Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Holandsko je v recesii. Ľudia si zvykajú, delia sa o jedlo - AKTUALNE.SK - chelemendik.sk

 

Holandsko je v recesii. Ľudia si zvykajú, delia sa o jedlo - AKTUALNE.SK

2020-02-21  (00:08)

 - Holandsko je v recesii. Ľudia si zvykajú, delia sa o jedlo  - AKTUALNE.SK

AMSTERDAM - Detská psychologička Denise Dulcicová patrí k tým Holanďanom, ktorí už pocítili na vlastnej koži hospodársky pokles a politiku škrtov, s ktorou krajina v súčasnosti zápasí. "Iba prežívam," tvrdí.

Jedlo, ktoré rodina nezje, môže predať napríklad susedom. Program  využívajú šetriaci Holanďania čoraz častejšie.

Vláda v rámci úsporných opatrení obmedzila prídel peňazí pre školy a zariadenia, kde sa učitelia venujú postihnutým deťom. Výsledkom toho je, že škola, kde Denise Dulcicová pracovala, s ňou nepredĺžila kontrakt.

"Odrazu je naozaj veľmi ťažké vyjsť. Veľa šetrím na jedle. Večer nikam nechodím. Dovolenka? Zabudnite," hovorí.

Holandská ekonomika je v recesii, nezamestnanosť presiahla 6-percentnú hranicu, čo je najviac za posledných šesť rokov. Podľa štatistík priemerný príjem domácností v krajine klesá už štvrtý rok po sebe. Holandsko rozhodne neprežíva dobré časy.

Tri porcie zjeme, tri predáme

Tridsaťdvaročná Dulcicová si prilepšuje tým, že varí aj pre susedov v rámci komunitného programu nazvaného Stôl pre dvoch (Tweety Mee). Ten je založený na "zdieľaní" jedla niekoľkými rodinami či ľuďmi v blízkom okolí. Niekto uvarí a čo nezje, predá iným.

Do podobných akcií, ktoré prinesú zúčastneným úspory za nákup potravín, sa zapája stále viac ľudí.

"Som slobodná matka dvoch detí a myšlienka pripojiť sa k programu zdieľanie jedla skrátka vyplynula zo situácie, v ktorej som," hovorí jedna z autoriek projektu Manet Zeelenbergová.

"Keď uvarím porciu špagiet pre šesť ľudí, oplatí sa tri, ktoré nezjeme, predať. Potom vlastne jeme zadarmo."

Ideu projektu jej vraj vštepila jej matka. Učila ju neplytvať potravinami a rozprávala jej, ako v čase druhej svetovej vojny trpela v Nemcami okupovanom Holandsku hladom. Vtedy Holanďania jedli aj tulipány alebo zemiakové šupky.

Pozícia piliéra eurozóny v ohrození

Holandsko bolo dlho považované za krajinu pevného jadra eurozóny. Vlády sa vyznačovali konzervatívnou fiškálnou politikou. Citibank ale napríklad vo svojej marcovej analýze predpovedá Holandsku veľké problémy a prestáva ho považovať za jeden zo spoľahlivých pilierov eurozóny.

Aj cez problémy patrí len k štyrom krajinám eurozóny, ktoré všetky tri hlavné ratingové agentúry stále dávajú najvyššie hodnotenie. Do tejto spoločnosti už patria popri Holandska len Nemecko, Fínsko a Luxembursko.

Holandský minister financií Jan Kees de Jager verí v zmysluplnosť eura a patrí k veľkým kritikom krajín, ktoré si nedokázali ustrážiť rozpočty a dlhy. Predovšetkým Grécka a Portugalska.

Teraz ale samotné Holandsko musí šetriť. Menšinová vláda hľadá, kde rozpočet znížiť o 16 miliárd eur. Na stole sú návrhy na zmrazenie platov v štátnej sfére, razantné zvýšenie dane z pridanej hodnoty, obmedzenie daňových úľav.

Zložitá politická situácia

Politická situácia je však zložitá. Vláda je závislá od podpory Strany pre slobodu, na čele ktorej stojí euroskeptický bojovník proti islamu a imigrácii Geert Wilders. Ten chce predovšetkým obmedziť dávky pre prisťahovalcov a zrušiť rozvojovú pomoc.

Holanďania boli dlho zvyknutí na veľkorysé "benefity." Či už to boli prídavky na deti, dávky v nezamestnanosti, príspevky na bývanie a dotácie na kultúru. Teraz ale táto éra doznieva.

Rozpočtový deficit bude podľa predpovede budúci rok tvoriť 4,6 percenta hrubého domáceho produktu, teda viac než Európskou úniou požadované 3 percentá. Štátny dlh bol na konci minulého roka na úrovni 65,2 percenta hrubého domáceho produktu, v roku 2010 to bolo ešte 62,9 percenta.

Autor: Gilbert Kreijger, Reuters


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |