Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Európsky bankový model: V prípade krachu banky prídu o svoje úspory ako prví drobní sporitelia - chelemendik.sk

 

Európsky bankový model: V prípade krachu banky prídu o svoje úspory ako prví drobní sporitelia

2021-09-19  (04:02)

 - Európsky bankový model: V prípade krachu banky prídu o svoje úspory ako prví drobní sporitelia

5.1.2016

Pri likvidácií bánk v Taliansku ako prví prišli o svoje úspory drobní sporitelia. Právnym základom je európske právo. Tento mechanizmus funguje vo všetkých krajinách eurozóny.

Pri likvidácii bánk v Taliansku prišli o svoje úspory ako prví drobní sporitelia. Na začiatku roku 2016 sa zmenila európska banková politika (BRRD – Bank Recovery and Resolution Directive). V súlade s tým budú bankovým veriteľom nanútené takzvané “podriadené dlhopisy”, ak sa ich banka ocitne v ťažkostiach. Toto pravidlo platí teraz v Taliansku pri regionálnych bankách, ako je Banca Etruria. Táto a ďalšie tri malé inštitúcie tak boli “zachránené”, pretože úradníci učinili tento radikálny krok, ako hlási Nove da Firenza. Všetky zlyhané úvery by mali byť spojené do jednej zlej banky a ostatné by mali byť predávané investorom ako cenné aktíva. Približne 10.500 držiteľov podriadených dlhopisov a akcií tak nedostane vôbec nič.

Už v novembri 2015 využil taliansky premiér Matteo Renzi pomocou špeciálneho dekrétu nový záchranný mechanizmus, ktorým dočasne zachránil pred krachom štyri krízou zmietané finančné inštitúcie. Banky mali množstvo zlých úverov. Celkovo možno povedať, že talianske banky majú zlé úvery v odhadovanej výške takmer 200 miliárd eur. Od februára 2015 bola finančná inštitúcia Banca Etruria pod nútenou štátnou správou kvôli úpadku.

Veľký tresk pre dôchodcov a drobných sporiteľov však prišiel krátko pred koncom roka. Pretože v období medzi februárom a Vianocami sa drobní investori vďaka dôvere voči svojej banke a kvôli svojej neskúsenosti upísali akýmkoľvek dlhopisom, ktoré im boli ponúkané bankovými poradcami.

Ako reakciu na tieto ohromné straty malých sporiteľov prináša talianska vláda “súkromne financovaný kompenzačný fond” vo výške 100 miliónov eur, ako hlási Wall Street Journal. Tieto financie chcú použiť ako “humanitárnu riešenie” pre malých sporiteľov na obnovu úspor – aspoň pre tie prípady, kedy sporitelia prišli o viac ako 50 percent svojich úspor. Avšak 100 miliónov € nie je dostatočne vysoká suma. Celková suma zlyhaných podriadených dlhopisov je približne 450 miliónov eur a suma zlyhaných akcií predstavuje asi 300 miliónov eur.

Taliansky premiér Matteo Renzi je kvôli strate, ktorá postihla tisíce talianske domácností, pod silným tlakom verejnosti. A vláda je v plnohodnotnej kríze. Napriek tomu Renzi vystúpil s výrokom, že talianske banky sú pevnejšie než väčšina bánk v iných európskych krajinách. Neexistuje žiadna hrozba pre finančný systém, tvrdí Renzi.

Zdroj: http://www.hlavnespravy.sk/europsky-bankovy-model-v-pripade-krachu-banky-pridu-o-svoje-uspory-ako-prvi-drobni-sporitelia/727440


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |