Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Hitler: "Prozreteľnosť ma povolala aby som slúžil môjmu vlastnému národu a vyviedol ho z hrozivej biedy..." - chelemendik.sk

 

Hitler: "Prozreteľnosť ma povolala aby som slúžil môjmu vlastnému národu a vyviedol ho z hrozivej biedy..."

2022-01-20  (00:35)

 - Hitler: "Prozreteľnosť ma povolala aby som slúžil môjmu vlastnému národu a vyviedol ho z hrozivej biedy..."

Seriál pravda o 2. svetovej vojne - úrývky zo životopisu Adolfa Hitlera


Hitlerov prejav bol jedným z najdôležitejších míľnikov rozvoja európskej krízy: obrazne povedané smerovky začali ukazovať na vojnu.  Podľa odskúšanej schémy bol tento prejav plný ubezpečovania o mieri a zmierlivých gest – prejavov vlastnej krotkosti, obsahoval hlasné prísahy o nevinnosti a mlčal o všetkých ozajstných zámeroch.  Hitler sa ešte raz pokúsil zohrať úlohu iniciátora programu obmedzenej a pokojnej revízie na Východe.

Pozornosť budila aj neprítomnosť útokov, ktoré vykresľovali  Sovietsky zväz ako stalinskú silu.  Súčasne demonštroval celý svoj sarkazmus, svoju hypnotizujúcu logiku a umenie získavať na svoju stranu, takže niektorí pozorovatelia jeho prejav charakterizovali ako „pravdepodobne najlepší zo všetkých, s akým kedy vystúpil“. Svoje útoky na Veľkú Britániu skĺbil s vyjadreniami obdivu nad Britským impériom, ubezpečoval Poľsko, napriek všetkým rozčarovaniam, o okamžitej pripravenosti k rokovaniam a  rozohnil sa prudkými výpadmi proti „medzinárodným vojnovým podpaľačom“, „provokatérom“, a „nepriateľom mieru“, snažiacich sa  zverbovať „proti Nemecku landsknechtov spomedzi európskych demokracií a tých  „mágov“ Versaillu, ktorí z hnevu alebo zo šialenstva  rozmiestňujú po Európe stovky sudov s pušným prachom. Vzápätí prešiel k vrcholnému bodu: Za výbuchov nadšenia a sálv smiechu – k polemike s americkým prezidentom.

Hitler rozdelil list na 21 bodov, na ktoré odpovedal kapitolu po kapitole. Americký prezident, vyhlásil, poukázal na všeobecný strach pred vojnou, ale Nemecko sa pritom nezúčastnilo ani na jednej zo 14 vojen, ktoré sa uskutočnili po roku 1919 – viedli ich štáty západnej pologule, v mene ktorých prezident vystúpil. Nemecko nemalo do činenia ani s 26 násilnosťami a krvavými intervenciami tohto obdobia, kým USA mali na svojom účte šesť prípadov vojnového zasahovania.
Ďalej prezident horlí za riešenie všetkých problémov prostredníctvom konferencií, ale pritom samotná Veľká Británia vyjadrila v tej najrozhodnejšej podobe nedôveru v efektívnosť konferencií, tým že opustila Ligu národov „najväčšiu konferenciu všetkých čias“, kam, mimochodom, nebolo zákerne pripustené Nemecko. Napriek tejto trpkej skúsenosti, krajina iba za jeho vlády nasledovala príklad Ameriky.

Prezident vystupuje ako zástanca odzbrojenia, ale Nemecko si navždy osvojilo lekciu nezmyselnosti tejto myšlienky po tom, ako sa objavilo vo Versaille bezmocné za rokovacím stolom a zachádzali s ním  ešte menej úctivo ako v minulosti s indiánskym kmeňom Siuxov. Rooswelt prejavuje takýto záujem o nemecké zámery v Európe, čím sa natíska odvetná otázka: aké ciele sleduje americká zahraničná politika vo vzťahu k štátom Strednej a Južnej Ameriky? Pán prezident by prirodzene považoval túto otázku za netaktnú a odvolal by sa na Monroeovu doktrínu a hoci nemecké vedenie by považovalo za prirodzené konať rovnako, obrátilo sa na každý z menovaných štátov, či pociťujú hrozbu zo strany Nemecka.  Odpoveď bola „iba  záporná“; pravda, posmešne pokračoval Hitler, niektoré krajiny nemohli na moju otázku odpoveď, pretože, ako napríklad Sýria, nie sú v súčasnosti slobodné, sú okupované   ozbrojenými silami demokratických štátov, a teda nachádzajú sa v bezprávnom postavení“ Napriek tomu nemecká vláda je pripravená každému z vymenovaných štátov poskytnúť záruky neútočenia, ak si to budú sami želať. Potom pokračoval ďalej:

„Pán prezident Rooswelt! Plne si uvedomujem, že pôsobivé rozmery Vášho štátu a obrovské bohatstvo Vašej krajiny Vám umožňujú, aby ste sa cítili zodpovedný za osud celého sveta, za osudy všetkých národov. Ja som, pán prezident, postavený do skromnejších a obmedzenejších rámcov. Nemôžem sa cítiť zodpovedný za osudy celého sveta, ktorému bol ľahostajný osud môjho vlastného národa: Myslím, že ma Prozreteľnosť povolala na to, aby som slúžil môjmu vlastnému národu a vyviedol ho z hrozivej biedy...

Prekonal som chaos v Nemecku, obnovil som poriadok a dosiahol veľký rast výroby vo všetkých oblastiach našej národnej ekonomiky... Podarilo sa mi opäť vrátiť k užitočnej práci sedem miliónov nezamestnaných... Zjednotil som nemecký národ nielen v politickom zmysle, ale upevnil som vojenský potenciál. Ďalej som sa stránku za stránkou snažil anulovať tú zmluvu, ktorá vo svojich 448 kapitolách obsahuje to najodpornejšie násilie, ktoré sa kedy spáchalo nad národom a jeho ľuďmi. Vrátil som ríši provincie, ktoré boli v roku 1919  lúpežne ukradnuté, vrátil som vlasti milióny  Nemcov násilne od nás odtrhnutých a hlboko nešťastných, obnovil som tisícročnú historickú jednotu nemeckého životného priestoru a to všetko, pán prezident, som sa snažil urobiť bez krviprelievania a nevystavil som  svoj národ ani iné  národy nešťastiam vojny.

Toto všetko som, pán prezident, dosiahol vlastnými silami. Ešte pred 21 rokmi dom bol neznámy robotník a vojak svojho národa... Vy, pán prezident, ste to mali oveľa ľahšie. Keď som sa v roku 1933 stal ríšskym kancelárom, vy ste sa stali prezidentom Spojených štátov amerických, od toho okamihu ste sa postavili na čelo jedného z najväčších a najbohatších štátov sveta... Preto ste sa mohli, vďaka veľkosti Vašej krajiny, vo voľnom čase venovať univerzálnym problémom. Môj svet, pán prezident Rooswelt... je priestorovo oveľa menší. Zahŕňa len môj národ.  No myslím si, že práve preto môžem slúžiť ideálom, ktoré sú všetkým nám tak vzácne: spravodlivosti, prosperite, progresu a mieru pre celé ľudské spoločenstvo.“

Hitlerov prejav však obsahoval nielen rétorické efekty, ale aj politické rozhodnutie. Pred dvoma dňami Británia zaviedla všeobecnú vojenskú povinnosť. Ako odpoveď na to Hitler vypovedal nemecko-britskú námornú zmluvu a zmluvu s Poľskom. Napriek dramaticky vyzerajúcej situácii, toto vyhlásenie nemalo bezprostredné následky, bolo iba politickým gestom. Hitler tým však anuloval sľub, ktorý obsahovali tieto zmluvy, riešiť všetky sporné otázky mierovou cestou. Toto gesto sa dá najskôr prirovnať k zárukám západných veľmocí Poľsku, alebo k Roosweltovmu demaršu  – bolo to morálne vyhlásenie vojny. Nepriatelia zaujali svoje pozície.

Hitler vystúpil so svojím prejavom 28. apríla. O dva dni na to, 30. apríla, britský veľvyslanec v Paríži  sa spýtal francúzskeho ministra zahraničných vecí Georgea Bonneta, „čo si jeho excelencia myslí o zarytom mlčaní pána Hitlera v súvislosti s Ruskom. Skutočne, Sovietsky zväz, ktorý sa doteraz stále mihal ako slabý tieň na periférii európskej politiky, sa začal dostávať do centra udalostí. Hitlerova zdržanlivosť a náhla aktívnosť západných veľmocí vo vzťahu k Moskve, boli znakom meniacej sa situácie. Začalo sa tak tajné súperenie o spojenectvo, „prihrievané“ zo všetkých strán nedôverou, strachom a žiarlivosťou. Jeho vyústenie malo rozseknúť východisko v prospech vojny alebo mieru.


Všetky časti seriálu nájdete TU:
 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


protopartorg   |   2010-09-30  (20:18)
50%  
mínus plus
  Priam nádherné ilustračné foto :)) Kde na to chodíte? :))

Inak vďaka za kvalitný seriál. Predpokladám že všetky diely sú z klasického životopisu A.H. od Joachima Festa?

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |