Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Geopolitické lekcie zo Snowdenovch odhalení - 1. časť - „My sledujeme všetko a všetkých„ - chelemendik.sk

 

Geopolitické lekcie zo Snowdenovch odhalení - 1. časť - „My sledujeme všetko a všetkých„

2021-09-15  (06:24)

 - Geopolitické lekcie zo Snowdenovch odhalení -  1. časť -  „My sledujeme všetko a všetkých„


Diskusie na tému Snowdenových odhalení globálnej elektronickej špionáže vedenej Spojenými štátmi, obyčajne vyústia do porušovania ľudských práv a  nezákonného zásahu do súkromia jednotlivcov na celom svete. Ak by ale reč bola iba o tomto, Biely dom by nedemonštroval také znepokojenie a nestaval by do popredia otázku vydania Snowdena až na takej vysokej úrovni. Príčiny veľkých obáv Washingtonu sú celkom iné: Edward Snowden totiž poodhalil tak hlbokú kontrolu štátov a národov, že to mení celkový pohľad na celú svetovú politiku a vedie ľudí  k tomu, aby začali hľadať protiopatrenia...
Existuje niekoľko vymedzení geopolitiky. Všeobecne sa dá povedať, že je to veda o kontrole územia v rôznych úzmených prostrediach – pozemnom, námornom a najnovšie aj vzdušno-vesmírnom. V súčasnosti k tomu môžeme smelo pridať aj informačné prostredie, alebo kybernetické prostredie, vyznčujúceho sa tým špecifikom, že od jeho kontroly v mnohom závisí aj kontrola troch zvyšných prostredí. Kvalitatívne novou vlastnosťou informačného prostredia ako geopolitického prostredia je jeho dvojakosť: toto prostredie vystupuje ako objekt a súčasne aj subjekt vplyvu. Ak kybernetický priestor ako objekt má v mnohom virtuálny charkater, aj keď je viazaný na geografické koordináty, ako subjekt je absolútne reálny. Geopolitici 19. a prvej polovice 20. storočia polemizovali o tom, či kľúč k moci nad svetom je na súši alebo na mori. V druhej polovici 20. storočia sa táto úloha väčšinou prisudzovala vzdušnému priestoru a vesmíru. 21. storočie sa začalo novým míľnikom: „Svet kontroluje ten, kto kontroluje kybernetický priestor“.
Prvá a hlavná geopolitická lekcia Snowdenových odhalení spočíva v tom, že USA dôsledne uskutočňujú zjavnú a skrytú kontrolu svetového kybernetického priestoru v súlade s cieľmi svojho dominantného postavenia a získanie prevahy  v medzinárodných vzťahoch. Reč je  nielen o zhromažďovaní tajných informácií o ostatnom ľudstve v bezprecedentnom množstve, ale aj o vývoji schopnosti spôsobiť prostredníctvom kybernetického priestoru silné materiálne a vojenské škody potenciánemu nepriateľovi.
Na otázku  o tom, ako to súvisí s vyhláseniami amerických úradov, že sama Amerika je obeťou kybernetickej špionáže zo strany iných štátov, preodvšetkým Číny, Snowden odpovedal: „My sledujeme všetko a všetkých. Páči sa nám robiť rozdiel medzi sebou a inými, ale v skutočnosti sledujeme prakticky všetky krajiny“.
Stačí pripomenúť, že internet, ktorý je základným kameňom moderného kybernetického priestoru, vznikol z iniciatívy a zásluhou financovania Agentúry pre perspektívne obranné a vedecko-výskumné projekty USA (DARPA), ktoré je oddelením Pentagónu, spočiatku známeho pod názvom ARPANET /predchodca internetu/. Neskôr bol tento systém navonok „uvoľnený“ a postupne nadobúdal súčasnú podobu. Pochybnosti o stupni tejto slobody existovali vždy, ale iba teraz je úplne jasné, že pupočná šnúra medzi americkými silovými rezortmi a novým informačným prostredím nebola pretrhnutá. Na základe internetu pracuje svetová sieť (Worl Wide Web, WWW) a veľa iných systémov odovzdávanai informácií.
Americké  a britské výzvedné služby sa naučili preniknúť na internete do protokolov ohrany informácií, ktoré majú zaručovať utajenosť elektronickej pošty bankových a zdravotných údajov v sieti. V rámci tajného programu americká národná bezpečnostná agentúra a (NSA) a jej britský proťajšok GCHQ prenikli do najznámejších  protokolov ochrany informácií, ktoré sa považovali za  najspoľahlivejšie.
Za povšimnutie stojí fakt, že systém PRISM (formálne spustenie v roku 2007), ktorý je v centre globálnej kontroly kybernetického priestoru, o existencii ktorého informoval Snowden, začal  naplno fungovať len pri súčasnom prezidentovi Obamovi. Práve Obama, ktorého prioritou v realizácii politiky sú manipulačné technológie v duchu „mäkkej“ alebo „chytrej“ sily, uvidel v systéme PRISM ten „magický kryštál“, pomocou ktorého sa dajú odahaliť všetky tajomstvá sveta.
Špeciálna polovojenská štruktúra pre kybernetické operácie vznikla v USA v roku 2009 na príkaz Baracka Obamu. Na čele kybernetického vedenia stál generál Keith Alexander (zároveň ja aj riaditeľ NSA). V roku 2010 USA ako prvé uznali kybernetický priestor ako rovnocennú arénu pre bojové akcie ako je pozemný alebo námorný priestor. V roku 2012 sa objavili prvé dôkazy o tom, že Pentagón začal podnikať v tomto smere praktické kroky.
Agentúra národnej bezpečnosti USA tajne vypracovala metódy vniknutia alebo obídenia hlavných druhov šifrovania informácií na internete, ktoré sa využívajú na ochranu najrozličnejších informácií: počínajúc elektronickou poštou, až po finančné transakcie. NSA vynakladá viac než 250 miliónov dolárov ročne na program Sigint Enabling Project, v rámci ktorého sa vedie „aktívna práca s americkými a zahraničnými IT-spoločnosťami, s cieľom zabezpečiť si tajný vplyv a/alebo otvorené využitie ich komerčných produktov, aby boli „vhodné na použitie“.
NSA dokáže zachytiť približne 75% celej internetovej prevádzky v USA, cez ktorých územie prechádza aj značná časť medzinárodnej prevádzky, pričom s oveľa väčším rozsahom, ako sa to oficiálne uvádza. Systém pracuje takto: NSA žiada telekomunikačné  spoločnosti, aby mu posielali rôzne  toky internetovej prevádzky, ktoré podľa agentúry môžu pravdepodobne obsahovať zahraničné informácie. Spoločnosti ako - Microsoft, Yahoo!, Google, Facebook, AOL, Skype, YouTube, Apple, PalTalk – sú povinné plniť požiadavky NSA v súlade s rozhodnutím tajného súdu na dohľad nad zahraničnými rozviedkami. Tieto požiadavky, ako dokázal Snowden, vychádzajú ďaleko za rámce zápasu „s nepriateľským prienikom“ alebo terorizmom, o čo sa stále opierajú predstavitelia Bieleho domu.
V poslednom čase Američania tento systém aktívne používajú na prekonanie dôsledkov svetovej finančnej krízy nielen na úkor konkurentov, ale aj spojencov. 
Druhá lekcia.  Kontrolu kybernetického priestoru USA podporujú, opierajúc sa o vybrané krajiny anglosaského sveta, spojené s Amerikou kultúrno-historickými väzbami - Veľkú Britániu, Kanadu, Austráliu, Nový Zéland. Stupeň účasti tejto skupiny v spoločných operáciách v globálnej kybernetickej kontroly výrazne prevyšuje iné programy spolupráce Washingtonu s inými spojencami. Tento neformálny zväz využíva v geopolitikých cieľoch absolútnu dominanciu v medzinárodných komunikáciách anglického jazyka.
Na označenie tohto tichého zväzku sa občas využíva termín anglosféra (Anglosphere). Niektorí si myslia, že práve toto neformálne združenie bude raziť cestu do budúcnosti ostatnému ľudstvu v 21. storočí, opierajúc sa o spoločné záujmy v komunikačnej sfére, najmä na internete. 
Snowden ukázal, že spojenecké s USA štáty – Dánsko, Holandsko, Francúzsko, Nemecko, Španielsko a Taliansko majú s Washingtonom dohody o poskytnutí informácií svojich komunikačných línií Američanom. Ale najvyšší status dôvery patrí práve Veľkej Británii, Kanade, Austrálii a Novému Zélandu. Štátom ako Nemecko a Francúzsko bol v systéme komplexnej elektronickej rozviedky Sigint USA prisvojený „status tri“. Zjavne sa k nim cíti oveľa menšiau dôvera.
Reakcie rôznych štátov na Snowdenove odhalenia tiež ukázali osobitú blízkosť anglosaského sveta. Okrem USA, Snowdena najtvrdšie odsúdili ako zradcu práve vo Veľkej Británii, Kanade a Austrálii – hlavných pilieroch systému PRISM a príbuzných programov. Ukázalo sa aj tom že  Veľka Británia disponuje tajnou stanicou monitoringu na Blízkom východe na odpočúvanie veľkého množstva telefonicjých rozhovoro, mailov a internetovej prevádzky. Britské spravodajské služby ich získavajú priamo z podmorského optického kábla, ktorý prechádza  cez celý Blízky východ. So získanými dátami sa Londýn delí s americkými partnermi. Hodnota projektu sa odhaduje na jednu miliardu libier šterlingov.

Autor: Dmitrij Minin
Zdroj: Fondsk.ru

 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |