Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Hrozba trvá: Prasklina sa zväčšila, hrádza sa vraj určite čoskoro zrúti - chelemendik.sk

 

Hrozba trvá: Prasklina sa zväčšila, hrádza sa vraj určite čoskoro zrúti

2020-01-26  (05:21)

 - Hrozba trvá: Prasklina sa zväčšila, hrádza sa vraj určite čoskoro zrúti

10.10.2010


Hrozba pretrhnutia severnej hrádze na skládke červeného kalu skládky hlinikárne pri Ajke, kvôli ktorej evakuovali celú obec Kolontár, vzrástla - prasklina sa kvôli nočnej vlhkosti ďalej rozšírila, informovala maďarská tlačová agentúra MTI.
 
Šľapaje na dvore v obci Devecser, ktorú zaplavil unikajúci červený kal.
Šľapaje na dvore v obci Devecser, ktorú zaplavil unikajúci červený kal.
Autor: TASR

Kvôli oslabeniu hrádze pri nádrži s toxickým červeným kalom a zvýšeniu miery ohrozenia občanov evakuovali v sobotu obyvateľov obce Kolontár. V prípade Devecseru to zatiaľ nebolo nutné; situácia by si to vyžiadala však bezprostredne po prípadnom úniku ďalšieho kvanta jedovatého červeného kalu do okolia. Miestnych občanov preto už pred časom vyzvali, aby boli pripravení aj na takúto eventualitu.

Hrádza sa vraj čoskoro zrúti

Poškodenú severnú hrádzu skládky červeného kalu sa nepodarí zachrániť a určite sa zrúti, vyhlásil podľa tlačovej agentúry MTI maďarský štátny tajomník pre ochranu životného prostredia Zoltán Illés.

Politik pred domácimi a zahraničnými novinármi v Kolontári dodal, že k ďalšej tragédii môže dôjsť v priebehu dňa či týždňa. "Teraz pracujeme na tom, aby ochránili domy v Kolontári a Devecseri," povedal.

Požiarnik odetý v ochrannom odeve kráča ulicou zaplavenou toxickým červeným kalom v obci Devecser.
Autor: TASR

V súčasnosti stavajú hrádzu cez obec Kolontár až k štátnej ceste č. 8 v hodnote 100 miliónov forintov (362 910 eur), ktorej náklady uhradí hlinikáreň prevádzkujúca skládku kalu.

Podľa Illésa odborníci rátajú s tým, že poškodená hrádza skládky sa zrúti. Unikajúci kal však chcú usmerniť a prečerpať do neskôr vybudovanej skládky.

Na ohrozenej skládke je ešte približne dva a pol milióna kubických metrov červeného kalu, ktorý je však hustejší než ten, ktorý unikol v pondelok a zalial niekoľko desiatok hektárov územia. Ďalší únik kalu by zasiahol územie do vzdialenosti maximálne 500-1000 metrov od skládky.

Hrádzu, ktorú stavajú na ochranu Kolontáru, bude hotová do troch dní, čo bude podľa štátneho tajomníka svetovým rekordom. K výstavbe použijú 40 000 kubických metrov dolomitu a otvorili špeciálnu baňu, odkiaľ budú voziť na výstavbu hrádze zem.

Na leteckej snímke pohľad na pretrhnutú hrádzu skládky s červeným toxickým kalom z hlinikárne pri Ajke.
Autor: TASR

Ako Illés poznamenal, popri poškodenej skládke stavia hlinikárska spoločnosť Mal trojitú hrádzu, ktorá však nedokáže zadržať prípadný unikajúci kal tak, ako hrádza, ktorú stavajú v Kolontári. Tam vyhĺbili do zeme priekopu do polmetrovej hĺbky, do ktorej uložia geotextíliu, na ktorú poukladajú kamene a zasypú zeminou. Hrádzu nezbúrajú, môže totiž pomôcť aj v prípade rozvodnenia potoka Torna.
Od ďalšieho úniku kalu nebude možné ochrániť potok Torna ani rieku Marcal, preto v prípade kontaminácie budú pokračovať v neutralizovaní aplikovaním kyseliny octovej a sadrovca na celom stokilometrovom úseku Marcalu.

Pri prvom úniku kalu namerali v Torne hodnotu pH 13,5, vplyvom čoho bol zničený ekosystém Marcalu. Podľa štátneho tajomníka bude konečným riešením priesaku kalu zo skládky jej zatvorenie a prečerpanie jej obsahu do inej - novovybudovanej skládky. "Bude to veľká práca, ako keby ste chceli postaviť desaťposchodový dom za tri mesiace," konštatoval.

Záchranári stále pátrajú po jednom nezvestnom

Špeciálni záchranári v postihnutej oblasti západomaďarskej Ajky stále hľadajú jedného nezvestného. Uviedol to pre maďarskú tlačovú agentúru MTI štátny tajomník pre ochranu životného prostredia Zoltán Illés.

Na leteckej snímke bager , ktorý rozkopáva pole pokryté červeným kalom v obci Devecser.
Autor: TASR

Podľa politika ošetrujú v nemocniciach ešte 60 pacientov z celkom približne 150 zranených; stav 12 ľudí je naďalej vážny.

V pondelok po pretrhnutí hrádze pri západomaďarskej Ajke vo Veszprémskej župe uniklo približne milión kubických metrov červeného kalu, ktorý je odpadom pri výrobe oxidu hlinitého suroviny na výrobu hliníka.

Zdroj: TASR

V Maďarsku začali odrátavať čas do pretrhnutia hrádze

TASR, aktualizované 10.10.2010  19:56 
Záchrana nemožná, pohroma na dosah. Poškodenú severnú hrádzu skládky červeného kalu sa nepodarí zachrániť a určite sa zrúti, oznámil maďarský štátny tajomník pre ochranu životného prostredia Zoltán Illés. Dodal, že k ďalšej tragédii môže dôjsť v priebehu dňa či týždňa. "Teraz pracujeme na tom, aby sme ochránili domy v Kolontári a Devecseri," zdôraznil.


Biochemička z Greenpeace Slovensko Kateřina Věntusová, ktorá je znovu v maďarskej obci Kolontár, upozorňuje, že ak sa pretrhne aj severná hrádza skládky, môže to viesť k znečisteniu väčšieho územia a ohroziť to môže v ešte väčšej miere aj vodný systém. "Úrady sú už pripravené zasiahnuť. Ale ešte väčšie znečistenie môže zasiahnuť aj vodný systém na Slovensku," uviedla Věntusová.

Podľa ochranárov z organizácie Greenpeace Slovensko, ak neodolá ďalšia časť hrádze, tak ani hrádze, ktoré teraz stavia maďarská vláda aj samotná hlinikáreň, nedokážu zabrániť ďalšiemu zamoreniu životného prostredia.

"Tie hrádze, čo tam budujú, majú prioritne zabrániť najmä tomu, aby neboli ohrození ľudia a ich majetky a odsmerovať kal, ak stena nevydrží v obývanej oblasti," upozornil riaditeľ Greenpeace Juraj Rizman.

Hrádzu cez obec Kolontár stavajú až k štátnej ceste č. 8. "Unikajúci kal v prípade zrútenia hrádze usmerníme a prečerpáme do neskôr vybudovanej skládky," objasnil Illés. Na ohrozenej skládke je ešte približne dva a pol milióna kubických metrov červeného kalu, ktorý je však hustejší ako ten, ktorý unikol v pondelok a zalial niekoľko desiatok hektárov územia. Ďalší únik kalu by zasiahol územie do vzdialenosti maximálne 500 - 1 000 metrov od skládky.

Na leteckej snímke pohľad na pretrhnutú hrádzu skládky s červeným toxickým kalom z hlinikárne pri Ajke.
Autor: TASR

Hrádzu, ktorú stavajú na ochranu Kolontáru, bude hotová do troch dní, čo bude podľa Illésa svetovým rekordom. Na výstavbu použijú 40-tisíc kubických metrov dolomitu a otvorili špeciálnu baňu, odkiaľ budú voziť na výstavbu hrádze zem.

Ako Illés poznamenal, popri poškodenej skládke stavia hlinikárenská spoločnosť Mal trojitú hrádzu, ktorá však nedokáže zadržať prípadný unikajúci kal tak, ako hrádza, ktorú stavajú v Kolontári. Tam vyhĺbili do zeme priekopu do polmetrovej hĺbky, do ktorej uložia geotextíliu, na ktorú poukladajú kamene a zasypú zeminou. Hrádzu nezbúrajú, môže totiž pomôcť aj v prípade rozvodnenia potoka Torna.


Od ďalšieho úniku kalu nebude možné ochrániť potok Torna ani rieku Marcal, preto v prípade kontaminácie budú pokračovať v neutralizovaní aplikovaním kyseliny octovej a sadrovca na celom stokilometrovom úseku Marcalu.

Obavy z kalu má aj susedné Rakúsko. Podľa jeho expertov by v prípade pretrvávajúceho nedostatku zrážok mohlo dôjsť k prenosu jedovatých látok z vyschnutého červeného kalu v podobe prachu aj na územie východnej časti tejto alpskej republiky.

Zdroj: TASR, pravda

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |