Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Havel: Revolúciu dokončia až naši vnuci - chelemendik.sk

 

Havel: Revolúciu dokončia až naši vnuci

2020-06-27  (16:31)

 - Havel: Revolúciu dokončia až naši vnuci

Bývalý disident a prvý ponovembrový prezident tvrdí, že komunizmus poznačil spoločnosť viac ako si myslel. Zmeny ešte prídu.

PRAHA, BRATISLAVA. Mal rovnaký sveter a ošúchané nohavice ako pred 20 rokmi, keď vystúpil na pódiu pražského Divadla Na zábradlí. V zmenu však veril menej ako v roku 1989.

„Hlboko som sa mýlil, keď som si myslel, že sa pomery zmenia skôr,“ povedal podľa českých médií bývalý disident a československý exprezident Václav Havel. Ideály nežnej revolúcie sa podľa neho uskutočnia najskôr o 30 až 40 rokov, s nástupom vnukov súčasných elít.

Strany nefungujú dobre

Havel usporiadal tlačovú konferenciu k 20. výročiu pádu komunizmu v Európe pre obrovský záujem médií o rozhovor s jednou z hlavných osobností revolučných zmien u nás. „Ideály novembra 1989 sme neopustili a pomaly ich uskutočňujeme, hoci s nečakaným množstvom prekážok,“ zhrnul ponovembrový vývoj. Môžu za to podľa neho aj politické strany. „Strany nie sú prostredím, kde by rástli nové osobnosti, ale napoly sa stali štruktúrami štátu. Ideovo sa vyprázdnili, už len bojujú o moc,“ dodal.

Bez morálky

S dvoma ďalšími disidentmi Jiřím Křižanom a Alexandrom Vondrom sa zhodli, že komunizmus pripravil ľudí o morálku. „Ryby sa vracajú do riek, vtáky do lesov, ekonomika sa zlepšila, ale mravnosť je stále v katastrofálnom stave,“ povedal scenárista Křižan. Exprezident Havel neostal len pri hodnotení minulosti. Povedal, že pred 20 rokmi bolo Československo symbolom pozitívnych zmien, dnes Česká republika rozvracia Európsku úniu blokádou Lisabonskej zmluvy. „Dúfam, že prezident Klaus dostane rozum,“ dodal.

Podľa diplomata Vondru nie je dnes klíma v medzinárodnej politike taká priaznivá ako pred 20 rokmi. „Amerika má dosť starostí sama so sebou, Rusko je znova asertívne a snaží sa uplatniť svoj vplyv a Európa sa nevie dohodnúť,“ povedal Vondra. Aj on si na spomienkovú akciu chcel vziať staré nohavice. Už sa do nich nezmestil.

Zdroj: sme.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |