Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Grécku odpustili 50% dlhu, navýšený euroval vďaka Radičovej nemusíme platiť - TAK ZE SKROMNA ZENA ZACHRANILA SLOVENSKO - chelemendik.sk

 

Grécku odpustili 50% dlhu, navýšený euroval vďaka Radičovej nemusíme platiť - TAK ZE SKROMNA ZENA ZACHRANILA SLOVENSKO

2020-02-18  (10:36)

 - Grécku odpustili 50% dlhu, navýšený euroval vďaka Radičovej nemusíme platiť - TAK ZE SKROMNA ZENA  ZACHRANILA SLOVENSKO
 

Ten bol po nočnom summite eurozóny navýšený z pôvodných 109 miliárd eur, dohodnutých v lete, na súčasných 130 miliárd eur. Slovensko sa však na doplácaní rozdielu vo výške 21 miliárd eur nezúčastní ani jediným centom, uviedla premiérka Iveta Radičová.

Na otázku, ako sa jej to podarilo presadiť, uviedla, že to nebolo vôbec ľahké. "Nebolo to ľahké, ale my sme sa jasne vyjadrili, že máme svoju hranicu, že máme svoje podmienky a že za túto hranicu jednoducho nepôjdeme," povedala slovenská premiérka.

Na otázky novinárov, či našla pochopenie u jej európskych partnerov za výnimku pre Slovensko, premiérka uviedla, že sa to podarilo, lebo argumenty slovenskej strany boli racionálne.

Súkromní veritelia odpustia Grécku 50% dlhu

Súkromní veritelia Grécka akceptujú 50-% odpis gréckeho dlhu, vďaka čomu sa zadlženie krajiny zníži o 100 miliárd eur. Zároveň sa tak umožní spustenie novej oficiálnej pomoci Grécku v rovnakej výške. Po skončení rokovania lídrov eurozóny, ktoré trvalo od stredy (26.10.) večera do ranných hodín, to potvrdil stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy aj nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Súčasťou dohody je aj to, že veriteľské štáty odpustia Grécku ďalších 30 miliárd eur. "Našim cieľom je znížiť do roku 2020 grécky dlh na úroveň 120 % HDP," priblížila Merkelová.

Zároveň avizovala, že Grécko bude v budúcnosti pod trvalým dohľadom, či si plní svoje záväzky. "Myslím si, že permanentná kontrola bude lepšia ako súčasný systém, keď inšpektori Trojky cestujú každé tri mesiace tam a späť," zdôraznila nemecká kancelárka.

Dosiahnutá dohoda podľa gréckeho premiéra Georgea Papandrea znamená, že dlh krajiny sa dostane na udržateľnú úroveň. Grécko sa zároveň zaviazalo, že od budúceho roka nebude vytvárať žiadne primárne deficity, teda rozpočet bez započítania splácania dlhu nebude v mínuse.

Francúzsky minister: Odvrátili sme kolaps eura

Dohoda na summite o riešení dlhovej krízy odvrátila kolaps eura, na blížiacom sa summite skupiny krajín G20 je ale potrebné uskutočniť ďalšie opatrenia, aby rozvinuté ekonomiky neupadli do recesie. Uviedol to francúzsky minister financií François Baroin.

Baroin uviedol, že dohoda je prvým krokom k obnoveniu dôvery. Dodal však, že lídri skupiny G20 musia na summite v Cannes prísť s ďalšími opatreniami. "G20 musí prijať konkrétne a podrobné opatrenia," vyhlásil.

Analytický server: Nová dohoda krízu nevyrieši

Dohoda krajín nebude podľa analytického serveru Eurointelligence stačiť na vyriešenie gréckej krízy. Ani odsúhlasený 50-percentný odpis dlhu verejné financie v Grécku nestabilizuje. Pre banky by navyše bolo výhodnejšie, pokiaľ by ich účasť na odpisoch bola nedobrovoľná, pretože sú pre taký prípad poistené.

"Je to komplexná dohoda? Samozrejme, že je. Urobili presne to, čo sa od nich očakávalo. A vyrieši to krízu? Samozrejme, že nie. Pravdepodobnosť, že sa podarí grécku dohodu naplniť, sa blíži nule," napísal Eurointelligence.

Server, ktorý sa zvyčajne prikláňa skôr k zástancom hlbšej európskej integrácie, takisto upozorňuje na nebezpečenstvo chystaného navýšenia eurovalu. Jeho úverová kapacita by mala vzrásť niekoľkonásobne, ale taký záväzok nie je presvedčivý, ak ho nesprevádza záväzok Európskej centrálnej banky, že je pripravená fungovať ako posledná nádej v prípade prehlbujúcich sa problémov.

Na dohodu zareagovali aj trhy

Na dohodu lídrov krajín eurozóny pozitívne zareagovali aj trhy. Kľúčový tokijský index vyskočil o 1,9 alebo takmer o 160 bodov. Čínsky Hang Seng si pripísal 2,1 %. Austrálsky All Ordinaries index vzrástol o 100 bodov alebo 2,5 %. Tesne po otvorení výrazne posilnili aj európske indexy. Nemecký Dax a Euro Stoxx 50 sa zvýšili oba o 3,5 % a viedenský ATX si v prvých minútach obchodovania pripísal vyše 4 %.

Pozitívna nálada investorov sa prejavila aj na raste kurzu eura, ktorého kurz vo štvrtok ráno vyskočil na 7-týždňové maximum 1,40 USD/EUR. Výrazne posilnila aj ropa - decembrový kontrakt na americkú ropu WTI zdražel viac než o 2 USD. Spoločne s ostatnými komoditami posilnilo aj zlato, ktorého ceny sa dostali na najvyššiu úroveň za viac než mesiac.

 
<!--####-->
 
Autor:  TASR, ČTK

 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |