Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Finančné prostriedky Pravého sektora môžu byť porovnateľné s prostriedkami Porošenka - chelemendik.sk

 

Finančné prostriedky Pravého sektora môžu byť porovnateľné s prostriedkami Porošenka

2020-02-23  (03:36)

 - Finančné prostriedky Pravého sektora môžu byť porovnateľné s prostriedkami PorošenkaUkrajinský oligarcha Igor Kolomojskij sa dištancuje od financovania Pravého sektora. Oligarchu, ktorý sa rozhodol vrátiť svojich ľudí do veľkej politiky,  očividne nepotrebuje asociácie s extrémizmom. Existujú však všetky znaky toho, že zavádza. Kto konkrétne a ako  financuje Pravý sektor?

Pred niekoľkými dňami ukrajinský oligarcha a bývalý gubernátor Dnepropetrovskej oblasti Igor Kolomojskij spresnil svoj vzťah k radikálnej skupine Pravý sektor (ďalej PS). Vyhlásil, že nikdy PS nefinancoval, ale váži si jeho lídra PR Dmytra Jaroša. Súčasne dodal, že si váži radikálov „v tej časti, v ktorej sa prejavili počas revolúcie dôstojnosti v otázkach obrany a ochrany nezávislosti krajiny“.
V Rusku je na Kolomojského, ktorého mnohé médiá označujú za jedného zo sponzorov Euromajdanu, na základe udalostí na Donbase, vydané trestné stíhanie za použitie zakázaných metód a prostriedkov vedenia vojny. Kolomojskij sponzoroval dobrovoľné trestné oddiely, ktoré osobitne konali kruto v zóne tzv. ATO.
Kolomojskému  pripomenuli obvinenia zo sponzorstva PS na pozadí prudkej aktivizácie radikálneho PS po udalostiach  v Mukačeve a následnéhoo mítingu radikálnych odporcov súčasnej vlády. Ako je známe, líder PS Dmytro Jaroš vyzýva na novú revolúciu. Nedávno radikáli v centre Kyjeva uskutočnili „národné zhromaždenie“. Zišlo sa na ňom približne 3-tisíc stúpencov PS. Zhromaždení žiadali demisiu ministra vnútorných vecí Ukrajiny Arsena Avakova a lustráciu hláv Zakarpatskej národnej správy vnútorných vecí.
Organizácia Majdanu, aj vybavenie bojovníkov (ešte pred začiatkom bojových akcií v Donbase bol maximálny počet v PS  10-tisíc ľudí) zahŕňa nemalé peňažné dávky – a to i popri tom, že PS bol a zostáva autonómnou politickou silou, nezávislou od Porošenka, Jaceňuka a regionálnych „barónov“.
Všimnime si, že mimofrakčný poslanec Najvyššej rady Jaroš doteraz  nedeklaroval svoje príjmy za minulý rok. Pripomeňme aj to, že počas prezidentských volebných pretekoch vodca PS uverejnil vyhlásenie o príjmoch za rok 2013, v ktorom bolo poukázané, že oficiálny príjem nemal. Celkový príjem na  5-člennú rodinu Dmytra Jaroša (on, manželka, dve dcéry a syn) predstavoval 803 hrivien (cca  2-tisíc rubľov). informácie o bankových úsporách alebo príspevkov do ústavných kapitálov v deklarácii neboli.

Neskôr Jaroš vysvetlil, že 803 hrivien je štipendium jeho dcéry a on sám nemal legálne príjmy a žil z pomoci priateľov, vrátane pomoci materiálnej.
Oficiálna pozícia PS spočíva v tom, že  táto vojensko-politická organizácia nemá vlastné príjmy. Mimochodom, na jeden zo zdrojov PS poukázal  Petro Porošenko. Pripomeňme, že komentujúc boj v zakarpatskom Mukačeve, spomenul  prerozdelenie príjmov z pašovania.
Pred niekoľkými dňami Sakašvili v rozhovore pre  TV 1+1 zaútočil na Kolomojského s obvinením, že organizuje pašovanie v Odeskej oblasti. Pašovanie je jeden zo zdrojov príjmov extrémistickej skupiny, na čo poukazujú aj udalosti v Mukačeve.
 „Prirodzene, Kolomojský sa otvorene neprizná, že sponzoroval PS. Dával peniaze jednotlivcom na „ušľachtilé ciele“, a to, že sa dostali k bojovníkom, už nie je jeho problém. Celkom isto môžeme povedať, že peniaze Kolomojského pomáhali pri vzniku PS, ale dokázať sa to nedá. Ľudia, ktorých Kolomojskij označoval za svojich spolupracovníkov a priateľov, otvorene vyhlásili, že podporovali PS. Napríklad bývalý zástupca gubernátora Genndij Korban, pomocník Kolomojského Boris Filatov,“ povedal pre Vzgľad prezident Centra pre systémovú analýzu a prognózovanie (Ukrajina) Rostislav Iščenko.
Iščenko poukazuje aj na to, že jedným zo sponzorov radikálov je exšéf ukrajinskej Bezpečnostnej služby Valentin Nalivajčenko, ktorý bol menovaný na post šéfa Bezpečnostnej služby po Majdane (z iniciatívy Olexandra Turčynova) a odvolaný z funkcie v júni tohto roku (z iniciatívy P. Porošenka).
 „Valentin Nalivajčenko dlhý čas financoval PS a je úzko napojený na USA. Samozrejme, Američania otvorene nepreviedli peniaze na účet radikálov a nevypisovali šeky na Jarošov meno,“  hovorí Iščenko. Ale niet pochybností o tom, že prostriedky spoza oceána prichádzali.
Nalivajčenko, napriek svojej rezignácii, stále patrí do amerických politických kruhov. Exšéf  ukrajinskej Bezpečnostnej služby na svojej facebookovej stránke informoval o tom, že počas návštev vo Washingtone sa stretol s niekoľkými vplyvnými americkými politikmi, konkrétne s koordinátorom Štátneho Departmentu pre politiku sankcií Danielom Friedom,  pomocníčkou štátneho tajomníka Viktoriou Nulandovou a kongresmanmi Davom Trottom a Randym Weberom.
 „Iným zdrojom príjmu Pravého sektora je banálne vydieranie, zlodejstvo a pašovanie. Vec očividná, ktorú sa nikto ani nepokúša skryť. Ak uvážime vplyv, aký  má vedenie tejto štruktúry, môžu prísť k akémukoľvek oligarchovi a požiadať ho o peniaze na „rôzne veci“. Verte, že málokto z nich im to odmietne,“ hovorí Iščenko.
Politológ dodal, že asi milión dolárov mesačne  postačí na „údržbu“ organizácie ako je Pravý sektor. „Teraz môže byť reč o sume prevyšujúcej milión dolárov. Porošenko, ktorý disponuje vlastnými miliardami  a miliardami zo štátnej pokladnice, je nútený s nimi rokovať. Nemôže ich  rozpustiť, alebo rozohnať. A to znamená, že ich finančné a politické zdroje sú porovnateľné, uzaviera Iščenko.
Podľa Michaila Pogrebinského, riaditeľa Kyjevského centra pre politický výskum, Pravý sektor nemá ani jedného stáleho sponzora.
 „Pravý sektor je v poslednom čase veľmi populárny ne Ukrajine. Vytlačil stranu Sloboda a podľa posledného prieskumu má šance dostať sa do parlamentu. V takýchto prípadoch sa vždy nájdu želajúci sponzorovať tú ,či inú politickú silu,“ uzavrel politológ.
Koncom minulého týždňa Jaroš vyhlásil, že prišiel čas hovoriť o demisii prezidenta Porošenka, vlády a rozpustení parlamentu. Reagoval tak na novú fázu odporu proti vládnym orgánom po ozbrojenom konflikte z 11. júla v Mukačeve, kde si skupina nepodelila „sféry vplyvu“ pri organizácii pašovania cigariet.
Porošenko sa snaží rozuzliť celú situáciu, a zbrane v krajine sa medzi tým dostávajú do rúk radikálov. Prikázal ministerstvu vnútorných vecí a ukrajinskej Bezpečnostnej službe odzbrojiť všetky nezákonné ozbrojené jednotky. „Ani jedna politická strana nesmie mať ozbrojené bunky“.
Posledné udalosti v Kyjeve znepokojili Európu. Predstaviteľ Ministerstva zahraničných vecí Nemecka Martin Schäfer vyhlásil, že v Nemecku sú znepokojení aktivitami Pravého sektoru. Podľa jeho slov, politická situácia na Ukrajine stále zostáva veľmi ťažká. „Podporujeme všetky kroky ukrajinských zákonných síl proti extrémistom,“ povedal Schäfer.

Zdroj: Vzgľad 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |