Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Ferdinand Ďurčanský – zločinec alebo svätec? - chelemendik.sk

 

Ferdinand Ďurčanský – zločinec alebo svätec?

2020-06-02  (18:54)

 - Ferdinand Ďurčanský – zločinec alebo svätec?

9.2.2011

Soňa Vanovčanová, historička a publicistka


Už mesiac stojí na Námestí SNP v Rajci busta viacnásobného ministra autonómnej i slovenskej vlády Ferdinanda Ďurčanského, ktorý sa podieľal ako jedna z viacerých kontroverzných osobností svojej doby na tvorbe protižidovskej legislatívy.

Obranný postoj primátora mesta Rajec evokuje len neznalosť problematiky, pretože zatiaľ nepovedal viac než skutočnosť, že prof. Ďurčanský nebol osobne zodpovedný za deportácie Židov z roku 1942.

Fakty však hovoria samy za seba. Od januára 1939 bol Ďurčanský členom Komisie pre riešenie židovskej otázky na Slovensku, tzv. Sidorovho komitétu, ktorý bol poverený vypracovaním návrhov protižidovskej legislatívy. Ferdinand Ďurčanský ako člen komisie a právnik v tomto období podal minimálne 8 návrhov protižidovského charakteru.

Keď si bližšie pozrieme napr. návrh z pera Ďurčanského požadujúci obmedzenie práv židovských vlastníkov a podnikateľov vo vzťahu k pôde, ktorý vstúpil do platnosti ako Vládne nariadenie č. 147 Sl. z. z 21. 6. 1939 o súpise poľnohospodárskych nehnuteľností vo vlastníctve Židov, zistíme, že je považované za najvýznamnejšiu antisemitskú akciu roku 1939. Cieľom zákona malo byť dokončenie pozemkovej reformy z medzivojnového obdobia a náprava jej údajných krívd. V skutočnosti sa objektom reformy stal poľnohospodársky majetok 4 943 židovských vlastníkov s rozlohou 44 372 ha ornej a 57 051 ha lesnej pôdy.

Tomuto vládnemu nariadeniu časovo predchádzalo Vládne nariadenie zo dňa 18. apríla 1939 o vymedzení pojmu žida (na základe náboženského princípu, Židovský kódex v roku 1942 vymedzil pojem Žid na základe etnického princípu) a usmernení počtu Židov v niektorých povolaniach. Takisto z dielne Ďurčanského. Práve toto nariadenie sa stalo začiatkom konca riešenia židovskej otázky na Slovensku.

Ďalšou spornou témou okolo osoby Ferdinanda Ďurčanského a jeho blízkej rodiny je vlastníctvo kaštieľa v Beladiciach počas rokov 1940 – 1945, ktorý bol pôvodne majetkom židovského Dr. Krausa. v Štátnom archíve v Nitre sa nachádzajú záznamy o konfiškácii tejto nehnuteľnosti, ktoré potvrdzujú sporné vlastníctvo Dr. Ďurčanského a jeho príbuzných.

A aký postoj zaujali k danej problematike odborníci? "Pohľad na F. Ďurčanského je kontroverzný. Na jednej strane radikál z HSĽS, ktorý sa usiloval o utvorenie samostatného štátu alebo z inej strany o rozbitie republiky. Pronemecky orientovaný politik, ktorý ale bol odstavený nacistami z politiky, pretože mal určité (naivné) predstavy o možnosti samostatnej zahraničnej politiky Slovenskej republiky. Bola to samozrejme ilúzia. Odsúdený Národným súdom, na druhej strane nekriticky obdivovaný národne orientovanými historikmi," uvádza známy historik Valerián Bystrický.

Busta rajeckého rodáka Dr. Ferdinanda Ďurčanského stojí, zatiaľ neodhalená, na Námestí SNP pred renesančnou budovou Mestského múzea v Rajci. O jej inštalovaní rozhodlo mestské zastupiteľstvo ešte v predchádzajúcom volebnom období. Poslanci síce dostali materiály o osobnosti Ferdinanda Ďurčanského, tie však neobsahovali vyššie uvedené fakty.

Rozhodnutie o umiestnení busty takej kontroverznej osobnosti na hlavnom námestí by si zaslúžilo prinajmenšom oficiálne referendum a odborné vyjadrenia historickej obce k jeho osobe. Ferdinanda Ďurčanského, vzhľadom na jeho politickú činnosť, sprevádza veľa negatívnych informácií, ktoré sú často reprodukované ako politika menšieho zla či pokusy o ospravedlnenie. Prof. Ďurčanský však ako vyštudovaný právnik veľmi dobre vedel, na akú horúcu pôdu vstupuje.


Zdroj: pravda.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |