Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Fico: máme len dve možnosti - chelemendik.sk

 

Fico: máme len dve možnosti

2020-06-27  (23:49)

 - Fico: máme len dve možnosti

Fico: Ak sa výnimka z Lisabonu nerozšíri aj na nás, zablokujeme ju

BRATISLAVA. Premiér Robert Fico (Smer-SD) potvrdil, že Bratislava zablokuje v Rade EÚ Českom presadzovanú výnimku nedotknuteľnosti takzvaných Benešových dekrétov v lisabonskej zmluve, ak sa nebude vzťahovať aj na Slovensko. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) sa však dnes vyjadril miernejšie - Slovensko podľa neho musí mať rovnakú právnu ochranu ako Praha, ale vyhrážať sa Česku vetom odmietol.

"Máme len dve možnosti. Buď budeme v Európskej rade vetovať český návrh, alebo budeme trvať, aby sa vzťahoval aj na Slovensko," vyhlásil vo videokomentári na svojej webovej stránke Fico. Premiér zdôraznil, že prezidentské dekréty sú trvalou súčasťou českého, ako aj slovenského právneho poriadku. Dekréty po druhej svetovej vojne okrem iného upravovali vyvlastnenie majetku ľudí, odsunutých z vtedajšieho Československa. Išlo najmä o obyvateľov nemeckej národnosti.

Lajčák: Kríza nenastane

Šéf slovenskej diplomacie Lajčák naopak po stretnutí s gruzínskym ministrom zahraničných vecí Grigolom Vašadzem tvrdil, že k situácii, keď by malo Slovensko blokovať návrh Česka, nepríde. "Takáto situácia nenastane. (...)My s Českou republikou nebudeme v polohe, aby sme nejakým spôsobom hovorili v štýle buď - alebo, alebo aby sme nejakým spôsobom sa vyhrážali nejakým vetovaním," povedal minister. Vysvetľoval to okrem iného tak, že nikto nebude Česko a Slovensko posudzovať oddelene. Dvom nástupníckym štátom bývalej federácie totiž podľa slovenskej diplomacie nemôže lisabonská zmluva dávať rozdielne právne istoty.

Český prezident Václav Klaus nedávno podmienil podpis lisabonskej zmluvy výnimkou z Charty základných práv EÚ. Podľa neho by listina mohla dekréty prelomiť, a otvoriť tak cestu k majetkovým nárokom sudetských Nemcov. Česko je poslednou krajinou únie, ktorá zatiaľ zmluvu neratifikovala. Zmluvu brzdí u západných susedov aj rozhodovanie Ústavného súdu, ktorý má koncom októbra rozhodovať o súlade zmluvy s ústavou.

Komisia zatiaľ mlčí

Európska komisia dnes nechcela výroky slovenských predstaviteľov komentovať. Hovorca EK Johannes Laitenberger v reakcii na otázku, či sa komisia neobáva, že české požiadavky môžu spustiť lavínu ďalších žiadostí, iba podotkol, že proces formulovania prípadnej žiadosti o výnimku v Česku ešte len prebieha. "Uvidíme, k akým záverom Česká republika dospeje," povedal.

Fico postoj Bratislavy obhajoval s tým, že dekréty by na Slovensku mohli byť napadnuté, keďže "budú na rozdiel od Českej republiky požívať nižšiu politickú ochranu". Minister zahraničia však poznamenal, že vláda má k dispozícii právnu analýzu, podľa ktorej text lisabonskej zmluvy neotvára priestor pre dodatočné vznášanie majetkových nárokov. "Vychádzame z toho, že naše záujmy sú garantované alebo ochránené," povedal Lajčák. Dodal však, že ak by Česko malo získať ešte "dodatočnú poistku", pochopiteľne ju chce aj Bratislava.

Vláda podľa Fica i Lajčáka lisabonskú zmluvu aj naďalej podporuje. Slovensko sa bude správať tak, aby neohrozilo definitívnu ratifikáciu lisabonskej zmluvy, ale ani oprávnené záujmy krajiny "súvisiace s nedotknuteľnosťou a nezmeniteľnosťou Benešových dekrétov," uzavrel Fico.

Na Slovensku doteraz problematika dekrétov bývalého československého prezidenta Beneša nevzbudzovala až také diskusie ako v Česku. Napriek tomu však slovenský parlament pred dvomi rokmi schválil uznesenie, v ktorom označil povojnové dokumenty za nedotknuteľné.

Fico nafukuje ďalšiu bublinu, tvrdí opozícia

Líder SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda sa domnieva, že postoj predsedu vlády SR Roberta Fica, ktorý naznačil, že Slovensko by mohlo pri ratifikácii Lisabonskej zmluvy žiadať výnimku, je len bublinou na prekrytie iných káuz. Vyhlásil to po dnešnom rokovaní s opozičným partnerom KDH.

"Premiér ma ešte v marci minulého roka molestoval, ako rýchlo musí byť ratifikovaná Lisabonská zmluva, hovorí, ako som týmto dokumentom vydieral a teraz sa po dvoch rokoch zobudí a zistí, že niečo nie je v poriadku," konštatoval.

Predseda KDH a bývalý eurokomisár Ján Figeľ v tejto súvislosti zdôraznil, že je dôležité, aby sa európska integrácia nevnímala ako revízia minulosti, ale naopak, ako budovanie spoločnej cesty a vízie na báze dohodnutých pravidiel. "Doterajšie zmluvy neboli nasmerované do minulosti, ale do polohy odpovedí," vysvetlil.

Figeľ zároveň zdôraznil, že Európska komisia sa osobitne zaoberala kompatibilitou Benešových dekrétov s platným európskym právom a nezistila nijaké narúšanie alebo neprijateľnosť. "Takto to bolo pri všetkých zmluvách a takto je to aj pri tejto Lisabonskej," uzavrel.

Zdroj: TASR, ČTK


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |