Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Forbes umiestnil Gazprom na druhé miesto a Putina na prvé - chelemendik.sk

 

Forbes umiestnil Gazprom na druhé miesto a Putina na prvé

2020-02-14  (09:45)

 - Forbes umiestnil Gazprom na druhé miesto a Putina na prvé

 

 
   

Americký časopis Forbes nazval Gazprom druhou najväčšou plynárenskou spoločnosťou na svete a prezidenta Vladimíra Putina najvplyvnejšou osobou na svetovom ropnom a plynárenskom trhu. Odborníci predsa však upozorňujú, že rastúca konkurencia na trhu s modrým palivom môže vážne ohroziť pozície ruského plynárenského monopolu. Aby sa tak nestalo, musí Gazprom výrazne zmeniť svoju marketingovú politiku.

Prečo analytici Forbes udelili ruskému prezidentovi štatút „šedej eminencie“ svetovej energetiky? Gazprom je predsa druhou najväčšou plynárenskou spoločnosťou. Na prvom mieste je saudská spoločnosť Saudi Aramco. A najväčšia ruská ropná spoločnosť Rosnefť je v ratingu Forbes len na 15. mieste. Ale ako podčiarkuje riaditeľ Fondu národnej energetickej bezpečnosti Konštantín Simonov, Rusko má dobré pozície ako v rope, tak aj v plyne:

- Rusko je dominantným hráčom na svetovom trhu s uhľovodíkovými palivami, bez ohľadu na to, že v ťažbe ropy nás predbieha Saudská Arábia a v ťažbe plynu Spojené štáty. Celkovo sme podľa exportu a podľa úlohy na trhu dostatočne vplyvným hráčom. Putin je ako človek, ktorý vedie krajinu, stredobodom pozornosti.

Odborník si myslí, že nemalú úlohu pri výbere zohrala aj charizma ruského prezidenta. Veď na ropnom a plynárenskom Olympe sa mohol ocitnúť katarský emir, aj kráľ Saudskej Arábie. Nevraviac o amerických dôchodkových a investičných fondoch. Toto sú „šedé eminencie“ uhľovodíkov. Veď podľa slov Konštantína Simonova, práve ony určujú konjunktúru na surovinových trhoch:

- Sú to veľmi vplyvní ľudia, pretože Rusko neurčuje cenu na ropu. Všetko sa to robí rukami dôchodkových a investičných fondov v USA. Tieto spoločnosti sú investormi do ropných futures a vyberajúc peniaze z futures alebo naopak investujúc nové peniaze, určujú cenu ropy. Forbes na nich zámerne neupozorňuje.

Lenže ruskí dodávatelia uhľovodíkov by mali radšej nemali myslieť na platný štatút, ale na to, ako si zachovať pozície na svetovom energetickom trhu. Odborníci pozorujú prudké zvýšenie konkurencie práve v segmente modrého paliva. Pokiaľ ruský planárenský monopol nebude včas reagovať na potreby trhu, potom jeho čestné druhé miesto bude ohrozené. Komentuje analytik finančnej skupiny Kapitál Vitalij Kriukov:

- Noví dodávatelia vstupujú na tradičné trhy ruského plynu s lacnejšou ponukou a ponúkajú oveľa pružnejšie podmienky. Je to v prvom rade Blízky Východ, Katar, ktorý od krízy veľmi zvýšil dodávky svojho LPG na európsky trh. V budúcnosti sa očakáva, že Amerika alebo Kanada môžu ponúknuť svoj skvapalnený plyn. Celkovo ponuka plynu vo svete rastie.

Dnes sa vo svete zosilňuje tlak zo strany výrobcov bridlicového plynu. Niektorí odborníci dokonca vravia o „bridlicovej revolúcii“. Konštantína Simonov však vyzýva nedramatizovať situáciu. Zatiaľ sa bridlicového plynu neťaží veľa a jeho výrobná cena je vysoká. Pravdepodobne je to téma na špekulácie. Bridlicovú kartu aktívne využívali kontragenti Gazpromu počas rokovaní o zmene dlhodobých kontraktov.

Gazprom sa však predsa len musí pripraviť na vážne zmeny na trhu. Podľa mnohých prognóz bude spotreba plynu vo svete narastať, rovnako však porastie aj ponuka. Aby sa zachovali vedúce pozície, bude ruská spoločnosť nútená meniť politiku cenotvorby. Plynárenský monopol si zvykol pracovať za podmienok dlhodobých kontraktov, keď kupujúci na dlhé obdobie zaručuje objem, aj cenu nákupu. Konkrétne to zjednodušovalo plánovanie investícií. Odborníci si myslia, že Gazprom bude musieť čoskoro plánovať investície za podmienok „krátkych“ kontraktov a dynamicky sa meniacich cien.


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |