Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Hľadal sa malý Gorby - chelemendik.sk

 

Hľadal sa malý Gorby

2020-05-28  (11:33)

 - Hľadal sa malý Gorby

Hľadal sa malý Gorby pre československú perestrojku

Keď zaprší v Moskve, je mokro aj v budove Ústredného výboru KSČ, hovorilo sa pred Novembrom 1989. Prečo potom Kremeľ v čase nežnej revolúcie mlčal a zaujal k nej pasívny postoj? No bolo to naozaj tak? Sovieti sa rozhodli nezasahovať vojensky či otvorene mocensky, situáciu sa však pokúšali ovplyvňovať inými prostriedkami. Hovoria o tom svedectvá niektorých aktérov vtedajších udalostí i najnovšie zistenia historikov.

 Osobitnú pozornosť si zasluhujú spomienky a štúdie Valerija Musatova, ktorý pred dvadsiatimi rokmi pracoval ako zástupca vedúceho medzinárodného oddelenia v centrále Komunistickej strany Sovietskeho zväzu (jeho šéfom bol známy diplomat Valentin Falin). Neskôr sa Musatov stal veľvyslancom v Maďarsku a dnes pôsobí v Ruskej akadémii vied.

V deň odstúpenia Miloša Jakeša z funkcie generálneho tajomníka ÚV KSČ sa Musatov nachádzal v Prahe ako emisár Alexandra Jakovleva, vtedy druhého muža v Kremli a vlastne "architekta" politiky perestrojky.

Podľa niektorých zdrojov práve Musatov sprostredkoval v osudovej chvíli rozkladajúcemu sa politickému vedeniu Československa dôrazný odkaz Moskvy: "Silu nepoužívať nikdy, nikde a v nijakej podobe!" (Veľvyslancovi Viktorovi Lomakinovi Kremeľ asi prestal dôverovať).

O ničo skôr priniesol styčný dôstojník z generálneho štábu v Moskve rozkaz pre Strednú skupinu sovietskych vojsk. Jej veliteľstvo bolo v Miloviciach, len asi tridsať kilometrov od Prahy. Štyri divízie sa nachádzali v Čechách, jedna na Slovensku, dovedna asi 70 tisíc vojakov. Ten rozkaz znel: kasárne za žiadnych okolností neopúšťať.

Vasil Michajlovič a tí druhí

Písal sa 24. november 1989, námestia v Prahe a ďalších českých a slovenských mestách začali zapĺňať davy nespokojných ľudí. V ten deň sa zároveň začínalo zasadnutie Ústredného výboru KSČ a niektorí pražskí "jastrabi" volali po nastolení poriadku tvrdou rukou.

Minister obrany Milan Václavík navrhoval použiť dve nízko letiace stíhačky, ktoré by vraj dokázali rozprášiť stotisícové mítingy organizované Občianskym fórom. Niektorí tajomníci boli skôr za povolanie jednotiek ľudových milícií do metropoly. Na druhý deň ráno stáli na predmestiach Prahy autobusy a nákladiaky so štyrmi tisícovkami milicionárov. Onedlho však putovali tam, odkiaľ prišli. Kremeľ si neprial krviprelievanie. A čo teda chcel?

"Boli sme za to, aby Jakešovo vedenie už ďalej neodkladalo reformy, lebo čas pracoval proti nemu, ale neboli sme vypočutí a ďalšie personálne výmeny prišli oneskorene," uviedol Musatov začiatkom jari 1990 v rozhovore s autorom týchto riadkov, ktorý bol vtedy v Moskve stálym spravodajcom Pravdy.

Dnes je Musatov otvorenejší a v štúdii Rozpad socialistického spoločenstva priznáva, že kremeľský aparát na pokyn Gorbačova pripravoval výmenu konzervatívnych vodcov v spojeneckých krajinách už od jari 1987. "Hovorili sme tomu dostať k moci malých Gorbačovov," poznamenáva Musatov.

V Moskve sa vtedy hľadala náhrada za prestarnutého a chorľavejúceho Gustáva Husáka, ktorému prisúdili už len rolu prezidenta bez významnejších právomocí. Bolo však treba hľadať kompromis medzi dvoma krídlami. Jedno predstavoval Vasil Biľak (v Kremli nazývaný Vasil Michajlovič), druhé - Lubomír Štrougal. Obom ako-tak vyhovoval jedine Jakeš, ktorý riadil politické čistky na začiatku normalizácie.

Vadim Medvedev, ktorý mal v sovietskom vedení bezprostredne na starosti styk s predstaviteľmi komunistických strán východného bloku, s odstupom času pripúšťa, že to nebola šťastná voľba "Mali sme postupovať energickejšie a dôslednejšie," uvádza vo svojich memoároch. Vtedy mu však Jakeš pripadal podľa všetkého prijateľný, vraj sa vyznal v ekonomike a strúhal poklony gorbačovovskej politike "nového myslenia".

Eto vaše delo

Jakeš v kresle generálneho tajomníka ochraňoval aj tých, ktorí v roku 1968 pozvali do Československa sovietske vojská a neskôr rozbehli tvrdú normalizáciu. Vydával sa síce za reformátora, ale sám Husák o ňom krátko pred smrťou povedal, že "perestrojky a jej vplyvu na náš vývoj sa bál ako čert kríža".

V lete 1989 sa Jakeš skompromitoval výrokom "sám ako kôl v plote" z interného prejavu pred straníckym aktívom, ktorý potom koloval v národe na kazetách.

Víkend po zásahu polície proti študentom trávil generálny tajomník v straníckom rekreačnom zariadení na Slapoch. Vtedajší šéf mestskej organizácie KSČ v Prahe Miroslav Štěpán tvrdí, že služba na ústredni ho odmietala prepojiť. Jakeš si vraj neprial, aby ho ktokoľvek vyrušoval.

Prebrala ho až správa o "mŕtvom" študentovi. Sám Jakeš vo svojich pamätiach uvádza, že o incidente sa dozvedel v nedeľu predpoludním! z telefonátu ideologického tajomníka Jana Fojtíka, ktorý sa vrátil z pracovnej návštevy v Moskve.

"Požiadal som ho, aby to overil v ČTK, nemohol však v Prahe nikoho nájsť," píše Jakeš. Ale prečo takúto informáciu overovať v tlačovej agentúre, keď sú na to kompetentnejšie orgány?

S Fojtíkom sme sa my československí novinári akreditovaní v Moskve stretli nakrátko po jeho prijatí Medvedevom. Bolo to v podvečerných hodinách 17. novembra! Tí dvaja mali spolu rokovať najmä o možnostiach nového výkladu augustových udalostí roku 1968.

Počas pressfoyer Fojtík tvrdil, že "vstup spojeneckých vojsk sa nebude prehodnocovať" a že naďalej platí Poučenie z krízového vývoja. Medvedev v pamätiach uvádza, že sovietska strana už bola pripravená zmeniť postoj, očakávala však iniciatívu "zo strany československých priateľov"...

Historici predpokladajú, že Gorbačov sa začal odvracať od Jakeša a spol. už v lete 1989, keď s ním nechcel telefonovať počas dovolenky na Kryme. Pár mesiacov predtým upozorňovali Jakeša jeho vtedajší partneri z Poľska a Maďarska, že nemá zmysel sa obracať na Gorbyho so žiadosťou o pomoc. Dočká sa vraj stereotypnej odpovede: "Eto vaše delo" (to je vaša vec). Na rozdiel od Leonida Brežneva to však Gorbačov myslel veľmi vážne...

V moskovských novinárskych kruhoch sa už začiatkom jesene 1989 povrávalo, že nástupcom Jakeša bude najskôr Ladislav Adamec, vtedajší československý premiér, pre ktorého má vraj Gorby určitú slabosť. Týmto úvaham zrejme nechýbal reálny základ. Ešte začiatkom novembra sa mal Jakovlev staviť s Musatovom o fľašu šampanského, že opraty muža číslo jeden v československej politike čoskoro prevezme Adamec.

Ale ako vieme, napokon sa tak nestalo. Uprostred rokovaní s Václavom Havlom a ďalšími predstaviteľmi opozície odcestoval Adamec do Moskvy, aby sa pozhováral s Gorbačovom a získal jeho výraznejšiu podporu.

Od sovietskeho emisára mal prísľub, že sa s ním Gorby stretne medzi štyrmi očami. Z toho však zišlo a schôdzka sa neuskutočnila. "Gorbačov, skrátka, hodil Adamca cez palubu," myslí si jeho vtedajší poradca Oskar Krejčí. V tom čase sa už vrátil z exilu do Prahy niekdajší spolužiak Gorbačova počas štúdia práva na moskovskej univerzite Zdeněk Mlynář, ináč Dubčekov blízky spolupracovník v období Pražskej jari. Ale kto by vyzdvíhoval na najvyšší stranícky post exulanta?

Mimochodom, obnovené vedenie KSČ sa o Mlynářa začalo zaujímať až na zásah Kremľa, po telefonáte Jakovleva. Vraj mu niečo ponuknú. prisľúbili. Už nestihli...

Bol tu však aj samotný Dubček. Ale ako tvrdí vo svojej najnovšej knihe český historik Antonín Benčík, Musatov koncom novembra 1989 neprejavil o stretnutie s Dubčekom žiaden záujem. Radšej rokoval s predstaviteľmi Občianskeho fóra.

Je možné, že dôvodom bol "syndróm roku 1968", ktorý zväzoval ruky nielen mnohým vtedajším československým, ale aj sovietskym politikom. Málo sa vie, že Jakovleva vyslal Kremeľ v čase sovietskej invázie do Prahy, aby tam zabezpečil mediálnu podporu pre kolaborantskú "robotnícko-roľnícku vládu", ktorá sa však nakoniec nesformovala. Jakovlev bol vtedy zástupcom šéfa sovietskej straníckej propagandy. Medvedev bol zase niekdajším spolužiakom Fojtíka na moskovskej vysokej straníckej škole...

Už nám išli na nervy

Jakeš padol, ani jeho však nenahradil malý československý Gorby. Bývalý prednosta stanice, nevýrazný Karel Urbánek nesiahal strojcoví perestrojky ani po členky. Teórie o 17. novembri ako sprisahaní tajných služieb s cieľom zvrhnúť Jakešovo vedenie a zameniť ho schopnejším dokonale poprela práve voľba urbánkovskej garnitúry.

Zo starej gardy to na nočnom zasadnutí ústredného výboru asi najskôr svitlo Antonínovi Kapekovi, bývalému šéfovi pražskej straníckej organizácie, ktorý vyhlásil: "Prišli sme o všetko: prehrali sme predsedu vlády i prezidenta." Plénum moderoval slovenský prvý tajomník Ignác Janák. "Na záver si zaspievame Internacionálu," povedal o pol štvrtej nadránom. V tejto zostave to bolo naposledy.

O dva týždne nato rezignoval Husák, demisiu podal aj predseda federálnej vlády Adamec. O ďalšie dva týždne sa stal prezidentom Havel, ktorý sa dohodol na spolupráci s novým premiérom - Slovákom a straníkom Mariánom Čalfom. Komunistická strana sa ocitla na vedľajšej koľaji.

V rozhovore s Helmutom Kohlom v júli 1991 Gorby na adresu bývalých satelitov ľahkovážne prehodil. "Už sme im išli na nervy. A oni nám."

Ešte skôr, na stretnutí s maďarským partnerom Károlyim Grószom sa Gorbačov vyjadril, že ročne vynakladal Sovietsky zväz na pomoc socialistickým štátom 20 až 30 miliárd dolárov. "To sa musí skončiť."

Iste, všetko bolo oveľa zložitejšie a rozpad bloku i sovietskej ríše Gorbačova musel v skutočnosti mrzieť. V jeseni 1989 mal však plné ruky práce s vnútropolitickou krízou a nesmiernymi zásobovacími ťažkosťami vo vlastnej krajine. Preto cestoval po svete a jeho bývalí pomocníci spomínajú, že kde prišiel, tam žiadal o pôžičky. Ale získaval ich čoraz ťažšie.

Veritelia prejavovali nespokojnosť s Moskvou, čo sa týka splácania dlhov. Západné vlády trvali na ďalších garanciách. A na revanš požadovali, okrem iného, liberalizáciu pomerov v strednej a vo východnej Európe.

Podľa Strobeho Talbotta, bývalého námestníka ministerky zahraničných vecí USA, Gorbačova nikdy ani vo sne nenapadlo, že v priebehu niekoľkých mesiacov sa štáty východného bloku dostanú z obežnej dráhy ZSSR a Varšavský pakt sa jednoducho zrúti. "Kedysi odvážný iniciátor revolúcie zrazu zmetene pozoroval dôsledky vlastných činov," konštatuje Talbott.

 

pravda.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


strelec   |   2010-11-21  (07:42)
50%  
mínus plus
  Čítajúc tento článok som stále uvažoval o čo tomu autorovi ide. Záver dáva odpoveď. Chudák Gorbačov, dajako sa mu to vymklo z rúk, nemyslel si, že takto to dopadne, zmätene pozoroval dôsledky....Takáto obhajoba tohto agenta potom znamená, že je to nesvojprávny blázon. Myslím si pán obhájca, že za toto vám "strojca" nebude vďačný. V biblii sa píše, bože odpusť im nevedia čo činia. Strojca to vedel a vie aj prečo žije na západe.


Mikojan   |   2010-11-21  (14:06)
50%  
mínus plus
  Autorovi ide hlavne o opísanie vtedajšej vertikály moci,ktorú mohol ako korešpondent v Moskve trochu poznať.Gorbačov sámo sebe nemal nikdy šancu ZSSR zlikvidovať.Bol to iba utáraný aparátčik,ktorých bolo vtedy veľmi málo na rozdiel od dnešnej doby.Totálny egocentrik ,ktorý sa hodí do relácie onemanshow.ZSSR riadilo asi 100 ľudí a všetkým zaplatili,že oni budú noví Cári.A tak to aj dopadlo.Teraz chodí na STV-2 v sobotu výborný ruský dokument BREŽNEV.Je tam dokonale stvárnené vedenie ZSSR,ktoré bolo zložené z druhovojnovej garnitúry ľudí.Lenže svet okolo sa už veľmi zmenil.Keď začínali perestrojku,ktorú bolo treba urobiť - jednoducho to neustrážili,lebo Egocentrikovi ide vždy iba o seba.Gorbačov vedome nezlikvidoval,urobil to nevedome,lebo bol sprostý .


Mikojan   |   2010-11-21  (14:15)
50%  
mínus plus
  Keď mám najsť adekvátnu figúrku v slovenskom politickom panoptiku
ku Gorbačovovi tak je to Sulík.Podobá sa naňho narcizmom,výzorom a aj drístami.

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |