Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Grécko možno spôsobí ďalšiu krízu - chelemendik.sk

 

Grécko možno spôsobí ďalšiu krízu

2020-05-25  (06:17)

 - Grécko možno spôsobí  ďalšiu krízu

Grécko môže byť druhým Lehman Brothers, varujú ekonómovia

HAMBURG. Fiškálna kríza Grécka má negatívny vplyv na euro, rovnako ako na európske burzy. Investori sa obávajú, že bankrot krajiny môže opäť spôsobiť krízu v bankovom sektore.

Odborníci tvrdia, že paralely ku krachu Lehman Brothers sú znepokojujúce, navyše teraz ide o oveľa viac peňazí.

Bankári zažívajú nepríjemné déja-vu. Opäť sa na trhoch hovorí o veciach, ktoré počuli už na jeseň 2008.

Na jeseň 2008 skrachovala americká investičná banka Lehman Brothers, čo vyvolalo úverovú a finančnú krízu. Banky si neboli ochotné navzájom požičiavať peniaze zo strachu pred ďalšími zlyhanými úvermi. Z dôvodu úverovej krízy banky museli odpísať nielen cenné papiere Lehman Brothers, ale vzhľadom na nelikvidnosť trhov oznamovali stále nové miliardové odpisy.

Dvakrát väčšie dlhy

Teraz, 17 mesiacov od začiatku krízy, sa opäť objavujú obavy z ďalších zlyhaných úverov a z toho, že dlžník, ktorý bude mať problémy s likviditou, nenájde nikoho, kto mu požičia. "Nesplatené dlhopisy Grécka majú hodnotu 290 miliárd USD, čo je viac než dvojnásobok v porovnaní so 140 miliardami USD, ktoré na jeseň 2008 dlhovala Lehman Brothers," uviedol hlavný ekonóm Commerzbank Jörg Krämer.

Atény budú musieť do apríla splatiť 12 miliárd eur a vydať nové dlhopisy. Nie je však isté, či nájdu dostatok investorov, ktorí ich budú ochotní kúpiť.

Ak sa to Grécku nepodarí, dostane sa do platobnej neschopnosti. Hodnota gréckych štátnych dlhopisov skolabuje. "Európske banky by následne museli zrealizovať obrovské odpisy. Okrem toho by to narušilo ich úverové vzťahy s gréckymi bankami," uviedol Krämer.

Grécke banky vlastnia domáce štátne dlhopisy v hodnote takmer 40 miliárd eur, čo zodpovedá takmer výške ich vlastného kapitálu.

Domino efekt

"V najhoršom prípade to otrasie veriteľmi Grécka a spôsobí to domino efekt," varuje hlavný ekonóm Deutsche Bank Thomas Mayer. Negatívne signály sa už začínajú množiť. Napríklad kľúčový nemecký index Dax stratil za posledné 4 týždne kolo 10 %. Najviac oslabili finančné tituly, ako akcia Deutsche Bank, ktorá sa prepadla asi o 20 %.

Opäť sú súčasťou riskantnej hry úverové deriváty - swapy úverového zlyhania (credit default swaps, CDS), ktoré fungujú ako poistenie proti platobnej neschopnosti dlžníka. Hedžové fondy ženú ceny tohto poistenia stále vyššie. Špekulujú, že Grécko nedokáže splácať svoje dlhy a kurzy CDS ďalej porastú.

Aj túto situáciu už investori poznajú. Pred začiatkom finančnej krízy predstavoval objem obchodov s CDS okolo 50 miliárd USD (36,56 miliardy eur). Riziká úverového zlyhania sa presúvali sem a tam, až na konci nebol nikto, kto by za ne zodpovedal. Obchod s úverovými rizikami teraz opäť prekvitá.

Problémy sa množia

Podľa Krämera majú štáty Európskej únie (EÚ) niekoľko možností, ako zatiahnuť záchrannú brzdu. Môžu sa zaručiť za grécke dlhopisy alebo môžu vydať celounijné dlhopisy, čím by získali potrebnú likviditu pre Grécko. Tiež môžu zavolať na pomoc Medzinárodný menový fond (MMF) alebo podľa jeho vzoru vybudovať európsky menový fond, ktorý by členským štátom v núdzi poskytoval peniaze. Takto by zažehnali strašidlo štátneho bankrotu.

V súčasnosti však obavy už nespôsobuje iba Grécko, ale viac krajín. Investori, ktorí sa ešte pred nedávnom spoliehali na krajiny BRIC (Brazília, Rusko, India, Čína), sa teraz obávajú PIIGS (Portugalsko, Írsko, Taliansko, Grécko, Španielsko). Tieto krajiny bojujú s vysokými schodkami verejných financií a rizikové prirážky na ich dlhopisy prudko rastú.

Ak bude strach z bankrotu týchto krajín pretrvávať, môže mať táto kríza negatívne následky aj na ekonomiky iných štátov a ich bankové systémy, myslí si devízový expert Commerzbank Ulrich Leuchtmann. Aj to sme už zažili. "Ale tentoraz možno nebude existovať krajina, centrálna banka ani inštitúcia, ktorá by bola dostatočne silná na to, aby zasiahla," varuje Leuchtmann.


Zdroj: TASR

 

 

KNIHA O SPRAVODLIVOSTI - Predslov

2010-02-08  (23:41) [Edit Delete Unpublish]

 - KNIHA O SPRAVODLIVOSTI - Predslov

Sergej Chelemendik

KNIHA O SPRAVODLIVOSTI

Predslov


Svätý Augustín v 4. storočí povedal, že „pri absencii spravodlivosti sa štát mení na obyčajnú zbojnícku bandu...“.

Svätý Augustín si asi sotva dokázal predstaviť, že štát „pri absencii spravodlivosti“  raz  môže zo „ zbojníckej bandy“   vyrásť    v celosvetové monštrum, regiment ziskuchtivosťou  pomätených „nespravodlivých vládcov“,  ktorí ľudstvo vedú ku vzájomnému vyhubeniu nebývalých rozmerov.

  - DINOSAURY SLOVENSKEJ POLITIKY

Sergej Chelemendik

DINOSAURI SLOVENSKEJ POLITIKY

 

V známom filme  sa Jurským parkom označovala  rezervácia dinosaurov kdesi na ostrove, kde prehistorické dinosaury, ktoré sa nejakým zázrakom zachránili, priniesli hrdinom filmu veľa nových nezabudnuteľných pocitov.

 Čo s tým má spoločné slovenská politika?

 

 


 - KTO BUDE ĎALŠÍ?

Veľa rokov som nepísal o slovenskej politike, ale pri pohľade na udalosti posledných dní si kladiem otázku, či to bolo správne. Čo ak náhodou  sú moje texty o slovenskej politike potrebné a užitočné?

Ešte ani nestihol poriadne vyschnúť „elektronický atrament“ eseje Dinosauri slovenskej politiky, keď nastalo epochálne zemetrasenie na slovenskej politickej scéne, ktoré Fico opísal približne takto: ukázalo sa, že stačili dve tlačové besedy (mali sa na mysli jeho vlastné vystúpenia o korupčnej minulosti  SDKÚ), a Dzurinda „pustil do gatí“.

Pokúsim sa prebiehajúce udalosti opísať trochu literárnejším  a elegantnejším štýlom.

Predstavme si veľký ponurý palác, kam dôvtipný detektív vyšetrujúci zločiny, Hercule Poirot,  listami pozve účastníkov jedného veľkého zločinu storočia – slovenskej privatizácie.
Hostia sa zišli, porozchádzali do svojich izieb, nastala noc, keď sa zrazu ozval srdcervúci výkrik.  Uprostred veľkej obradnej sály ležala s podrezaným hrdlom mŕtvola jedného z hlavných podozrivých, predčasne šedivého a neúmerne svojmu veku vyschnutého strýčka Mikuláša.


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |