Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Hlavná náplň krízy je pokles dopytu - Analytický seriál Michaila Leonťjeva Veľká americká diera - chelemendik.sk

 

Hlavná náplň krízy je pokles dopytu - Analytický seriál Michaila Leonťjeva Veľká americká diera

2021-10-14  (22:27)

 - Hlavná náplň krízy je pokles dopytu -  Analytický seriál Michaila Leonťjeva Veľká americká diera


Guillermo Calvo
, profesor Kolumbijskej univerzity (New York, USA):
„Keď sa americká administrácia zamiešala, vyhlásiac, že nepripustí nové veľké bankroty, mierne to ukľudnilo systém. Ale ukľudniť sa podarilo  iba finančný sektor, znovu aktivovať úvery sa predsa len nepodarilo. Prúdy úverov sa podstatne  obmedzili.“
Peňazí majú banky nespočetné množstvo, ale úverovať nemajú koho. Nedá sa nič vyrábať,  ak neexistuje reálny dopyt.  Hlavnou podstatou krízy je pokles dopytu.

Ak sa pozrieme na program  peňažného multiplikátora, teda schopnosť finančného  systému s pomocou úverov znásobovať štátnu hotovosť, napĺňajúc peniazmi ekonomiku (to je najvýraznejší ukazovateľ stavu úveru  a stavu ekonomickej aktivity vôbec, ukazovateľ schopnosti ekonomiky rásť), je vidieť, že v lete 2008 dosiahol historické maximum a behom roku katastroficky prepadol  na historické minimum, kde sa nachádza aj teraz.

Je to dôkaz  absencie akéhokoľvek obnovovania ekonomiky. Americkej.

V ostatných rozvinutých ekonomikách situácia určite nevyzerá o nič lepšie.

12% ročne  - to je tempo pádu reálneho sektoru počas rokov príšernej Veľkej depresie. Teraz kráčame rovnakým tempom.

Počas tridsiatych rokov celková recesia behom troch rokov  v ekonomike a reálnom sektore tvorila 35-36%. Povedzme, že trajektória súčasného pádu v reálnom sektore zostane rovnaká ako teraz – nebude to horšie ako počas tridsiatych rokov. Ale súčasná americká ekonomika -  to je ekonomika spotreby a finančný sektor je v nej nepomerne nafúknutý a teraz sa ešte viac nafukuje, čo zabezpečuje ilúziu obnovy.

V roku 1929 podiel reálneho sektoru v americkej ekonomike tvoril 80%, v súčasnosti cca  20%. Počas tridsiatych rokov finančný sektor prinášal 10% zisku korporácii, dnes viac ako 50%. Počas tridsiatych rokov  všetko klesalo rovnomerne a monotónne, pretože žiadna protikrízová politika neexistovala. Najprv tri roky recesia, potom depresia, kým sa nezačala svetová vojna. Teraz celá protikrízové peňažné injekcie poputovali do finančného  sektoru a tam aj zostali.

„Prehlbuje sa priepasť medzi finančným sektorom, virtuálnym sektorom a reálnym, - hovorí Michail Chazin, ekonóm, autor teórie krízy. – V dôsledku toho vzniká idiotská situácia, ktorá  sa nazýva reštrukturalizácia ekonomiky.“

Reštrukturalizácia. V tom zmysle, že situácia nevyhnutne vyústi do zmenšenia finančného sektoru. Pretože sa už nemá z čoho živiť. Hlavný  problém, ako podotýka Michail Chazin, spočíva v tom, že bol vyčerpaný mechanizmus stimulácie dopytu.

Úverová sadzba sa rovná prakticky nule, a na tejto hodnote zostáva. Peňazí sa tlačia mračná.

Dnes pokusy stimulovať dopyt pripomínajú pokusy oživovať resuscitovať  mŕtvolu. Je nemožné úverovať výrobné spoločnosti, ak neexistuje dopyt.

Viac ako to, nielenže neexistuje dopyt – neexistuje ani zisk korporácií a tieto zisky sú už teraz vložené na krytie úverov. Množstvo zlých dolárov v bankách rastie. Teda to všetko sa vracia naspäť do finančného sektoru.

Systém preukázal svoj neobyčajnú zdrojovú stabilitu. Ak však v systéme neopravuje poruchy a iba odkopávate jeden oporný pilier za druhým, skôr alebo  neskôr sa systém zrúti. A to najdôležitejšie pritom je – hĺbka pádu.

Michail Chazin:

“Úroveň poklesu dopytu tvorila približne 55% svojej maximálnej hodnoty, teda  úroveň poklesu HDP bude tvoriť 55-60% z maxima. Ale pád v rôznych sektoroch ekonomiky bude rôzny. V reálnom sektore bude taký istý ako počas tridsiatych rokov, аle vo finančnom bude tvoriť približne 70-75%.  To je situácia, s ktorou sa nedá nič spraviť.  A keďže takúto recesiu, 55-60% HDP, žiadny štát demokratického typu nedokáže vydržať  v rámci zachovania sociálno-politickej štruktúry, je naivné očakávať, že súčasná politická elita si prizná tieto skutočnosti.“
Vysvetlíme. Pokles výroby o tretinu, HDP o polovicu a spotreby o polovicu – to sú parametre obnovovania makroekonomickej rovnováhy. Je to katastrofa, odhodlať sa na ktorú mohli iba blázni.
 
Znárodnenie dlhov a klesajúci dopyt

Je potrebné stimulovať dopyt, na to, aby niečo začalo rásť.  Ale nemôžete stimulovať dopyt,  požičiavať peniaze, pretože už aj tak máte obrovské dlhy. Preto môžete už iba jedno – tlačiť peniaze. Tlačiť a tlačiť, kým sa tieto peniaze  nepremenia na smeti.

„Umožnila politika  Federálneho rezervného systému (FRS)  zlikvidovať tie príčiny, ktoré priviedli k finančnej kríze? Nie. Nielenže neumožnila – naopak, zatlačila problém ešte hlbšie,“ – myslí si Leonid Waldman, rusko-americký ekonóm (Boston, USA).

Ak máme porovnať americké ukazovatele rozpočtového deficitu a dlhu voči HDP a zodpovedajúce ukazovatele nešťastného Grécka, uvidíme, že v týchto parametroch je finančný stav USA a Grécka približne rovnaký.

Administrácia Obamu sa zaviazala znížiť  rozpočtový deficit po dokončení protikrízových opatrení. Projekty na najbližších 10 rokov, ktoré predstavil Obama, ukazujú  rast výdavkov a zníženie rozpočtového deficitu, keďže v súlade s týmito návrhmi, ekonomika USA bude do roku 2020 rásť tempom prinajmenšom 6%  ročne.

Deficit je  nevyhnutný, v tomto systéme pred ním nie je kam uniknúť. Sú to výdavky na dotovanie spotreby, sú to obrovské sociálne výdavky, teraz ešte aj protikrízové programy, výdavky na odkúpenie zlých súkromných dlhov a nakoniec výdavky na obsluhu šialene narastajúcich štítnych dlhov.

Leonid Waldman:

„Týmto sa aj zaoberal Federálny rezervný systém počas tejto finančnej krízy. Na čo teda míňal peniaze? Míňal ich na nákup finančných aktív, dokonca ani nie tak týchto toxických dlhov, ako na financovanie  napoly štátnych agentúr Fannie Mae a Freddie Mac, obligácie ktorých odkúpil  a oni tak mohli skupovať na trhu dlhopisy. Podľa aktuálneho stavu posledná štatistika ukazuje, že tento trh sa stal kompletne štátnym.“

Prevláda názor, že kríza začala  práve v nehnuteľnostiach, od tých samých  hypotekárnych úverov. A tu je dôsledok: najväčší americký trh nehnuteľností bol jednoducho  znárodnený.

Pred nedávnom jeden z dvoch znárodnených gigantov Freddie Mac sa obrátil na vládu s prosbou prideliť mu  ešte 10 miliárd pomoci. Celkový objem  štátnej podpory iba hypotekárnym agentúram tvoril 126 miliárd dolárov. Pripomeňme, že je to takmer toľko isto, koľko  sa vyhradilo na pomoc pre celé Grécko.

Vyzerá to tak, že štát zostal vôbec jediným kreditorom na trhu. Moderný trhový štát priamo reálnu ekonomiku neúveruje, úveruje banky. A banky nikoho neúverujú, pretože za podmienok klesajúceho  dopytu úverovať nie je  koho.  Nie je odkiaľ zohnať zisk. Pričom nielen z budúcich úverov, ale ani zo starých. Preto sa neúverujú budúce zisky, ale refinancujú sa staré dlhy. Teda dlhov čoraz viac pribúda.

Guillermo Calvo:

“Keď sa obzrieme do minulosti, je ohromujúce, ako sme sa mohli dostať do takého  stavu, ak bolo očividné, že za veľkú časť dlhu je nemožné platiť úroky a nemôže byť splatená. Pretože ekonomika už nerastie bývalým tempom. Teraz fakticky znárodňujeme dlh.“

A sme doma. Prísľuby neobmedzenej podpory trhu neznamenali nič iné,  ako súhlas znárodniť dlh. Predtým sme videli tieto problémy v bankách, hypotekárnych a poisťovacích spoločnostiach, v automobilových koncernoch, v cenách surovín, koniec koncov. Postačí pohľad bežného človeka na správy, aby sme pochopili, že teraz sú  všetky  problémy sústredené v štátnych dlhoch a v národných valutách.

Všetky krajiny Západu prevýšili úroveň dlhu vo vzťahu k HDP, ktorá sa považovala za kritickú – to je 60%. Všetky.

Dokonca aj také zdanlivo úspešné ako Nemecko a Francúzsko. Nielen v nešťastnom Grécku, ale aj v Portugalsku, Španielsku, Taliansku, Írsku, Belgicku, Veľkej Británii tento ukazovateľ sa vyštveral vyše 100%. V Japonsku je to vôbec viac ako 200%.

Leonid Waldman:

„Myslím si,  ďalší pád začne vtedy, keď uvidíme, kde sú hranice tejto neobmedzenej podpory. Grécko ich už našlo. Španielsko ich nachádza, Írsko už našlo.“

Kde sú hranice rozrastania sa veľkej americkej diery? A prečo hranice americkej diery sa týkajú práve Európy?


Všetky časti seriálu nájdete TU

 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |