Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Grécko má vládu - Nezávislí Gréci a Syriza ohlásili koalíciu - Výsledok gréckych volieb je podľa Le Penovej fackou Európskej únii - chelemendik.sk

 

Grécko má vládu - Nezávislí Gréci a Syriza ohlásili koalíciu - Výsledok gréckych volieb je podľa Le Penovej fackou Európskej únii

2020-08-04  (00:51)

 - Grécko má vládu - Nezávislí Gréci a Syriza ohlásili koalíciu -  Výsledok gréckych volieb je podľa Le Penovej fackou Európskej únii

26.1.2015

Syrize po sčítaní vyše 99 percent hlasov chýbali k absolútnej väčšine 151 z 300 kresiel v parlamente len dva poslanecké mandáty.

Atény 26. januára (TASR) - Grécka ľavicová strana Syriza uzavrela dnes dohodu s malou pravicovo-populistickou stranou Nezávislí Gréci o vytvorení novej vlády po tom, čo v nedeľňajších predčasných parlamentných voľbách prišla tesne o absolútnu väčšinu.

"Chcem oznámiť, že od tejto chvíle máme vládu," vyhlásil dnes podľa agentúry DPA predseda Nezávislých Grékov Panos Kammenos. "Nezávislí Gréci vyslovili dôveru premiérovi Alexisovi Tsiprasovi," dodal s odvolaním sa na šéfa Syrizy.

"Premiér pôjde ešte v priebehu dnešného dňa k prezidentovi, aby získal mandát na zostavenie vlády," spresnil Kammenos pri odchode z rokovaní s Tsiprasom v Aténach.

Tsipras len tesne minul nadpolovičnú väčšinu v 300-člennom gréckom parlamente po tom, čo vo voľbách porazil konzervatívnu stranu Nová demokracia (ND), vedenú súčasným premiérom Antonisom Samarasom.

Po sčítaní 99,9 percenta hlasov získala Syriza 36-percentnú podporu, a tým aj 149 kresiel v parlamente. Nezávislí Gréci získali zhruba štyri percentá hlasov a 13 mandátov. Kammenos doposiaľ nespresnil, koľko ministerstiev pripadne v novej vláde Nezávislým Grékom.

Obe strany, ktoré sa dohodli na vytvorení koalície, sa zhodujú len v malom počte otázok - okrem svojho spoločného odmietavého postoja voči podmienkam, na základe ktorých Grécko získalo balík medzinárodnej finančnej pomoci.

Výsledok gréckych volieb je podľa Le Penovej fackou Európskej únii

Víťazstvo ľavicovej strany Syriza je podľa Le Penovej dôsledkom úsporných opatrení nanútených Grécku výmenou za poskytnutie pôžičky.


Predsedníčka francúzsekho Národného frontu Marine Le Penová


Paríž 26. januára (TASR) - Predsedníčka francúzskeho Národného frontu (FN) Marine Le Penová označila výsledok predčasných parlamentných volieb v Grécku za "veľkú demokratickú facku, ktorú dali grécki voliči Európskej únii".

Víťazstvo ľavicovej strany Syriza je podľa nej dôsledkom úsporných opatrení nanútených Grécku výmenou za poskytnutie pôžičky 240 miliárd eur, ktoré mali túto krajinu zachrániť pred krachom.

V rozhovore pre rozhlasovú stanicu RTL dnes Le Penová upozornila na "neslýchanú biedu", v akej sa grécky národ v dôsledku úsporných opatrení ocitol.

Spoluzodpovednosť za výsledok volieb v Grécku nesie podľa jej názoru aj francúzsky exprezident Nicolas Sarkozy, ktorý v roku 2011 svojím konaním zabránil vypísaniu referenda o budúcnosti Grécka v EÚ. "Keby sme (vtedy) chceli vedieť, čo si myslí grécky ľud, neboli by sme dnes v tejto situácii," domnieva sa Le Penová.

Upozornila, že akýkoľvek pokus o "oklamanie demokracie" sa vráti ako bumerang, "s vyššou rýchlosťou a rovno do tváre toho, ktorý si myslel, že ju prekabáti".

Ako pozitívum výsledku volieb v Grécku Le Penová vníma obnovenie diskusie o užitočnosti politiky úsporných opatrení. "Vždy, keď sa toto tabu poruší a začne sa diskusia, poteším sa," uviedla.

Debata o voľbách v Grécku je podľa nej debatou o slobode. "Chceme byť slobodní? S Európskou úniou už slobodnými nie sme," tvrdí Le Penová, ktorá spresnila, že v prípade Francúzska sa to týka imigračnej, monetárnej aj poľnohospodárskej politiky.

"Nech každý zaobchádza so svojou slobodou tak, ako sa mu páči. Ak si Gréci vybrali krajnú ľavicu, je to ich problém. Ja len nechcem, aby to malo dôsledky aj pre mňa, to je - okrem iného - dôvod, prečo žiadam pozastavenie (platnosti zmluvy zo) Schengenu".

Ľavicová strana Syriza zvíťazila v nedeľňajších parlamentných voľbách v Grécku, nedosiahla však absolútnu väčšinu v zákonodarnom zbore. V Aténach sa očakáva, že prezident Karolos Papulias ešte dnes predbežne poverí lídra Syrizy Alexisa Tsiprasa vytvorením vlády, na ktoré bude mať tri dni. Ak by Tsipras neuspel, mandát by dostala druhá najsilnejšia parlamentná strana.

Zdroj: TASR


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |