Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Fico aj Dzurinda považujú voľby za úspech - chelemendik.sk

 

Fico aj Dzurinda považujú voľby za úspech

2020-06-01  (22:48)

 - Fico aj Dzurinda považujú voľby za úspech

Fico a Dzurinda sa zhodujú: Voľby sú naším úspechom

Bratislava - Jednoznačný úspech. Tak zhodnotil výsledky sobotňajšieho prvého kola volieb do orgánov vyšších územných celkov (VÚC) premiér Robert Fico.

"Je to výsledok, ktorý potvrdzuje, že Smer-SD je stabilná politicky dominantná strana na Slovensku, ktorá sa opiera nielen o poslancov Národnej rady SR, ministrov, štátnych tajomníkov, ale má svoje silné pozície aj na komunálnej úrovni," vyhlásil pred novinármi.

Úspech podľa neho spočíva v tom, že každý jeden kandidát na predsedu VÚC, ktorého nominoval, alebo podporoval Smer-SD, buď vyhral v prvom kole, ale postúpil do druhého, teda nikto neprepadol.

Ocenil hlavne víťazstvo Juraja Blanára v Žilinskom samosprávnom kraji a Zdenka Trebuľu v Košickom samosprávnom kraji.

Aj v prípade zloženia samosprávnych parlamentov zaznamenal Smer-SD Podľa Fica veľký úspech. V porovnaní s rokom 2005 stúpol počet poslancov na celom Slovensku o 100 percent, a to zo 69 na 137. "Posilnili sme si postavenie poslancov v každom jednom kraji," upozornil Fico.

Ako dopadli voľby:

Fico privítal, že v tomto roku prišlo k volebným urnám takmer o 180-tisíc ľudí viac ako pri posledných župných voľbách. Účasť považuje za nízku, ale neviní z toho voličov. Domnieva sa totiž, že treba verejnosť viac informovať o dôležitosti a kompetenciách samosprávnych krajov.

ÚVK potvrdila výsledky. Účasť dosiahla 22,9 percenta

Dzurinda: Je to povzbudenie

Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda považuje voľby za úspešné. Dôvodom je najmä to, že sa podľa neho ukázalo, že dvojblok SDKÚ-DS spolu s KDH má šancu "úspešne súperiť s politickou stranou Smer-SD".

"Je to povzbudenie a nádej," povedal Dzurinda.

Pozitívne výsledky sa podľa neho ukázali napríklad v Bratislavskom kraji, ale aj v Prešove, kde opozičné strany porazila koalícia Smer-SD a ĽS-HZDS iba o jeden hlas.

Podobne kladne vníma aj výsledok voľby županov. "Urobíme všetko preto, aby sme boli úspešní v druhom kole. V Bratislave ideme z prvého miesta. Vo zvyšných krajoch ak budeme aktívni, tak môžeme byť úspešní," povedal.

Figeľ: Samostatný postup v Košiciach bol chybou

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) v týchto voľbách potvrdilo svoje postavenie medzi troma najsilnejšími stranami, získalo 12,5 percenta hlasov voličov, 51 mandátov, v prípade košického VÚC však samostatnou kandidatúrou urobilo chybu a do regionálneho zastupiteľstva nepostúpilo. Na tlačovej konferencii to povedal predseda KDH Ján Figeľ.

Nazrite do zoznamov poslancov krajských parlamentov

Dodal, že o predvolebných koalíciách rozhodujú regionálne štruktúry strany samy a ústredie KDH vopred upozorňovalo, že samostatná kandidatúra v košickom regióne je pri väčšinovom volebnom systéme riskantná.

"Slovensko sa nateraz červená aj z hľadiska počtu poslancov, aj predsedov VÚC," poznamenal Figeľ na margo úspechu štyroch koaličných kandidátov na predsedov VÚC, ktorí zvíťazili už v prvom kole.

Csáky: Odviedli sme pozoruhodný výkon 

Podľa predsedu SMK Pála Csákyho nebola ich najväčším súperom vo voľbách do VÚC nová strana odídenca Bélu Bugára, ale nezáujem a zneistenie voličov, niektorí nezávislí kandidáti a vytvorenie "nevhodných koalícií proti SMK". 

Voličský hral údajne stál od dvoch do desiatich eur

"Vzhľadom na turbulencie, ktoré SMK prežívala, vzhľadom na niektoré politické a mediálne masírovania, niektoré nie celkom korektné výsledky prieskumov verejnej mienky, ktoré boli zverejnené, obstála SMK čestne. Politický výkon, ktorý sme odviedli, je pozoruhodný," komentoval výsledky volieb do VÚC predseda SMK.

Strana vyšla podľa neho zo zápasu posilnená. V piatich krajoch získala 40 poslaneckých postov, konštatoval Csáky.

"SMK si berie ponaučenie - po prvé: táto vláda je vymeniteľná, po druhé: chceme spolupracovať užšie s našimi kolegami z SDKÚ-DS a KDH a po tretie: každý partner musí vedieť, že na tzv. maďarskej politickej scéne na Slovensku je tu jeden jediný subjekt, tým je SMK," zdôraznil Csáky.

Slota: S výsledkami sme spokojní

Aj SNS je s výsledkami kandidátov na predsedov VÚC vcelku spokojná.

"Myslím si, že sme otvorene a jednoznačne podporovali Tibora Mikuša v trnavskom, aj Juraja Blanára v žilinskom regióne. Tí suverénne vo svojich VÚC zvíťazili už v prvom kole a je to v konečnom dôsledku aj náš úspech," uviedol Slota. Verí, že v druhom kole vyhrá aj Pavol Sedláček v trenčianskom VÚC, ktorého SNS tiež podporuje.

Poslancom SNS sa podarilo samostatne uspieť v žilinskom regióne, v banskobystrickom a trnavskom VÚC postúpili do zastupiteľstiev v koalíciách.

Klenko: Ľudia veria koalícii

Podľa predsedu Republikovej rady ĽS-HZDS Mariána Klenka župné voľby potvrdili, že občania dôverujú stranám súčasnej vládnej koalície.

"Naznačil sa tým aj istý trend pre spoluprácu do budúcnosti. Pokiaľ ide o účasť, ktorá bola v týchto voľbách nižšia, súvisí s tým, že ľudia kladú zvýšený dôraz najmä parlamentným voľbám. Je to možné zmeniť najmä lepším informovaním voličov, aké kompetencie jednotlivé samosprávy majú," povedal Klenko v STV.  

Sulík: SaS získala 5, 9 percenta

Predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík je s výsledkami spokojný, aj keď získali len jediného poslanca. Tvrdí, že prvýkrát prekročila jeho strana päť percent, navyše nie v prieskumoch, ale v ostrom súboji.

Slovo župa je jedno z najstarších v našom jazyku

"Pre nás je dôležité celkové číslo. Získali sme 245-tisíc krúžkov, čo je takmer 5,9 percenta hlasov. Toto je podstatný výsledok, ktorým sa kvalifikujeme do parlamentných volieb," povedal Sulík v televízii Markíza.

Bugár: Od radosti neskáčeme   

S výsledkom volieb je predseda strany Most-Híd Béla Bugár spokojný, hoci jeho strana získala len tri mandáty. "Sme spokojní, ale od radosti neskáčeme," konštatoval v televízii Markíza. "Ľudia nevolili mňa, ale kandidátov, z ktorých podaktorí išli vôbec prvýkrát do politiky," dodal.

Bugár upozornil, že Most-Híd volili aj Slováci. "Zoberte si povedzme Bratislavu, tu sme zo všetkých hlasov získali päť percent, toľko Maďarov v Bratislavskom kraji neexistuje," zdôraznil.

Zdroj: TASR


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |