Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Hrozia ďalšie záplavy - chelemendik.sk

 

Hrozia ďalšie záplavy

2020-05-30  (15:56)

 - Hrozia ďalšie záplavy

Pršať tak skoro neprestane, môžu prísť ďalšie lokálne záplavy

Pavol Machovič, rak | 26. mája 2010  7:29

Hrozba povodní sa vracia. Môžu za to búrky, ktoré zdvíhajú najmä hladiny malých tokov. V utorok so záplavami bojovali obyvatelia Myjavy, v bezpečí však nie je ani zvyšok Slovenska. Odborníci upozorňujú, že v najbližších dňoch môžu búrky spôsobiť problémy aj v iných regiónoch.

Tretí stupeň povodňovej aktivity vyhlásil v noci na utorok primátor Myjavy Pavel Halabrín. Po dvoch prudkých búrkach sa potoky v meste vyliali z korýt a zaplavili cesty, amfiteáter v Trnovcoch, záhrady a pivnice v mestskej časti Turá Lúka. V priebehu týždňa išlo už o druhé ohrozenie vodou. Po skončení druhej z búrok sa voda rýchlo vrátila do pôvodných korýt, ale tretí povodňový stupeň v meste z preventívnych dôvodov nezrušili.

"Momentálne je situácia pomerne dobrá, ale už sa mračí a vyzerá to na ďalšiu búrku," skonštatoval primátor v utorok popoludní. Ako dodal, väčšie problémy ako rieka Myjava robia jej prítoky. Škody budú rátať v najbližších dňoch, voda v amfiteátri môže skomplikovať medzinárodné folklórne slávnosti, ktoré by sa mali konať o tri týždne. Myjava bojuje s lokálnymi záplavami pravidelne niekoľkokrát do roka. Veľkú vodu na rieke Myjava zachytáva suchý polder na začiatku mesta, neovládateľný je však Svacenícky potok. Protipovodňový polder na ňom za približne milión eur by mal Váhostav dokončiť v lete tohto roku.

Obavy vzbudzujú aj predpovede Slovenského hydrometeorologického ústavu. Podľa nich budú búrky pokračovať aj v priebehu stredy a štvrtka, pričom sa môžu vyskytnúť kdekoľvek. "Zdá sa, že trochu priaznivý by mohol byť piatok, keď očakávame iba ojedinelé zrážky. No cez víkend by mali prísť opäť prehánky a búrky. Dokonca ani potom to nevyzerá na suchý týždeň. Zatiaľ sa nedá povedať, že by sa skončilo daždivé obdobie," informoval meteorológ Jozef Čaplár.

Vzhľadom na to, že povodia riek sú stále nasýtené vodou, veľmi ťažko prijímajú ďalšie zrážky, čo potom spôsobuje zdvíhanie vodnej hladiny. Predovšetkým na horných tokoch, ako sa to stalo na Myjave. Tam sa hladina zvýšila z 83 na 241 centimetrov, čo je výrazný a rýchly nárast. "Pri výskyte búrok s lejakmi sa to tak môže stať aj na iných, najmä malých tokoch. Všade môže byť situácia kritická," upozornil hydrológ Peter Smrtník.

Istým upokojením je aspoň to, že búrky a prehánky môžu spôsobiť už len prechodné a lokálne vzostupy hladín. Také povodne, aké vyvolali trvalé zrážky v podobe silného dažďa, nám už nehrozia. Zlepšenie však príde len veľmi pomaly. "Najprv sa musí znížiť presýtenosť riek a vlhkosť celého prostredia," vysvetlil Smrtník.

Zdroj: pravda.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


horacek   |   2010-05-27  (01:29)
50%  
mínus plus
  necakajme zlepsenie...........669


horacek   |   2010-05-27  (01:31)
50%  
mínus plus
  ako sme prirode nasraly,tak mame..........669horacek   |   2010-05-27  (01:32)
50%  
mínus plus
  .cumni do sweho swiedoma........669


majci   |   2010-05-28  (02:24)
55%  
mínus plus
  chemtrails versus haarp..toto nema nic spolocne s prirodou..


Joriko   |   2010-06-02  (12:10)
50%  
mínus plus
  ...radary v plné funkcci, HAARP asi taky.....

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |