Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Geopolitická prehliadka na Červenom námestí - chelemendik.sk

 

Geopolitická prehliadka na Červenom námestí

2020-02-20  (05:18)

 - Geopolitická prehliadka na Červenom námestí

12.5.2015Čínski lídri aj v minulosti prichádzali do Moskvy na počesť osláv Dňa víťazstva. Chu Ťin-tchao (bývalý čínsky prezident) si pozrel dve prehliadky – v roku 2005 na počesť 60. výročia Víťazstva a v roku 2010. Pred piatimi rokmi sa na prehliadke zúčastnili aj vojaci z bývalých sovietskych republík a západných spojencov antihitlerovskej koalície.

Na 70. výročie  Dňa víťazstva prišli vojaci z čínskej Ľudovej oslobodzovacej armády.


РИА Новости

Delegácia vojensko-námorných síl čínskej Ľudovej oslobodzovacej armády sa zúčastnila na slávnostiach v Novorusku. Boli to posádky čínskych strážnych fregát. Dňa 12. marca absolvujú v Stredozemnom mori spoločné manévre nazvané Morská spolupráca 2015.


V roku 2005 bola zostava hostí na tribúne v Moskve trochu iná. Napravo od ruského prezidenta sedel veterán vojny a ďalej Ľudmila Putinová. Naľavo – prezident George Bush s manželkou. V roku 2015 naľavo od ruského prezidenta účastník Veľkej vlasteneckej vojny, napravo -  čínsky líder Si Ťin-pching s manželkou. Mimochodom, vojenská tematike je manželke čínskeho lídra dosť blízka. V Číne je známou speváčkou a má hodnosť generál-majora. V  Ľudovej oslobodzovacej armáde je od svojich 18 rokov, keď začala postupne vystupovať pre vojenské oddiely, aby „podporila morálneho ducha vojakov a dôstojníkov“.


РИА Новости

 

Jubilejná prehliadka na počesť skončenia druhej svetovej vojny v septembri sa uskutoční už v Pekingu. Na slávnosti očakávajú Vladimira Putina. „Čína pošle pozvánky všetkým predstaviteľom hlavných štátov, ktoré sa zúčastnili v druhej svetovej vojne, štátom Ázie, tiež predstaviteľom OSN a iných medzinárodných organizácií,“ vyhlásil čínsky minister zahraničia. Japonské médiá  po tejto informácii okamžite vytiahli titulky typu „Čína organizuje vojenskú prehliadku, aby vystrašila Japonsko a USA“.

Komentáre expertov

Bronislav Vinogrodskij, sinológ:

- V súčasnosti vidíme reálny obrat Ruska smerom na východ, ktorý nastal v roku 2014. Pred našimi očami sa nastoľuje nový svetový poriadok a veľkú úlohu v tom zohrávajú aj osobné vzťahy lídrov Ruska a Číny. Stojí za povšimnutie, ako často medzi sebou komunikovali Putin s čínskym lídrom počas prehliadky a neskôr v Alexandrovskom sade. Po Červenom námestí po prvý raz kráčali čínske vojská. Os Moskva – Peking – Dillí platí, rastie úloha organizácie BRICS a myslím, že sa pripojí aj Irán.

Z histórie vzájomných vzťahov Moskvy, Pekingu a Dillí:

Medzi Čínou a nezávislou Indiou došlo neraz k ozbrojeným zrážkam. Bola to napríklad pohraničná vojna v roku 1962, konflikt v roku 1967 na území indického štátu Sikkim a posledný veľký konflikt bol v roku 1987. Indiu dráždila snaha Číny dominovať v Indickom oceáne a jej podpora Pakistanu, s ktorým mala nedoriešené územné spory. Postupne sa ale vzťahy dvoch regionálnych veľmoci normalizovali. V deväťdesiatych rokoch  boli podpísané dohody  o zabezpečení mieru a stability v pohraničných oblastiach. V roku 2003 India uznala Tibet za čínsky a Čína uznala štát Sikkim za indický. V roku 2008 obidve strany podpísali dohody o výlučne mierovom regulovaní pohraničných otázok. V súčasnosti aktívne spolupracujú v rámci BRICS a ŠOS. Dillí nevylučuje, že v budúcnosti sa pripojí k ŠOS už ako účastník a nie ako pozorovateľ.

Priame ozbrojené strety boli aj medzi Pekingom a Moskvou. Počas konfliktu na ostrove Damanskij v roku 1969 sovietske vojská stratili 58 ľudí a ďalších 94 bolo zranených. Straty Číňanov zostali v utajení, ale podľa rôznych odhadov predstavujú od 100 do 300 ľudí.
Zo sovietskeho obdobia treba spomenúť aj to, že Moskva a Peking pomáhali Pchjongjangu v Kórejskej vojne... Teraz sú to strategickí partneri, ktorí v roku 2014 podpísali historickú dohodu o dodávkach do Číny 38 miliárd kubických metrov ruského plynu ročne. Celková hodnota 30-ročnej zmluvy je 400 miliárd dolárov. Moskva a Peking plánujú prejsť v obchodnej sfére na vlastnú menu.
S Indiou Sovietsky zväz nastolil diplomatické vzťahy v roku 1947, po získaní nezávislosti od Veľkej Británie. Moskva Indii  pomohla s budovaním priemyslu, bola prostredníkom vo vzťahoch medzi Indiou a Pakistanom. V súčasnosti je Moskva kľúčovým dodávateľom zbraní pre Dillí (viac než 50% indického importu – podiel Ruska).

Komentár politológa

Sergej Markov, prorektor ruskej ekonomickej univerzity:
- Na prehliadke si všetci všimli prítomnosť čínskych ozbrojených síl. Vladimir Putin a Si Ťin-pching sedeli vedľa seba a demonštratívne sa zhovárali. Os Moskva-Peking-Dillí zatiaľ ešte nefunguje, ale urobil sa ďalší krok na ceste k formovaniu tejto koalície. Zúčastňujú sa na nej aj iné krajiny, ako Azerbajdžan a Kazachstan. Zatiaľ ešte neexistuje formálna dohoda o vzájomnej podpore a spoločných obranných projektoch, ale to, čo už existuje, je krokom vpred. Svojou návštevou títo lídri podporili Rusko priamo a otvorene.

Komentár vojenského experta

Leonid Ivašov, prezident Akadémie pre geopolitické problémy, generál-plukovník:

- Bola to geopolitická prehliadka. Ukázala, že os opozície Východ – Západ nadobúda politické, ekonomické a duchovné kontúry. Po prvý raz sa zúčastnili aj Číňania a  Indovia. Je mi ľúto, že neprišli Iránci. Jednoducho, zachovávajú zdržanlivý postoj k tomu, čo sa vo svete deje, pozorujú. Je dobre, že neprišli západní lídri. Myslím si, že Obama, Merkelová a Hollande nezostali veľmi pokojní... Po Červenom námestí prešiel budúci svet Východu. Na 75-výročie Dňa víťazstva bude iná konfigurácia a povieme západným predstaviteľom, že nie sú vítaní hostia. Ak aj pozveme niekoho z Ameriky, potom iba kovbojov. Myslím, že na budúcej prehliadke budú pochodovať aj Latinoameričania. Je to zákonitosť vývoja ľudskej civilizácie – opozícia Západu a Východu. Teraz je na rade Východ. Západ už svoje zohral. Je to civilizácia dravcov, ktorí žijú korisťou. Rusko ukázalo, že nie sme ani Západ, ani Východ. Sme svojbytní, ale Východ je nám bližší.

Zdroj: kp.ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |