Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Fico: Dvojité občianstvo je bezpečnostným rizikom - chelemendik.sk

 

Fico: Dvojité občianstvo je bezpečnostným rizikom

2020-09-28  (19:16)

 - Fico: Dvojité občianstvo je bezpečnostným rizikom

13.5.2010. 12:13

Bratislava - Snaha novej maďarskej vlády o rýchle prijatie zákona o dvojitom občianstve vyvolalo okamžité reakcie slovenskej strany.

Slovensko ešte v stredu večer povolalo svojho veľvyslanca v Maďarsku Petra Weissa do Bratislavy na konzultácie.

Vo štvrtok dopoludnia premiér Robert Fico na mimoriadnej tlačovej konferencii informoval, že prijatie zákona o dvojitom občianstve bude Slovenská republika považovať za bezpečnostné riziko.

Lavínu spustila stredajšia návšteva designovaného ministra zahraničných vecí Maďarska Jánosa Martonyiho v Bratislave. Ten šéfovi slovenskej diplomacie Miroslavovi Lajčákovi oznámil, že Maďarsko chce prijať zákon o dvojitom občianstve ešte na ustanovujúcej schôdzi nového parlamentu.

Fico: Je to porušenie priateľských vzťahov

Fico vo švrtok označil krok maďarského tábora za nelegitímny a za porušenie zásad priateľských vzťahov, keďže Martonyi odmietol komunikovať o pripravovanej právnej norme so slovenskou vládou. Takýto prístup považuje predseda slovenskej vlády za arogantný.

"Varujem pred prijatím tohto zákona. Znamená aj zvýšenie bezpečnostného rizika. Je to jednostranný akt Maďarskej republiky, ktorý sa dotkne 500-tisíc občanov Slovenskej republiky," vyhlásil premiér.

Dodal, že občania s dvojitým občianstvom by nemohli slúžiť v slovenských ozbrojených zložkách, v hasičskom a záchrannom zbore či v štátnych úradoch. Dvojité občianstvo podľa neho predstavuje bezpečnostné riziko.

"Fidesz sa nevzdal inštitucionalizácie Maďarov v Karpatskej kotline. Chcú oslabiť identitu maďarskej menšiny so Slovenskou republikou. Ak bude prijatý bez konzultácie, vyhlásime ho za bezpečnostné riziko voči našej republike," povedal Fico. Zároveň ho okamžite predloží na posúdenie vysokému komisárovi OBSE pre menšiny.

Premiér je presvedčený, že pripravovaný zákon nerešpektuje elementárne pravidlá pre získanie občianstva. Naznačil, že vláda môže prípadným žiadateľom z radov maďarskej menšiny sťažiť podmienky pre dvojaké občianstvo. Ako model by mohla pritom poslúžiť Česká republika. Tu totiž platí, že po prijatí iného než českého občianstva stráca žiadateľ právo byť občanom Česka.

K tejto téme zrejme už v piatok mimoriadne zasadne Národná rada SR. Ak totiž nový maďarský parlament začne schvaľovanie tohto zákona, Fico chce dosiahnuť jeho odsúdenie cestou uznesenia v Národnej rade.

Zároveň má šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák predložiť do vlády dopadovú analýzu pripravovaného zákona.

SNS chce siahať na občianstvo

Na stredajšie vyhlásenie Jánosa Martonyiho po premiérovi a predsedovi Smeru-SD reagovala aj vládna SNS. Podľa šéfa slovenských národniarov Jána Slotu je to zo strany nastupujúce maďarskej vlády jav zlovôle, ktorý pripomína 30. roky vo Veľkonemeckej ríši, keď Hitler zneužil dvojité občianstvo Nemcov či Rakúšanov na rozpútanie druhej svetovej vojny.

SNS už preto začala zbieraťpodpisy pod zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR a zároveň sa zaoberá aj otázkou možnosti vypovedania slovensko-maďarskej zmluvy o dobrých susedských vzťahoch.

"Takéto udelenie občianstva nevyvoláva pozitívne prvky susedských vzťahov a priateľstva. Ak bude SNS vo vláde, nedovolí, aby si takí občania nechali aj slovenské občianstvo," vyhlásil Slota.

Už čoskoro chce SNS z tohto dôvodu začať sériu protestných aktivít. Akých, nechcel zatiaľ Slota prezradiť.

Opozícia odmieta Ficov jazyk

Najsilnejšia opozičná strana SDKÚ-DS síce ústami svojho predsedu Mikuláša Dzurindu označila kroky nášho južného suseda za provokáciu, ale odmieta slovník premiéra Fica. Podľa Dzurindu totiž nie je správne vyvolávať pocit ohrozenia.

"Na Slovensku budú platiť len tie zákony, ktoré schváli Národná rada SR alebo tie, s ktorými vysloví súhlas," poznamenal Dzurinda.

Šéf SDKÚ-DS zároveň Ficovi odkázal, že by mal radšej kontaktovať svojho partnera - maďarského premiéra Viktora Orbána a začať s ním konzultácie o tejto horúcej otázke. Aký postup v tomto prípade zvolia Dzurindovci však zatiaľ jasné nie je. Na prípadnej mimoriadnej parlamentnej schôdzi k tejto téme sa však určite zúčastnia.

opozícia dzurinda figeľ csáky

Opozícia odmieta Ficovo strašenie, ale na zákon nemá spoločný názor.

"Náš postup budeme konkretizovať až potom, čo budeme poznať konkrétne znenie zákona, ktoré prejde aspoň prvým čítaním v maďarskom parlamente," poznamenal Dzurinda.

Predseda SMK Pál Csáky tvrdí, že je nemiestne označovať partnera a členský štát Európskej únie a NATO za bezpečnostné riziko pre Slovensko. "Premiér Fico chce len odviesť pozornosť od vlastnej neschopnosti riešiť dopady gréckej krízy na občanov Slovenskej republiky," tvrdí Csáky.

Podľa informácií Aktuálne.sk pritom predstavitelia SMK "tlačili" na novú maďarskú administratívu, aby zákon o dvojim občianstve nevyťahovala pred slovenskými parlamentnými voľbami. Csáky toto tvrdenie nespochybnil.

"Načasovanie by mohlo byť iné, ale to je téma pre maďarskú politickú scénu. (...) Budapešť reaguje podľa vlastnej logiky a vlastných kritérií. Zákon navyše ešte stále nie je predložený, preto je hysterické takto reagovať," povedal líder SMK pre Aktuálne.sk.

Weiss ide na konzultácie 

Slovensko v stredu povolalo svojho veľvyslanca v Maďarsku Petra Weissa do Bratislavy na konzultácie. Keďže zákon o dvojakom občianstve by sa mal týkať aj občanov SR, povolali sme veľvyslanca do Bratislavy, aby sme situáciu rozanalyzovali, povedal agentúre TASR hovorca ministerstva zahraničných vecí Peter Stano.

Lajčák víta Jánosa Martónyiho
Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák víta budúceho kolegu Jánosa Martonyiho.

Podľa jeho slov ide o bežný spôsob komunikácie s veľvyslancom, ale použitie tohto nástroja signalizuje isté znepokojenie alebo existenciu problémov v dvojstranných vzťahoch.

Odchádzajúci maďarský minister zahraničia Peter Balázs vo štvrtok v televíznom interview uviedol, že povolaním veľvyslanca vyslalo Slovensko Maďarsku silný signál.

Minister nevylúčil, že Slovensko prijme odvetné opatrenia v reakcii na tento zákon, o ktorom sa bude hovoriť už na prvej schôdzi nového maďarského parlamentu v piatok.

Balázs podľa vlastných slov nevidí dôvod, aby nová vláda Viktora Orbána presadzovala zákon o dvojakom občianstve už pred voľbami na Slovensku, keďže takýto postup môže uškodiť Strane maďarskej koalície (SMK).

Odchádzajúci minister dodal, že maďarské ministerstvo zahraničia očakáva od Bratislavy vysvetlenie, prečo si veľvyslanca povolali, informovala agentúra SITA.

Zdroj: aktualne.sk

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |