekancelár Reinhold Mitterlehner informoval o to, že na dôsledky sankcií môže doplatiť 1200 podnikov a hrozí strata 55-tisíc pracovných miest. Vláda vyzvala  prejsť na skrátenie pracovného času. Ani rakúske banky nečaká nič dobré. Ak sa teraz situácia s úvermi zhorší, stratia milióny eur. Okrem toho, znížil sa objem tranzitu plynu cez Rakúsko a zrušenie Južného potoku prinieslo veľké straty, ktoré sa dajú teraz iba ťažko spočítať.

Nie nadarmo na jeseň   rakúskej kancelár Werner Faymann povedal v rozhovore pre denník Osterreich:

„Spílime  si konár na ktorom sedíme, ak sa budeme múrom oddeľovať od ruskej ekonomiky... Nedokážem sa stotožniť s eufóriou mnohých ľudí v EÚ, spojenú s úspešným zavedením sankcií. Nevidím dôvody na radosť.

Mnohí rakúski politici, nehovoriac už o bežných obyvateľoch, si myslia to isté. Ale  v EÚ ich hlasy veľmi nepočúvajú.

Nikdy som nevidela takú pozornosť a sympatie od Rakúšanov, ako počas tejto krízy. Akonáhle zistia, že som z Ruska, usmievajú sa a veľmi milo ma prijímajú.

Zdá sa mi, že počujem ich nevyslovenú mantru: „Rusi, vráťte sa.“

Viedeň.

Natalia  Barabašovová


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |