Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Eurozóna krízu prežije, niektoré krajiny sa nemusia vyhnúť bankrotu - chelemendik.sk

 

Eurozóna krízu prežije, niektoré krajiny sa nemusia vyhnúť bankrotu

2020-07-31  (09:16)

 - Eurozóna krízu prežije, niektoré krajiny sa nemusia vyhnúť bankrotu


TASR  

Eurozóna sa zachová, no niektorá krajina alebo krajiny budú musieť vyhlásiť bankrot pre neudržateľnosť financovania svojho dlhu. Myslí si to ekonomický analytik think-tanku Bruegel Zsolt Darvas, ktorý má jasné výhrady k stratégii prijímania rozhodnutí na poli Európskej únie (EÚ).
 

Posledné mesiace znamenali v rozhodovacom procese únie, aspoň čo sa týka ekonomickej roviny, veľké zemetrasenia. Prijímali sa pritom rozhodnutia, ktoré sú precedensom v histórii EÚ. Darvas si myslí, že tieto ad hoc rozhodnutia boli príliš neskorou odpoveďou na turbulentný vývoj.

"Reakcie trhov nasvedčujú tomu, že európski činitelia sú vždy pozadu s rozhodnutiami. Takisto je reálne si myslieť, že málo predvídajú a nie sú schopní načrtnúť dopredu schémy, ktoré by zabrali. Keď sa zvýši tlak trhov, ich rozhodnutia riešia len partikulárny problém. Ešte si však musíme počkať na taký návrh, ktorý by znamenal dlhodobé riešenie odvrátenia hrozieb kríz," uviedol Darvas.

Od vypuknutia svetovej hospodárskej krízy už uplynulo pomerne veľa času, no problémy eurozóny neprestávajú. Analytik sa domnieva, že hlavným dôvodom je nastavenie monetárnej politiky v eurozóne. "Je tu Európska centrálna banka, ale každá krajina si môže robiť, čo len chce, a to aj robí, pretože sa snaží udržať si suverenitu. Tento systém môže fungovať pomerne dobre, pokiaľ sa nevyskytnú žiadne krízy. Ale v prípade, že sa vyskytne ekonomický šok, ktorý zasiahne viacero krajín naraz, znovu prichádzajú na povrch národné preferencie. Tie potom nedovolia dohodu na dôležitých veciach," upozornil.

Fundamentálnou príčinou prehlbovania ťažkostí je podľa neho aj súčasný charakter bankového sektora, ktorý je plne integrovaný, banky majú pobočky po celej Európe a cezhraničné vlastníctvo je pomerne rozšírené. "Celá záchrana Grécka bola cenou za nepriamu záchranu európskeho bankového sektora," doplnil Darvas.

Grécko bolo na jar prvou lastovičkou, o pár mesiacov museli eurozóna, Európska komisia (EK) a Medzinárodný menový fond (MMF) zachraňovať aj Írsko. Ekonóm má pocit, že hlavne v prípade Grécka hrozí štátny krach naďalej a pravdepodobne nastane po skončení programu, ktorý "hasí bezprostredne len lokálne požiare". Naliatím 110 miliárd eur do juhoeurópskej krajiny sa totiž nevyrieši jej základný problém. "Je jasné, že Grécko svoj dlh nebude vedieť ufinancovať. Na trhoch panuje skepsa o Grécku, preto aj výnosy z dlhopisov budú naďalej vysoké. Keď skončí úverový program EÚ a MMF, Gréci sa budú musieť vrátiť na trhy pre peniaze a ak zoberieme úrokovú mieru, za akú si budú musieť požičať, je jasné, že verejný dlh v roku 2012 vo výške 156 % HDP, ako to prognózuje EK, nebude vedieť zvládnuť," argumentoval analytik.

Darvas má pocit, že v európskom ochrannom mechanizme (EFSF), postavenom po gréckej kríze, je len limitované množstvo zdrojov a masívny nápor viacerých krajín nezvládne. "Pre Španielsko a Portugalsko je vo vale dosť peňazí, som však presvedčený, že pokiaľ by k tomu došlo, únia by nebola schopná pomôcť Taliansku alebo napríklad Belgicku. Ak sa rozšíri nákaza ďalej, neexistuje dosť peňazí, aby toto eurozóna zvládla," podčiarkol.


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


Ján Molnár   |   2010-12-11  (10:06)
50%  
mínus plus
  doporučujem:

TV JOJ PLUS LAMPA 9.12.2010 výborná diskusia k téme DLH, úvod je o politike - 5min ale potom je to len o dlhuDo fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |