Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Horiace autá, lietajúce kocky a traja mŕtvi - v metropole Albánska to vrie - chelemendik.sk

 

Horiace autá, lietajúce kocky a traja mŕtvi - v metropole Albánska to vrie

2019-12-13  (19:03)

 - Horiace autá, lietajúce kocky a traja mŕtvi - v metropole Albánska to vrie

22.1.2011

Traja ľudia boli zastrelení na protivládnej demonštrácii v albánskej metropole Tirana, desiatky ďalších utrpeli zranenia, informovali svetové agentúry. Asi 20 000 protestujúcich žiadalo, aby konzervatívna vláda vypísala predčasné voľby. Prezident Bamir Topi, vodca opozičných socialistov Edi Rama a ambasáda USA vyzvali na pokoj. Polícia po troch hodinách stretov demonštrantov rozohnala.

Opoziční demonštranti podpálili v albánskej metropole Tirana viacero áut.
 
Lekár vojenskej nemocnice v Tirane podľa Reuters oznámil, že dvaja civilisti boli zastrelení zblízka pištoľou malého kalibru. Tretiu obeť násilností nespomenul.

Súkromná televízia Top Channel podľa agentúry APA oznámila, že polícia nasadila strelné zbrane, keď sa dav pokúšal preniknúť do vládnej budovy. Žiadne ďalšie podrobnosti nie sú známe.

Dav hádzal po zasahujúcich jednotkách dlažobné kocky, tiež zapálil najmenej tri osobné autá a jednu policajnú dodávku. Polícia odpovedala slzným plynom, streľbou gumovými projektilmi a vodnými delami. Neskôr ustúpila a umožnila niekoľkým stovkám protestujúcich preniknúť na schodisko pred vstupom do hlavnej vládnej budovy, ktorú využíva premiér Sali Berisha.

Policajný ťažkoodenci po trojhodinových bitkách prevzali kontrolu nad centrom mesta. Televízne zábery podľa Reuters ukazovali, ako zasahujúce jednotky obsadili hlavnú ulicu, zatýkali zvyšných demonštrantov a bili ich obuškami. Polícia nezverejnila, koľko ľudí zadržala.

Konflikty si podľa úradov vyžiadali aj najmenej 30 zranených demonštrantov a 25 policajtov. DPA hovorí až o 70 zranených policajtoch. Zástupca riaditeľa tiranskej vojenskej nemocnice Sami Koceku podľa servera BalkanInsight.com oznámil, že traja ľudia utrpeli zranenia ohrozujúce život.

Veľvyslanectvo Spojených štátov, zástupcovia Európskej únie a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom uviedli, že "hlboko ľutujú demonštráciu v Tirane, ktorá nebola pokojná a skončila sa niekoľkými obeťami".

Socialistická opozícia trvá na tom, že víťazstvo Demokratickej strany Albánska (PDSh) vo voľbách v júni 2009 bolo dosiahnuté podvodom. Šéf PDSh, premiér Berisha však výzvy na prepočítavanie volebných lístkov odmietol. Socialisti odvtedy bojkotujú prácu parlamentu a organizujú protesty odborárov v Tirane. Zástupcovia OBSE označili voľby za právoplatné. Budúce riadne voľby sa v krajine majú konať v roku 2013.

S protestami sprevádzanými streľbou má táto balkánska krajina z predchádzajúcich rokov zlú skúsenosť. V roku 1997 prišlo o život vyše 1300 osôb pri násilných protestoch okradnutých ľudí, ktorí stratili životné úspory po krachu firiem, ktoré fungovali na princípe pyramídových hier. Rozzúrení sporitelia vyšli do ulíc, vyrabovali zbrojné sklady a streľba bola vtedy úplne bežným javom. Chaos v krajine ukončil až zásah Mnohonárodných ochranných síl (MPF).

Hneď nasledujúci rok vyvolala vlnu násilia vražda poslanca za Demokratickou stranou Albánska Azema Hajdariho. Aj vtedy sprevádzala demonštráciu streľba, pri ktorej bolo zranených niekoľko osôb.

Albánsko, ktoré je jednou z najchudobnejších európskych krajín, je od apríla 2009 členom Severoatlantickej aliancie. V súčasnosti usiluje o integráciu do Európskej únie.

 

Zdroj: ČTK


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


strelec   |   2011-01-22  (07:32)
50%  
mínus plus
  Vývoj krajiny plánovaný podľa manuálu CIA. Voľby zmanipulované, OBSE ich vyhlási za košér, krajina sa príjme do čoho sa len dá a rabuje sa. Urobí sa to aj tam, kde síce nie je čo moc rabovať, ale strategická poloha pre záujmy USA. Ale život sa vyvíja podľa iných pravidiel, napr. podľa Lenina a revolučnosť je najväčšia v najchudobnejších krajinách. Ako som už písal, keď nie je čo stratiť. V SR zatiaľ jeden strelec nemal čo stratiť. Len tak ďalej orezaní vládcovia sveta. Kde sa ale rúbe, lietajú triesky. Máte naplánované aj vlastné straty?

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |