Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Fico hovorí NATO "Nie!" - chelemendik.sk

 

Fico hovorí NATO "Nie!"

2020-05-28  (02:53)

 - Fico hovorí NATO "Nie!"

Ficov odkaz NATO: Nedovolím, aby tu vybudovali protiraketový systém

Premiér Robert Fico povedal generálnemu tajomníkovi NATO Andersovi Foghovi Rasmussenovi, že pokiaľ bude premiérom, nikdy nedovolí, aby sa na Slovensku rozmiestnili prvky protiraketového systému. "Pokiaľ budem predsedom vlády, nebudem súhlasiť s rozmiestnením žiadnych prvkov protiraketovej obrany na území Slovenska," uviedol.

Predseda vlády označil misiu v Afganistane na rozdiel od Iraku za legitímnu. "Invázia do Iraku bola iba kvôli rope," povedal. Podľa neho Slovensko chce posilniť vojenskú misiu v Afganistane, vyslaniu bojových jednotiek však nie je vláda naklonená.

Nečinnosť v Afganistane znamená nestabilitu Európy

Severoatlantická aliancia (NATO) by mala v Afganistane aj naďalej pokračovať v misii a boji proti islamským radikálom, povedal Rasmussen. Nečinnosť v Afganistane by podľa neho spôsobila nestabilitu nielen v Strednej Ázii, ale aj v Európe, a posilnila by teroristickú sieť Al-Káida. NATO by tiež privítalo v ázijskej krajine väčšiu účasť Ruska.

Rasmussen zopakoval, že misia ISAF je jednou z priorít aliancie. Afganistanu treba podľa neho viac pomôcť s cvičením a vybavením ich vlastných bezpečnostných síl, tak jeho zástupcovia budú môcť prebrať hlavnú zodpovednosť za svoju krajinu s podporou spojeneckých vojsk, dodal.

Aliancia pri svojej misii v Afganistane bude potrebovať pomoc aj od medzinárodného spoločenstva. NATO by zároveň uvítalo väčší podiel Ruska v boji proti tamojším islamským radikálom.

Generálny tajomník NATO Andres Fogh Rasmussen v Bratislave.

NATO zvažuje podobne ako aj Spojené štáty posilnenie svojich jednotiek v Afganistane. USA majú na boj proti islamským radikálom nasadených v Afganistane asi 65 000 vojakov, ostatné štáty NATO dohromady zhruba 35 000 vrátane viac  ako dvoch stoviek Slovákov.

Prezident by Ficov výrok nepovedal

Prezident Ivan Gašparovič vraj na stretnutí Rasmussenovi kládol aj nepríjemné otázky. Pýtal som sa, prečo nikto zo Slovákov nie je v tej skupine, ktorá pripravuje novú stratégiu Aliancie, povedal prezident. Gašparovič podľa vlastných slov dostal od Rasmussena odpoveď, že nezáleží na tom, kto bude v tomto kolektíve. Šéf NATO bude trvať na tom, aby sa každý mohol zúčastniť na konzultáciách a komisia bude akceptovať všetky pripomienky.

Rasmussen na tlačovej konferencii po schôdzke s Gašparovičom uviedol, že sa teší na spoluprácu s ním aj so Slovenskom, ktoré je veľmi platným členom NATO. Generálny tajomník Aliancie načrtol víziu strategického partnerstva NATO-Rusko. "Som naozaj hlboko presvedčený, že zdieľame spoločné hodnoty v mnohých oblastiach. Tieto sa týkajú rovnakých bezpečnostných hrozieb, ktoré sú tak pre NATO, ako aj pre Rusko," povedal Rasmussen.

Podľa neho je takým príkladom Afganistan, kde je určite spoločným cieľom stabilita. Ďalšou takou oblasťou je terorizmus, ktorý pozná aj Rusko. Treťou takou oblasťou sú zbrane hromadného ničenia, najmä jadrové. Rasmussen pripomenul, že aj v oblasti protiraketovej obrany by podľa neho NATO a Rusko mohli posilniť spoluprácu. "Toto sú dôvody, prečo som dnes navrhoval spoločné prehodnotenie všetkých bezpečnostných hrozieb a výziev 21. storočia. Táto revízia má slúžiť na to, aby sme zhodnotili, kde máme spoločné záujmy a na základe tohto mapovania mohli vytýčiť praktickú spoluprácu," uviedol Rasmussen.

Rasmussen víta, že premiér Fico dnes verejne oznámil zámer zvýšiť počet slovenských vojakov v Afganistane. Za potrebné považuje, aby členovia NATO zvážili svoju účasť na výcvikovom procese afganských bezpečnostných zložiek. "Ak chceme dosiahnuť úspech v Afganistane, tak musíme preniesť zodpovednosť do rúk Afgancov," povedal.

Gašparovič by do budúcna nevyriekol taký výrok o protiraketovej obrane ako to urobil premiér Robert Fico po stretnutí s generálnym tajomníkom NATO Andersom Foghom Rasmussenom, keď povedal "pokiaľ budem ja premiérom, nebudem súhlasiť s umiestnením žiadnych prvkov protiraketovej obrany v Slovenskej republike." Prezident svoj postoj zdôvodnil tým, že nikdy nevieme, aká situácia môže nastať. " Môže dôjsť k situácii, kedy to Slovensko bude potrebovať, alebo to môžu potrebovať susedné krajiny s tým, že môžu byť ohrozené, povedal Gašparovič po stretnutí s Rasmussenom a dodal, že takýto výrok by asi neplatil a zmenil by ho aj pán premiér.

Zdroj: SITA


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |