Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Gréci chceli násilím vtrhnúť do parlamentu, polícia použila slzný plyn - chelemendik.sk

 

Gréci chceli násilím vtrhnúť do parlamentu, polícia použila slzný plyn

2020-09-17  (06:12)

 - Gréci chceli násilím vtrhnúť do parlamentu, polícia použila slzný plyn
5. mája 2010  10:08 - aktualizované 5.5.2010  13:27 
Grécka polícia zasiahla slzným plynom proti asi 50 demonštrantom, ktorí sa pokúšali násilím dostať do aténskeho parlamentu, kde poslanci rokujú o úsporných opatreniach vlády. Grécko je takmer ochromené generálnym štrajkom, ku ktorému vyzvali odbory na protest proti vládnym opatreniam.

V stredu sa k štrajkujúcim zo štátneho sektora pripojili aj odbory súkromného sektora. Pred poludním sa v centre Atén zišlo 25-tisíc ľudí, v Solúne asi 20-tisíc.


Nahnevaní Gréci v Aténach pred budovou parlamentu dávajú hlasno najavo, že nesúhlasia s úspornými opatreniami vlády.
Nahnevaní Gréci v Aténach pred budovou parlamentu dávajú hlasno najavo, že nesúhlasia s úspornými opatreniami vlády.
Autor: SITA,  AP

Krajina čelí finančnému krachu a je pod silným tlakom Európskej únie a medzinárodných finančných inštitúcií, aby zrealizovala sériu razantných úsporných opatrení.

"Asi 50 ľudí sa pokúsilo preraziť policajný kordón a preniknúť do parlamentu. Policajti proti nim použili slzný plyn a oslepujúce granáty," povedal pre agentúru Reuters očitý svedok. Aj v Solúne musela polícia použiť slzný plyn proti skupinám mladých demonštrantov, ktorí hádzali do výkladov kamene. Tí sa potom rozišli.

Od polnoci v Grécku nevzlietli lietadlá a prerušili aj námornú a železničnú dopravu. Zatvorené sú aj školy a úrady. Banky a veľké podniky súkromného sektora fungujú len čiastočne. Štátne nemocnice zachovali len pohotovosť.


Celonárodný štrajk ochromil Grécko

ČTK • 9,45 MB • zaznamenané: 5. 5. 2010

Krajina tiež zostala bez akýchkoľvek informácií, pretože sa k štrajku pripojili aj odbory novinárov z televízií a rozhlasov. V stredu nevyšli ani noviny. Akropolis a ďalšie archeologické pamiatky v Aténach zostali tiež zatvorené.

Zväzy obchodníkov vyzvali svojich členov, aby sa k štrajku pripojili, ale v Aténach a v severogréckej metropole Solún zostali obchody otvorené. V Solúne funguje aj doprava.

Mestská doprava v Aténach - autobusy, metro a električky - sú v prevádzke od 9.00 do 15.00 h SELČ, aby sa štrajkujúci mohli zúčastniť demonštrácie v centre Atén, na ktorej vyzvali dva najväčšie odborové zväzy v krajine, Všeobecná konfederácia gréckych pracujúcich (GSEE) združujúca zamestnancov súkromného sektora a odborová organizácia štátnych zamestnancov ADEDY. Zatiaľ sa v centre Atén zišlo asi 20-tisíc ľudí. Odbory blízke gréckym komunistom vyzvali k samostatnému zhromaždeniu.

Pretože podobné akcie v Grécku bývajú sprevádzané násilnosťami, nasadila polícia vyše 1500 mužov. Grécko sa zaviazalo výmenou za pôžičku 110 miliárd eur od krajín eurozóny a MMF počas nasledujúcich troch rokov znížiť rozpočtový deficit o 30 miliárd eur (767 miliárd korún). K tomu plánuje tvrdé úsporné opatrenia, ktoré zasiahnu každého občana najmä obmedzením príjmu a zvýšením spotrebnej dane.

Skupina demonštrantov sa dostala do potýčky s políciou, keď chcela násilím vniknúť do budovy parlamentu.
Autor: REUTERS

"Vláda môže financie získať inak, než aby brala peniaze tým, ktorí majú mesačne sotva 500 eur", povedal jeden z vodcov ADEDY Spyros Papaspyros. "Ľudia sú nahnevaní a mnohí mimo Atén si neuvedomujú, čo sa deje," usudzuje sedemdesiatosemročný bývalý štátny zamestnanec Spyros Antonopulos. "Až dostanú svoj budúci dôchodok, pôjdu do Atén aj s deťmi a vnúčatami protestovať. Je to skrátka tak. Nebudem si môcť na seba nič kúpiť a budem si musieť prešívat nohavice ... Budem ich nosiť rubom nahor, ak budem musieť," dodal. 

"Grécki občania majú priniesť obete, no bohatí neplatia nič," vyhlásil zase šéf odborov GSEE Giannis Panagopoulos.

Bez ohľadu na štrajk sa má o vládnom pláne v stredu rokovať v parlamente a vo štvrtok sa o ňom má hlasovať. Socialisti premiéra Jorgos Papandrea majú v parlamente pohodlnú väčšinu, 160 z 300 kresiel. Na schválenie plánu im stačí 151 hlasov, a preto sa očakáva, že bude odhlasovaný.

Odbory už zorganizovali dva generálne štrajky v reakcii na prvý balík úsporných opatrení, 24. februára a 11. marca. Štátni úradníci štrajkovali už v utorok a tiež demonštrovali. Účasť však bola nízka a v takmer päťmiliónových Aténach sa zišlo asi 4000 ľudí.

Zdroj: ČTK, SITA

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |