Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Fico ostro zaútočil na Fidesz - chelemendik.sk

 

Fico ostro zaútočil na Fidesz

2020-05-30  (17:47)

 - Fico ostro zaútočil na Fidesz

Fico ostro zaútočil na Fidesz, Orbána i opozíciu

BratislavaPremiér Robert Fico ostro zaútočil proti predpokladanému budúcemu víťazovi tohtoročných volieb v Maďarsku, strane Fidesz.

Označil ju za "veľkomaďarskú a šovinistickú" a odporučil jej, aby si svoje komplexy riešila na domácej politickej scéne, kde podľa premiéra dochádza k vraždeniu Rómov.

Dôvodom Ficovho rozhorčenia bol híring designovaného slovenského komisára Maroša Šefčoviča v Európskom parlamente, pri ktorom naňho zaútočili maďarskí europoslanci. Tí ho obvinili z protirómskych výrokov.

Rovnako Fico nabrýzgal aj na slovenskú opozíciu, ktorá sa podľa neho spája s SMK, aby mohla v prípade výhry vo voľbách ustupovať z národných pozícii a zapredať tak Slovensko. SMK označil za nebezpečnú stranu pre Slovensko a pohrozil, že ich Smer-SD vylúči z prípadných povolebných rokovaní o zostavení vlády.

Výrok o tom, že Rómovia zneužívajú slovenský sociálny systém, ktorý Šefčovičovi pripisujú dvaja maďarskí europoslanci, a na ktorého presné znenie sa slovenský eurokomisár nepamätá, pochádza ešte z roku 2005 a je podľa neho vytrhnutý z kontextu.

Podľa Fica je však Šefčovič len zámienka a v skutočnosti ide o útok maďarských europoslancov voči Slovensku.

"Žiadna zámienka na maďarský útok proti slovenskému kandidátovi neznesie ospravedlnenie. Vláda SR chápe, že pre niektorých maďarských politikov je tento diplomatický úspech Slovenskej republiky neakceptovateľný. Maďarsko dnes prežíva hlbokú ekonomickú a sociálnu krízu. Snaží sa ju za každú cenu prekryť útokom proti Slovensku a niektorí maďarskí politici sa ani netaja, že pozíciu, ktorý maďarský komisár získal v Európskej komisii v porovnaní so slovenským nominantom, považujú za absolútnu prehru Maďarska," povedal Fico.

Fico: Maďari nám závidia

Zavedenie eura, úspešné zvládnutie svetovej hospodárskej krízy či medzinárodné presadenie jazykového zákona sú podľa Fica úspechy, ktoré nám Maďarsko a Fidesz Viktora Orbána len závidí. 

Šefčovič v pondelok vyjadril poľutovanie nad tým, že sa stal terčom obvinení z protirómskych výrokov napriek tomu, že sa v uplynulom období intenzívne snažil o dosiahnutie pokroku v rómskej otázke. Šefčovič to uviedol po skončení pondelňajšieho híringu na pôde Európskeho parlamentu v Štrasburgu.

Maroš Šefčovič eurokomisár

Eurokomisár Maroš Šefčovič si híring užil. Najviac ho drvili maďarskí europoslanci.

"Je absolútne jednoznačné, že som v živote nemal žiadne antirómske pocity, nikdy som nezastával žiadne antirómske postoje, vždy som sa snažil fungovať a pôsobiť tak, aby sme hľadali riešenia či už na národnej alebo európskej úrovni pre rómsku otázku," vyhlásil Šefčovič.  

"Vláda SR neustúpi pred takýmto očividným očierňovaním poškodzovaním slovenských národných záujmov zo strany Fideszu. Odporúčame Fideszu, aby si svoje komplexy riešil na domácej politickej scéne, kde dochádza k vraždám Rómom, na scéne, kde predstavitelia Maďarskej republiky pre národnostnú politiku majú jasné výhrady k menšinovej politike Maďarska voči národnostným menšinám vrátane národnosti slovenskej žijúcej v Maďarskej republike," povedal Fico.

Predseda SMK Pál Csáky je podľa premiéra predĺženou rukou Fideszu, pretože si chodí "po rozumy" do Budapešti. 

Vytrhnuté z kontextu

Šefčovičov výrok mal odznieť na konferencii v roku 2005, pritom sa však vtedy nikto podľa neho neozval s tým, že sa cíti dotknutý a požaduje vysvetlenie.

"Čo sa týka tohto výroku, ja by som sa veľmi rád spýtal aj pánov poslancov, ktorí celú túto záležitosť začali tak široko komentovať, či by bolo do mňa absolútne čestné povedať, že si pamätám, čo som povedal pred piatimi rokmi na konferencii stážistov, na ktorú som bol pozvaný ako náhrada na poslednú chvíľu. Skutočne si nepamätám slovo od slova, čo som hovoril, čiže si myslím, že aj na túto otázku som odpovedal najčestnejšie, ako sa dalo," myslí si slovenský komisár.

Lisabon, transparentosť, etický kódex...

Vypočúvanie pred europoslancami, ktorí majú rozhodnúť o tom, či ho odporučia na post podpredsedu Európskej komisie zodpovedného za medziinštitucionálne vzťahy a administratívu, označil za "najdôležitejšie vystúpenie v živote" a "mimoriadny stres".

"Tie otázky mali mnohé až expertnú úroveň a je to dané tým, že mnohí z poslancov pracujú v EP už druhé volebné obdobie, v podstate pracujú vo svojich výboroch už vyše pol roka, čiže naozaj, tie portfólia, ktoré pokrývam ja, a kde budú oni vykonávať túto parlamentnú kontrolou, ovládajú určite častokrát do väčších detailov ako ja," uviedol Šefčovič.

opozícia dzurinda figeľ csáky

Opozícia je podľa Fica ochotná spojiť sa s SMK a zapredať tak Slovensko.

Europoslancom musel vysvetľovať svoje postoje a plány týkajúce sa implementácie Lisabonskej zmluvy, podpory transparentnosti v EÚ, zlepšenia etického kódexu správania sa komisárov, prehodnotenia zoznamu lobistov pôsobiacich pri európskych inštitúciách, stratégie na zvýšenie účasti občanov na voľbách do EP, či vzťahu medzi EK s europarlamentom, národnými parlamentmi a miestnymi samosprávami.

Keďže je súčasťou Šefčovičovej agendy aj riadenie ľudských zdrojov, zaujímali sa poslanci i o zefektívnenie práce euroúradníkov a ich náboru.

Opozícia reaguje

Podľa predsedu SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu zneužil Robert Fico dianie okolo Maroša Šefčoviča a strašil maďarskou kartou.  Zároveň zneužil situáciu aj na útok na SDKÚ-DS a strašil alternatívou, ktorej súčasťou by mohla táto strana byť. Dzurindovi sa nepáčia premiérove slová aj preto, že on sa sám podieľal na podpore Šefčoviča,  keď telefonoval so šéfom europarlamentu Jerzym Buzekom či predsedom Európskej komisie José Manuelom Barrosom.

Dzurinda sa preto pýta, o čom teda boli dnešné výroky Roberta Fica. "Už je v takej depresii, že ľudia vidia, že keď má niečo urobiť, tak to zbabre? Premiér je nervózny z toho, že mu sociálna maska spadla a zrejme mu ostáva len primitívna nacionalistická maďarská karta," pripustil opozičný politik.

Zároveň pripomenul, že za jeho vlády si takéto útoky voči Slovensku, ako predvádza maďarský Fidesz, nikto nedovolil. Dzurinda si to vysvetľuje aj stratou prestíže SR.

"SMK považuje dnešné vyhlásenia Roberta Fica na adresu strany za pomýlené a ničím nepodložené. Prípad pána Šefčoviča bol súčasťou súboja medzi európskymi socialistami a konzervatívcami. SMK s tým nemala a nemá nič spoločné," reagovala hovorkyňa SMK Eva Dunajská.

Ako ďalej uviedla, SMK opakovane upozorňuje premiéra Fica, že jeho hysterické protimaďarské výkriky sú nedôstojné. "Zodpovedný politik Európskej únie sa takto správať nemá," zdôraznila Dunajská.

Predseda KDH Ján Figeľ v reakcii na premiérove vyjadrenia pre TASR uviedol, že "ak niekto ustupoval Csákymu a SMK a obchodoval s ním, tak to bol Robert Fico pri schvaľovaní Lisabonskej zmluvy". Zároveň upozornil, že rokovanie všetkých troch opozičných strán je "výlučne o postupe opozície pri odvolávaní dvoch ministrov Ficovej vlády, ktorí urobili vážne prešľapy".

Zdroj: TASR, aktualne.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |