Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Financial Times: Európa si chystá katastrofu - Treba sa pripraviť na najhoršie - OPEN TEXT - chelemendik.sk

 

Financial Times: Európa si chystá katastrofu - Treba sa pripraviť na najhoršie - OPEN TEXT

2020-02-23  (04:51)

 - Financial Times: Európa si chystá katastrofu - Treba sa pripraviť na najhoršie - OPEN TEXT


ČTK  

Treba sa pripraviť na najhoršie: je tu vysoká pravdepodobnosť, že eurozóna vo svojej súčasnej podobe nevydrží. Vo svojom komentári to píše redaktor denníka Financial Times 

"Nie je to preto, že by som predpovedal neschopnosť európskych lídrov na niečom sa dohodnúť. Ja, naopak, verím, že sa dohodnú. Moje obavy neplynú z toho, že sa nič nedohodne, ale práve z toho, čo tá dohoda prinesie," upozornil autor.

Münchau sa zameral na rokovania, ktoré lídri eurozóny a celej Európskej únie počas víkendu viedli v Bruseli. Respektíve na tú časť, ktorá sa týkala Európskeho fondu finančnej stability (EFSF). Politici zvažujú, že by tento záchranný fond eurozóny disponoval takzvaným pákovým efektom a že by ho prípadne doplnili nové nástroje Medzinárodného menového fondu.

"EFSF s pákovým efektom je pre politikov atraktívny z toho istého dôvodu, ako sa kedysi zdali byť dlžníkom atraktívne rizikové hypotéky. Takáto páka môže mať rôzne ekonomické funkcie, v týchto prípadoch ale len kryje fakt, že chýbajú peniaze," píše Münchau a naráža na myšlienku, že fond EFSF by sa mal premeniť na podnik, ktorý poskytuje úverové zabezpečenie pre štátne dlhopisy. Odborne takzvaný 'monoline' poisťovateľ.

"Je dobré si spomenúť, že úlohou takýchto 'monoline' poisťovateľov počas bubliny, teda obdobia nadhodnotenia aktív, bolo poistiť toxické úverové produkty. Nakoniec ale zafungovali ako zosilňovače krízy," upozorňuje autor na nedávne obdobie na začiatku globálnej finančnej krízy.

Technicky by EFSF v úlohe takého 'monoline' poisťovateľa poskytoval zabezpečenie proti strate plynúcej z nesplácania štátnych dlhopisov, a to do určitej, vopred stanovenej percentuálnej výšky. To síce môže vyzerať ako dobrá myšlienka, ale len do tej doby, než si príjemcovia poistenia uvedomia, že sa zo štátnych dlhopisov medzitým stali dosť ťažko oceniteľné štruktúrované produkty.

Jedným z faktorov, kvôli ktorým bude ťažké štátne dlhopisy oceniť, je len ťažko merateľná pravdepodobnosť, že Francúzsko by u niektorej z ratingových agentúr mohlo stratiť najvyšší úverový rating. "V takom prípade by o svoj najvyšší rating automaticky prišiel aj fond EFSF. Rating EFSF sa totiž odvíja od ratingu ručiteľov," poznamenáva autor.

Ak by skutočne došlo na scenár, ktorý Münchau načrtol vo svojom komentári, klesla by hodnota EFSF a s ňou by, naopak, vzrástli úroky, ktoré by musel záchranný fond platiť.

"Hodnota poistenia by sa tým výrazne znížila a celá konštrukcia by sa tak mohla úplne zrútiť," napísal Münchau. Riziko, že Francúzsko o svoj cenený "trojáčkový" rating príde, je pritom celkom vysoké. Pred týždňom na takúto možnosť upozornila agentúra Moodys.


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |