Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
V srdci Európy - nové Kosovo - chelemendik.sk

 

V srdci Európy - nové Kosovo

2020-07-09  (07:32)

 - V srdci Európy  - nové Kosovo

V srdci Európy sa môže zrodiť nová Palestína, varuje Mesič

Chorvátsky prezident Stiepan Mesič varoval pred dôsledkami možného rozpadu Bosny a Hercegoviny, najmä pred snahou bosnianskosrbského premiéra Milorada Dodika usporiadať referendum o vystúpení Republiky srbskej z Bosny a Hercegoviny.

Ak by k tomu došlo, odpadli by aj bosnianski Chorváti a "zostal by islamský štát, ktorý by sa v nepriateľskom prostredí stále viac radikalizoval a prežíval by len vďaka podpore fundamentalistických moslimských režimov". Mesič to vyhlásil v rozhovore pre agentúru APA.

"Dôsledky by boli ďalekosiahle. V budúcich 50 až 70 rokoch by v moslimskej časti Bosny vznikli nové centrá terorizmu. Bola by to nová Palestína v srdci Európy," zdôraznil Mesič.
Preto musí podľa neho medzinárodné spoločenstvo plne podporovať vysokého predstaviteľa medzinárodného spoločenstva v tejto balkánskej krajine Valentina Inzka, "aby odstránil z politiky elementy, ktoré chcú Bosnu a Hercegovinu rozbiť".

Mesič neskrýva, že hlavný problém vidí práve v Dodikovi. Bohužiaľ však podľa neho nemá Bosna a Hercegovina mechanizmy, ktoré by normálne fungujúci štát mať mal. "Daytonská mierová dohoda z roku 1995 síce ukončila vojnu v Bosne, ale nezaložila mechanizmy, ktoré každý štát potrebuje pre svoje fungovanie. Máme tu dve entity a tri štátotvorné národy. Jedna z entít, Republika srbská (v Bosne), respektíve jej politické vedenie a ešte presnejšie povedané jej premiér, neuznáva štát Bosna a Hercegovina. Neuznáva ani Sarajevo za hlavné mesto štátu."

Dodik podľa Mesiča pokračuje v politike bývalého srbského prezidenta Slobodana Miloševiča (na pripojení Srbov, ktorí obývajú časti Bosny, k Srbsku), len používa iné prostriedky. Ako príklad uviedol zabránenie návratu utečencov do srbskej časti Bosny a Hercegoviny. "V dnešnej Republike srbskej v Bosne žilo pred vojnou 220-tisíc Chorvátov a Bosniakov (predtým moslimov). To bolo 48 percent obyvateľstva. V súčasnosti ich tam žije asi 10-tisíc," povedal Mesič s tým, že "niekto by mal Dodikovi pripomenúť, že umožnenie utečencom vrátiť sa patrí k podmienkam Daytonskej dohody".

Dodik v polovici decembra poprel, že by cieľom jeho vlády bolo odtrhnutie Republiky srbskej od Bosny a Hercegoviny. Tvrdí, že sa usiluje "len o presadenie Daytonskej dohody", teda o ukončenie Úradu vysokého predstaviteľa medzinárodného spoločenstva (OHR), ktorý má mimoriadne právomoci a o jeho nahradení podobným úradom Európskej únie s oveľa menšími právomocami. Dodik koncom decembra oznámil, že jeho vláda chce uskutočniť v marci alebo apríli referendum k rozhodnutiu vysokého predstaviteľa Inzka predĺžiť až do konca roku 2012 mandáty medzinárodných prokurátorov a sudcov stíhajúcich vojnové zločiny pri najvyššom súde Bosny a Hercegoviny. Panujú obavy, že by referendum bolo nepriamym hlasovaním o faktickej nezávislosti Republiky srbskej od Bosny.

Medzinárodné spoločenstvo plánuje ukončenie OHR už od roka 2006, ale silnejúce nepriateľstvo medzi bosnianskymi Srbmi a zostávajúcimi dvoma etnickými celkami, bosnianskymi Chorvátmi a Bosniakmi to znemožňuje. Separatistickí bosnianski Srbi si želajú uzatvorenie OHR. Ale Bosniaci a Chorváti si želajú jeho zachovanie, kým nebudú v ústave zakotvené bezpečnostné mechanizmy, ktoré by znemožnili prípadné odtrhnutie Republiky srbskej od Bosny.

Zdroj: ČTK

 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |