Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Gašparovič varoval pred spochybňovaním Trianonskej zmluvy - chelemendik.sk

 

Gašparovič varoval pred spochybňovaním Trianonskej zmluvy

2020-02-23  (05:23)

 - Gašparovič varoval pred spochybňovaním Trianonskej zmluvy
31. mája 2010  19:26
Prezident Ivan Gašparovič pred blížiacim sa výročím Trianonskej zmluvy varoval pred jej spochybňovaním. Snahy o revíziu dokumentu označil za nebezpečné. Vyhlásenie prezidenta poskytol jeho hovorca Marek Trubač.

Prezidentova reakcia prišla potom, čo maďarský parlament schválil zákon, ktorý ustanovuje 4. jún za deň spolupatričnosti všetkých Maďarov. Trianonská dohoda bola podpísaná pred 90. rokmi v tento deň.

"Trianonská zmluva je platný medzinárodný dokument, ktorý dobrovoľne podpísali všetky zúčastnené strany. Ako taký vyžaduje dodržiavanie a nespochybňovanie jeho cieľov a následkov. Výzvy k jeho revízii, stavanie protitrianonských pomníkov a volanie po prekresľovaní hraníc strednej Európy prostredníctvom nových politických nástrojov považujeme v podmienkach integrujúcej sa Európy 21. storočia za anachronické, nebezpečné a všeobecne neprijateľné," uviedol Gašparovič vo vyhlásení.

Trianonská zmluva je podľa prezidenta platný medzinárodný dokument. "Je jedným z najvýznamnejších historických pilierov budovania samostatnej Slovenskej republiky a stabilnej mierovej strednej Európy," dodal.

Vyhlásenie Gašparoviča prišlo v ten istý deň, ako maďarský parlament odobril zavedenie Dňa národnej spolupatričnosti v deň podpisu Trianonskej zmluvy. Maďarskí poslanci rozhodli o zákone v čase vyostrených slovensko-maďarských vzťahov. Napätie medzi oboma krajinami zvýšilo prijatie sporných zákonov v parlamentoch oboch krajín, ktoré upravujú podmienky pre zisk alebo stratu občianstva.

Mierovú zmluvu predložili Maďarsku po prvej svetovej vojne víťazné mocnosti. Na jej základe Maďarsko prišlo o dve tretiny územia z čias Rakúsko-Uhorska a viac ako tri milióny Maďarov sa ocitli za hranicami krajiny. Rozsiahle územia po rozpade habsburskej monarchie vtedy pripadli okolitým nástupníckym štátom monarchie, vrátane slovenskej časti Československa. Trianon, ako sa názov dohody podpísanej v paláci Veľký Trianon vo Versailles skracuje, je v maďarskej spoločnosti dodnes citlivou témou.

Zdroj: ČTK


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |