Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Globálne otepľovanie - bublina? - chelemendik.sk

 

Globálne otepľovanie - bublina?

2020-07-10  (12:27)

 - Globálne otepľovanie - bublina?

Je globálne otepľovanie len mediálna bublina?

Vladimír Jancura

Aké globálne otepľovanie, keď stále sneží a mrzne!? - frfle laická verejnosť. V odborných kruhoch zavládli pochybnosti iného druhu - o spoľahlivosti správ Medzivládneho panelu pre zmeny klímy (IPCC), ktorý zastrešuje OSN. Čo si o tom myslí profesor Milan Lapin, v minulosti posudzovateľ týchto správ za Slovensko?

Posudzovali ste správy Medzivládneho panelu v rokoch 2001 a 2007. Tušili ste, že niektoré ich údaje sa skresľujú či dokonca falšujú?

Za seba môžem potvrdiť, že v tých častiach správ, ktoré som posudzoval, sa neskôr nenašli žiadne chyby. Na druhej strane však treba priznať, že nikto nie je odborníkom na všetko a mohlo niečo uniknúť pozornosti. Pokiaľ viem, tak sa v správach našli iba tri sporné odseky, čo je zanedbateľné percento obsahu . Napriek tomu nás tento nedostatok veľmi mrzí a je to ponaučenie pre budúcnosť.

Škandalózne pôsobí informácia o tom, že závery svojej poslednej správy o topení ľadovcov založil IPCC na študentskej práci či pozorovaní horolezcov.

V kolektíve zostavovateľov správ IPCC bolo aj niekoľko glaciológov, teda odborníkov na ľadovce. Prekvapuje ma, že si tento nedostatok nevšimli. Niekoľkokrát som sa pokúšal v posledných týždňoch vypátrať, ako by mala uvedená sporná informácia správne znieť. Je pravda, že sa tam uvádzajú údaje z pozorovania deviatich ľadovcov v menšej nadmorskej výške v Himalájach, o ktorých sa tam tvrdí, že ak bude doterajší trend topenia ľadovcov pokračovať, mohli by sa do roku 2035 celkom roztopiť. Na základe toho sa ďalej tvrdí, že by mohla do roku 2035 klesnúť plocha ľadovcov o 80 percent.

To je však veľmi nepravdepodobné.

Tam totiž vznikla chyba, lebo namiesto asi 50-tisíc km2 ľadovcov v Himalájach autori uvádzajú číslo 500-tisíc km2, čo je plocha horských ľadovcov na celej Zemi (s výnimkou Antarktídy a Grónska). Celý tento odsek v časti Ázia (kapitola 10.6.2) znie čudne a dá sa interpretovať viacerými spôsobmi, najmä z pohľadu laikov. Je však dostatok skutočne vedeckých prác na túto tému, ktoré potvrdzujú v podstate to isté.

Čo?

Že horské ľadovce sa vo veľkej väčšine rýchlo zmenšujú. Boli aj také letá, keď sa roztopilo niekde aj viac ako päť metrov hrúbky ľadovcov (napríklad niektoré ľadovce v Alpách v lete 2003).

Predsa len, škandál nahráva tým, ktorí považujú teóriu o globálnom otepľovaní za mediálnu bublinu. Ako im chcete teraz čeliť?

So skeptikmi klimatickej zmeny máme už vyše 20-ročné skúsenosti. Vždy si operatívne nájdu nejaký dôvod, ako spochybniť otepľovanie vplyvom človeka. Dobre vedia, že ich vyhlásenia nepodliehajú žiadnej vedeckej oponentúre, preto môžu tvrdiť hocičo bez akéhokoľvek rizika. Musím však dodať, že podobné skúsenosti máme aj s takzvanými alarmistami z ekologických hnutí, ktorí sú schopní zdramatizovať všetky zaujímavejšie výsledky klimatologického výskumu.

Objavili sa špekulácie, že škandalizovanie súvisí s decembrovým summitom v Kodani o klimatickej zmene.

Počas celého uplynulého roka sa na internete a v médiách objavovali nelektorované články o tom, že sa globálne otepľovanie zastavilo a že hlavnou príčinou globálnej zmeny teploty vzduchu je slnečná aktivita, ktorá je teraz už tretí rok veľmi nízka.

A vari to nie je tak?

Prehliadal sa však fakt, že na dočasnom zastavení rastu globálnej teploty sa podieľal jav La Niňa (mierne ochladenie povrchových vôd pri rovníkových brehoch Južnej Ameriky), podobne ako už mnohokrát v minulosti. Len čo sa jav La Niňa skončil, globálna teplota sa začala rýchle zvyšovať, svetové oceány boli niekoľko mesiacov dokonca najteplejšie od začiatku pozorovaní. Skeptici rýchle opustili túto stratégiu a začali spochybňovať samotné podkladové údaje používané klimatológmi. Malo to ovplyvniť rokovanie delegátov v Kodani, čo sa čiastočne aj stalo. Zámerom záujmových skupín je oddialiť prijatie nového protokolu, ktorý by nahradil neúspešný Kjótsky.

Nevyžadujú si však ďalšie štúdie na tému otepľovania planéty o to viac opatrnosti v záveroch a aj viac dôkazov?

Po posledných skúsenostiach musia klimatológovia radikálne zmeniť predovšetkým metódy prezentácie svojich výsledkov. Na Slovensku sa o to už snažíme niekoľko rokov a stretávame sa s pochopením. Musíme hrať s otvorenými kartami a vždy včas a podrobne vhodnou formou informovať odbornú i laickú verejnosť o zistených poznatkoch. Nových výsledkov máme dostatok, je však pravda, že niektorí klimatológovia prezentujú svoje závery a hypotézy predčasne a príliš odvážne.


Milan Lapin (62) - absolvoval Prírodovedeckú fakultu UK, odbor fyzika. V rokoch 1971 až 1996 pracoval v Slovenskom hydrometeorologickom ústave, v súčasnosti vedie Oddelenie meteorológie a klimatológie na FMFI UK. Vo výskume sa venuje najmä scenárom klimatickej zmeny a jej možným dôsledkom na Slovensku.


Zdroj: pravda.sk

 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |