Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Ficovi hrozí Lisabonská pasca - chelemendik.sk

 

Ficovi hrozí Lisabonská pasca

2020-05-26  (19:21)

 - Ficovi hrozí Lisabonská pasca
Presilová hra na osi Klaus - Brusel dopadla pre Slovensko zle. Veľmi zle. Návrh švédskeho predsedníctva EÚ, ktorý Klausa uspokojil, je z pohľadu Slovenska najhoršou zo všetkých možností.

Návrh vyzerá jednoducho: Rada EÚ sa zaviaže, že pre Česko presadí rovnaké výnimky z Lisabonskej zmluvy, aké si už dávnejšie vynútili Poliaci a Briti. Pre Čechov je táto ponuka lákavá. Pre Slovákov ponižujúca.

Sporné povojnové zákony sa dnes vyčítajú len trom stredoeurópskym krajinám. Poľsku, Česku a Slovensku. Poliaci po vojne masovo deportovali Nemcov "za čiaru". Česi urobili cez tzv. Benešove dekréty to isté. Slováci zas vytláčali za Dunaj "maďarských okupantov"...

V roku 2004, keď sa rozširovala EÚ, sa tento balík problémov neriešil. Pretože nebol v rozpore s vtedajším právom únie. Dnes sa situácia zásadne mení. Lisabonskou zmluvou sa právo únie rozširuje o Chartu základných práv. A zriaďuje sa Súdny dvor EÚ, ktorý má riešiť spory (ako ústavný súd únie, nadradený národným súdom). Ak by švédsky návrh prešiel, Poľsko a Česko by mali výnimky z rozhodovania Súdneho dvora EÚ. Na rozdiel od Slovenska, ktoré by nijakú výnimku nemalo.

Z týchto faktov nutne vyplýva záver, že švédsky návrh by mal byť pre Slovensko neprijateľný. Ficova vláda by ho mala vetovať. A trvať na tom, aby záruky EÚ neboli jednostranné (české po vzore poľských), ale všeobecné. Platné pre všetky krajiny, ktoré po vojne museli siahnuť ku krajným riešeniam.

Problém je "len" v tom, že Fico nie je v pozícii, z ktorej by si mohol klásť podmienky. Lisabonskú zmluvu bezvýhradne (!) podporoval. Potom trval na tom, aby ju slovenskí poslanci vzorne ratifikovali medzi prvými... Slovensku vtedy akosi ušlo, že už nie je žiak. A že Lisabonská zmluva nie je domáca úloha.

Napriek tomu by mal Fico dotiahnuť do konca to, čo oznámil v pondelok. Buď si Slovensko vynúti rovnakú ochranu svojich záujmov, akú požaduje Česko. Alebo kšefty na osi Klaus - Brusel zablokuje (na čo má plné právo).
Ak sa mu to nepodarí, Slovensko bude jediná krajina, ktorá bude mať pri slávnostných lisabonských prípitkoch mierne pripečený úsmev. A holý zadok.


Dag Daniš, pravda.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |