Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Grécko ohrozuje euro - chelemendik.sk

 

Grécko ohrozuje euro

2020-05-25  (06:19)

 - Grécko ohrozuje euro

Tajný dokument komisie: Grécko ohrozuje euro

Krajinám eurozóny dochádza s Gréckom trpezlivosť. Falošnými štatistikami totiž podkopáva povesť eura.

BRUSEL. Grécke problémy s vysokým rozpočtovým schodkom ohrozujú euro a celú eurozónu. Uviedla to Európska komisia v tajnom dokumente, o ktorom informoval internetový server EUobserver s odkazom na nemecký týždenník Der Spiegel.

Brusel znepokojuje najmä rast rozdielov medzi jednotlivými krajinami, ktoré vymenili národné meny práve za euro. To v predchádzajúcich dňoch viedlo niektorých analytikov k úvahám, že by Grécko, ktoré sa nebezpečne priblížilo k štátnemu bankrotu, mohlo eurozónu dokonca opustiť, čo však grécka vláda odmietla.

„Kombinácia straty konkurencieschopnosti a rastu štátneho dlhu je v tomto kontexte znepokojujúca," uvádza sa v dokumente. Podľa Európskej komisie môže vývoj v Grécku a rast rozdielov medzi krajinami eurozóny „oslabiť dôveru v euro a ohroziť súdržnosť menovej únie".

Grécko je falšovateľom štatistík

Atény si navyše vyslúžili ostrú kritiku komisie pre manipuláciu so štatistikami. Krajina vykazovala oveľa nižší rozpočtový deficit, než v skutočnosti mala. „Počítať ako grécky štatistik znamená hlásiť do Bruselu a investorom, že sa podiel schodku na HDP prepadol do päťpercentného mínusu a v tomto roku sa zlepší na 3,7 percenta.

Vývoj kurzu eura a dolára za posledný rok:

A o tri týždne neskôr pošlete spresnenie: bude to 7,7 a potom 12,5 percenta," napísal portál www.idnes.cz. Grécku pritom  už pred desiatimi rokmi pomohli falošné štatistické údaje k tomu, aby v roku 2001 prijalo euro.

Najostrejšie na grécku adresu zatiaľ vystupujú predstavitelia Európskej centrálnej banky (ECB). Podľa jej šéfa Jeana-Clauda Tricheta už nikdy nemôžu byť prijaté rozpočtové plány, ktoré neodrážajú realitu.

„Tí, ktorí nectia pravidlá, sa správajú nezodpovedne, nesolidárne a ničia euro," uviedol  hlavný ekonóm ECB Jürgen Stark. Grécko doteraz pre podvody s číslami trestali iba investori, ktorí si kupovali jeho dlh s veľkou prirážkou. Teraz krajine hrozí aj disciplinárne konanie.

Žiadna pomoc už nepríde

Európska únia nechce Grécku v súčasnosti pomôcť. Podľa predstaviteľa ECB  Josého Gonzaleza-Parama je predstava o finančnej podpore dokonca absurdná. Finančnú injekciu odmietajú aj samotní Gréci.

„S rozpočtovými problémami si poradíme sami. Nikoho nežiadame o finančnú podporu a nečakáme žiadnu pomoc zo zahraničia," povedal  grécky minister financií Jorgos Papakonstantinu. Členovia eurozóny podľa úniových zmlúv ani nemôžu získať priame financovanie schodkov verejných financií.

Okrem Grécka by podľa Európskej komisie mali začať šetriť aj krízou tvrdo zasiahnuté krajiny, ako sú Španielsko a Írsko. Varovaniu sa však nevyhla ani nemecká vláda. Komisia v dokumente vyzvala Nemecko, Rakúsko a Holandsko, aby bojovali proti chronicky slabému domácemu dopytu.

Zdroj: ČTA, TASR


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |